Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile możesz dorobić do emerytury? Od czerwca nowe limity

150
Podziel się

Emeryci będą mogli dorobić więcej - do 3732,10 zł. Od 1 czerwca zmieniają się bowiem limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Po ich przekroczeniu świadczenie jest zmniejszane.

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.
O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. (money.pl)
bErHKWUl

Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak informuje ZUS w komunikacie, od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3732,10 zł.

- Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jak dodaje, nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców.

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny), oraz renciści. Natomiast emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń.

bErHKWUn
Zobacz także: Obejrzyj także: Waloryzacja emerytur. W końcu jest korzystna zmiana. Prezes ZUS tłumaczy

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń, przypomina ZUS w komunikacie.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - również może zarobkować bez ograniczeń.

bErHKWUt

ZUS wyjaśnia, że do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górny limit, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca kwota ta będzie wynosić 6931 zł. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3732,10 zł przychodu.

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

bErHKWUu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErHKWUO
KOMENTARZE
(150)
mariusz
rok temu
sarem - a skąd wiesz że nie ma zawieszonej emerytury - czego ziejesz nienawiścią !!!
mia
rok temu
Tak,tak najlepiej pracuj do śmierci i to dobrze powyżej wieku emerytalnego mamiony obietnicą większego świadczenia. Najlepiej umrzyj w pracy to może jeszcze jest szansa ,że małżonek dostanie coś z "wypadku przy pracy"
bieda bieda b...
rok temu
to skandal - jak żyć Panie Premierze - odpowiadam ..KRÓTKO!!!!!
bErHKWUP
bosman
rok temu
wreszcie !!!!!!!!!!! bo jak slysze o 40 letnich emerytach to plakac sie chce !!!!!!!!!!! zeby nie bylo zgrzytow 40 lat to ja pracowalem na morzu !!!
sddsd
rok temu
Bo u nas opłaca się tylko leniuchować i liczyć na social. Dopłaty do ferii tylko dla nierobów. Zapomogi tylko dla nierobów. Dopłaty do inwestycji w ekologię - znowu próg.
...
Następna strona