Notowania

Emerytury stażowe. Są szczegóły propozycji prezydenta

Wcześniejsze przejście na emeryturę będzie możliwe w wieku 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat dla mężczyzn. Trzeba będzie też udowodnić 35 lat okresu składkowego u kobiet albo 40 lat dla mężczyzn - zakłada propozycja emerytur stażowych, którą ma przedstawić Andrzej Duda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Emerytury stażowe mają być jedną z wyborczych obietnic prezydenta (Fot: Piotr Polak)

Jak już pisaliśmy w money.pl, prezydent Andrzej Duda pracuje nad pomysłem wprowadzenia emerytur stażowych, choć pomysł nie budzi entuzjazmu w ławach rządowych. Wprowadzenie emerytur stażowych ma według wyliczeń ZUS kosztować 13 mld zł rocznie i wypchnąć kolejne tysiące osób z rynku pracy. Jednak taki pomysł od lat forsują dwie największe centrale związkowe, czyli Solidarność i OPZZ. Zajęcie się tym tematem Andrzej Duda miał im obiecać już cztery lata temu. Teraz ma do tego wrócić.

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. Prezydent o emeryturach stażowych niewiele mówi, rząd nie chce o nich w ogóle rozmawiać
Emerytury stażowe bez przyszłości? Andrzej Duda rozważa, rząd nie chce o nich słyszeć

Na czym to ma polegać? Emerytura miałaby zależeć od stażu pracy - nie wieku. Czyli: jesteś kobietą i masz przepracowane 35 lat lub mężczyzną z 40-letnim stażem? Możesz pobierać pieniądze z ZUS. I nie jest ważne, ile masz lat.

Zobacz też: "Emerytury stażowe to niższe emerytury i musimy to jasno powiedzieć" – przypomina ekspert

Poza tym głównym założeniem niewiele jednak wiadomo. Prezydent nie przedstawił jeszcze szczegółów pomysłu. Do tych miała dotrzeć "Gazeta Wyborcza". "Prezydent wystraszył się kosztów swojego pomysłu i radykalnie ograniczył możliwość wcześniejszego odejścia Polaków na emeryturę" - czytamy. Dlatego projekt emerytur stażowych ma być przedstawiony, ale z kotwicami bezpieczeństwa, które znacznie ograniczyłyby możliwości korzystania z tego rozwiązania.

Z informacji, które przedstawia "Wyborcza" wynika, że wcześniejsze przejście na będzie możliwe w wieku 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat dla mężczyzn. Trzeba będzie też udowodnić 35 lat okresu składkowego u kobiet albo 40 lat dla mężczyzn. Inna opcja to 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci.

Staż emerytalny obok wieku emerytalnego to propozycja związków zawodowych.
Emerytura za staż pracy? Będzie wcześniej, ale będzie też zdecydowanie niższa

Trzeba też będzie uzbierać kapitał pozwalający na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury. Szacuje się, że te ograniczenia sprawię, że emeryturę stażową będzie mogło wybrać między 35 tys. a 150 tys. osób rocznie. Tymczasem Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że sam staż pracy na poziomie 35 lat (dla kobiet) i 40 lat (dla mężczyzn) oznaczałby nawet kilkaset tysięcy osób rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

HanekTo jedyny sprawiedliwy system emerytalny. Tylko przepracowane lata. Jeśli ktoś przepracował 40 lat jako pracownik fizyczny to naprawdę wystarczy. … Czytaj całość

11-02-2020

ObserwatorWybryki tego Pana już dość zniszczyły polskie społeczeństwo...

11-02-2020

KOBIETAEmerytura stażowa powinna być już dawno, ponieważ takie rozwiązanie jest sprawiedliwe !!! Tym bardziej w ciężkich zawodach. Ja pracowałam 40 lat. A u … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (889)