Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Europejska emerytura w Polsce. Jest decyzja Sejmu

67
Podziel się:

Sejm w środę zagłosował przeciwko stanowisku Senatu, który opowiedział się za odrzuceniem ustawy o OIPE, czyli tzw. europejskiej emeryturze. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Europejska emerytura w Polsce. Jest decyzja Sejmu
Europejska emerytura to po prostu nowy produkt emerytalny. Nie będzie go oferował rząd czy ZUS, a prywatni dostawcy (PAP, Piotr Nowak)

Sejm w środę głosował nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, czyli tzw. europejskiej emeryturze (zwanej też OIPE).

Senat opowiedział się za odrzuceniem ustawy w całości, jednak Sejm zagłosował przeciw stanowisku senatorów. Teraz ustawa trafi do prezydenta do podpisu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS dopięło swego. Członek RPP mówi o skutkach podwyżki 500 plus

Zamieszanie z ustawą o europejskiej emeryturze

Przypomnijmy: rząd PiS popierał to rozwiązanie. Natomiast senatorom nie spodobała się wrzutka do ustawy, która z europejską emeryturą nie ma nic wspólnego. Projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym wprowadza bowiem także zmiany dotyczące działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-i).

I właśnie wrzutka dotycząca SKOK-ów (według senatorów planowane przepisy poszerzają ich kompetencje bez objęcia SKOK-ów systemem nadzoru) była jednym z powodów, dla których Senat rekomendował, by odrzucić ustawę w całości.

Wróćmy jednak do OIPE.

Jak będzie działać OIPE?

Europejska emerytura to po prostu nowy produkt emerytalny. Nie będzie go oferował rząd czy ZUS, a prywatni dostawcy, czyli banki oraz inne instytucje finansowe. Każdy obywatel kraju należącego do UE będzie mógł założyć subkonto po ukończeniu 18. roku życia (lub już w wieku 16 lat, jeśli będzie zatrudniony).

"OIPE w Polsce będzie bazował na przepisach, które określają funkcjonowanie rozwiązań takich jak Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dokładniejsze wczytanie się w przepisy pozwala wyciągnąć wniosek, że OIPE będzie podobne przede wszystkim do IKE" - tłumaczył kilka miesięcy temu Michał Żuławiński, redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych.

Oszczędności zwolnione z podatku

Do OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe jak w IKE. To oznacza, że dochody generowane w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE, będą zwolnione z podatku.

Warto wiedzieć, że przy OIPE będzie obowiązywał roczny limit wpłat. To kwota odpowiadająca trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

W 2023 r. ten limit to 20 805 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Obserwer
8 miesięcy temu
Nadszedł najwyższy czas aby w Polsce założyć nową partię polityczną pod nazwą Partia nowego porządku świata, która w ten sposób ubiegnie największych finansistów globalnych właśnie w dziele tworzenia nowego porządku który i tak już tylnymi drzwiami wprowadzają nowy porządek w Europie i Ameryce Sęk w tym że czy nam się to podoba czy nie i tak to w końcu nastąpi ale nie musi być to na warunkach finansjery tylko na warunkach szerokiego konsensusu establishmentu finansowego, obywateli i ich wybrańców Trzeba tylko ujawnić mroczne tajemnice i założenia Nowego Porządku Świata dla Ludzkiej populacji i dla planety Ziemia bo przecież nic nie trwa bez końca Tak jak powiedział Św pamięci JPII tylko prawda nas wyzwoli
Po przegranyc...
8 miesięcy temu
wyborach przez PiS zlikwiduje się tą wrzutke.
Dziadek
8 miesięcy temu
W żadnym cywilizowanym języku na Świecie nie ma słów ,które prawidłowo określiłyby PiS. Nawet łacina kuchenna jest w tym przypadku zbyt mało dosadna
zzz
8 miesięcy temu
pisie ppk to wał a kolejnym będzie europejska emerytura.
tyle
8 miesięcy temu
A na renty wdowie nie ma czasu ... zapamiętamy !!! Już uświadamiam 80- letnie wdowy, które ledwo wiążą koniec z końcem.
...
Następna strona