Trwa ładowanie...
bDJaEGcB

Notowania

Przejdź na

Emerytury stażowe. "Bardzo krótkowzroczne myślenie"

- Emerytury stażowe to de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. Nikt jednak o tym nie myśli, bo liczy się tylko perspektywa najbliższych wyborów parlamentarnych - mówi w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem pomysł emerytur stażowych na pewno nie uzdrowi systemu, a na pewno spowoduje znacznie niższe świadczenia dla tysięcy emerytów. - Na przykład kobiety, które przejdą na emeryturę w wieku 55 lat, będą mogły liczyć na świadczenie zbliżone do minimalnego - mówi Sobolewski. Zdaniem gościa programu "Money. To się liczy" należałoby przede wszystkim przeprowadzić poważną debatę na temat polskiego systemu emerytalnego. Bez niej bowiem za kilkadziesiąt lat możemy być świadkami załamania całego systemu.

23-09-2020
Tagi:
emerytury, wideo, zus, mtsl, emerytury stażowe
Tranksrypcja:Ale zamiast takiej dyskusji na przykład o wieku emerytalnym ...
rozwiń
Bo wiele wskazuje na to, że prezydent... Tak, czyli o obniżeniu wieku.
Dokładnie tak. Znaczy tutaj niestety tak jak już powiedziałem, wszyscy myślą bardzo krótkowzrocznie.
I perspektywa co najwyżej tych kolejnych wyborów parlamentarnych, '23 roku to jest chyba ten najdalszy okres o jakim - zarówno rząd jak i partie opozycyjne - myślą.
Tutaj nikt nie myśli o tej przyszłości, a to jest naprawdę poważny problem.
I niestety z tym problemem będziemy musieli się zmierzyć. Czyli efekt dla seniora będzie taki, że jeżeli wybierze emeryturę stażową i nie poczeka na swój wiek emerytalny.
Który został w 2015 zmniejszony, no, to jego świadczenie też będzie siłą rzeczy niższe.
Tak, w 2017 został obniżony, także biorąc pod uwagę kobiety, które będą przychodziły w wieku 55 lat, no, to świadczenie będzie bliżej poziomu minimalnej emerytury.
Trochę ponad, bo tam jest ten wskaźnik - co najmniej 120% minimalnej emerytury będzie musiało zostać wypłacone.
Znaczy tyle składek będziemy musieli mieć uzbieranych na swoim koncie, żeby nasza emerytura była w wysokości co najmniej 120% minimalnej.
Także w realiach dzisiejszych to jest tam około 1,5 tysiąca złotych.
No i pytanie: czy jeżeli ktoś będzie chciał w wieku 55 lat - w przypadku takiej kobiety - przejść na emeryturę, wiedząc, że otrzyma 1500 złotych brutto świadczenia, czy będzie się na to decydowała taka osoba?
No, jeżeli poprzedzimy to poważną kampanią, poinformujemy o tym, jakie są konsekwencje takich emerytur stażowych, czyli tak naprawdę obniżenia wieku emerytalnego, to możemy takie rozwiązania wprowadzać.
Natomiast to musi być odpowiedzialna kampania. Pamiętam, jak rząd obniżał wiek emerytalny w roku '17.
No, ja sobie nie przypominam takiej poważnej kampanii, konsekwencji wynikających z tego, że przechodzimy na emeryturę właśnie w wieku 60 w przypadku kobiet, a nie 62/63 - jak to miało wyglądać w perspektywie kolejnych lat.
No, ja nawet pamiętam takie deklaracje, że ta zmiana nie wpłynie na wysokość świadczeń.
Po czym po 2-3 latach kiedy średnia emerytura delikatnie spadła, to pojawiło się wyjaśnienie, że to jest właśnie taka konsekwencja.
No, mam też taką nadzieję, że pojawi się debata, ale historia uczy nas, że raczej tej debaty nie ma.
923 reakcje
206
448
269
Podziel się
Komentarze (269)
23-09-2020
Tak myślę
Ale my stażowicze mamy wypracowane swoje lata pracy a co za tym idzie w większości wystarczającą ilość składek emerytalnych na koncie zus. Zanim pracownik z dużym ...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (269)
bDJaEGcN
KOMENTARZE
(269)
Tak myślę
5 miesięcy temu
Ale my stażowicze mamy wypracowane swoje lata pracy a co za tym idzie w większości wystarczającą ilość składek emerytalnych na koncie zus. Zanim pracownik z dużym stażem podejmie decyzję o przejściu na emeryturę przeanalizuje swoją prognozę tzn wysokość swojej emerytury. Decyzja będzie należała do przyszłego emeryta. Każdy przypadek jest inny, wyczerpany organizm, przewlekłe choroby, wypalenie zawodowe, zwolnienie z pracy tuż przed ochroną przedemerytalną gdzie ludzie mający po 40 lat pracy i więcej muszą żyć ze świadczenia przedemerytalnego w wysokiści ok. 800 złotych netto. Nie można tej sprawy rozmydlać na cały system i na dziesiątki lat i rozmyślać. Zmiana systemu tak ale rozłożona w czasie i dedykowana określonemu pokoleniu pracowników. Żyjemy tu i teraz my pracownicy którzy przepracowaliśmy więcej lat niż emeryci ze względu na wiek.
kobieta pracu...
5 miesięcy temu
Dla osób które przepracowały 40 lat pracy a nie mają wieku emerytalnego pieniędzy nie ma. Ale dla kobiety która nie schańbiła się nigdy praca a urodziła 4 dzieci emerytura darmowa jest !!!!!! To chore !!!!! Jeśli ja pracowałam od 18 roku życia i wychowywałam 2 dzieci to teraz po 40 latach pracy okazuje się, że będę mieć tyle samo ???? Jak można się z tym godzić, jakim prawem moje pieniądze ma dostać ktoś kto żył sobie leniwie i spokojnie bez stresu, pośpiechu i nie musiał o nic się martwic bo całe życie na socjalu
43 lata pracy
5 miesięcy temu
Panie ekspercie z bożej łaski, jak pan przepracuje 40 lub dłużej lat to wtedy pogadamy. Jak emeryci mundurowi idą po 15 tu latach pracy na emeryturę i to nie jednokrotnie za większą kwotę od tego co przepracował 45 lat to jakość żaden ekspert nic nie ma do powiedzenia. A mówienie że po 40 tu latach emerytura będzie wynosić 1000 zł., to w takim razie emerytura po 15 tu latach pracy służb mundurowych powinna wynosić 300 zł. Panie ekspercie i co pan na to.
bDJaEGdf
Prognoza
5 miesięcy temu
W pewnym wieku, zmęczeni długotrwałą pracą, gnębieni chorobami wynikającymi z wyeksploatowanego organizmu, zniechęceni i bez widoków na awans, podwyżkę czy doceniania przez przełożonego, mając na uwadze oczekiwania młodych, którzy by chętnie przejęli stanowisko, trudno mówić o dalekowzroczności. Ile nam jeszcze życia zostało? Czy mamy tak się szarpać do śmierci? Kto chce niech pracuje ale pracownik z tak dużum stażem składkowym powinien mieć możliwość wyboru. Przecież znamy wysokość prognozowanych emerytur.
Pracownik
5 miesięcy temu
Uważam że emerytury stażowe są najbardziej sprawiedliwą formą emerytur
...
Następna strona