Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
30.05.2020 08:35

Ile możesz dorobić do emerytury? Od czerwca nowe limity

Emeryci będą mogli dorobić więcej - do 3732,10 zł. Od 1 czerwca zmieniają się bowiem limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Po ich przekroczeniu świadczenie jest zmniejszane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak informuje ZUS w komunikacie, od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3732,10 zł.

- Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jak dodaje, nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców.

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny), oraz renciści. Natomiast emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń.

Obejrzyj także: Waloryzacja emerytur. W końcu jest korzystna zmiana. Prezes ZUS tłumaczy

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń, przypomina ZUS w komunikacie.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - również może zarobkować bez ograniczeń.

ZUS wyjaśnia, że do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górny limit, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca kwota ta będzie wynosić 6931 zł. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3732,10 zł przychodu.

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: emerytury, renty, ile można dorobić do emerytury, dorabianie do emerytury, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2020

sarenwięc dlaczego Jarosław K. otrzymuje i wysoką emeryturę i wysoką pensję poselską przekraczającą te ograniczenie? Jego ból jak zwykle równiejszy

30-05-2020

prawdaKażdy kto idzie na emeryturę a ma dobrą posadkę to pracuje nadal bierze emeryturę i pełną wypłatę ,a młodzi nie mają pracy,jak emeryci chcą pracować … Czytaj całość

30-05-2020

Moje zdanieNiestety ale polscy emeryci są biedni i muszą dalej pracować. Mi nie co powyżej 2500 zł emerytury do łapy nie wystarcza na życie i zmuszony jestem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (149)