Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.04.2020 14:19

Waloryzacja emerytur według nowych zasad. Rząd zmienia reguły przez koronawirusa 

Wszystko wskazuje na to, że rząd Mateusza Morawieckiego zmieni zasady waloryzacji emerytur. Zniknie problem tzw. czerwcowych emerytur, które dla niektórych seniorów oznaczały znacznie niższe świadczenia przez całe życie. Taki pomysł znalazł się w pakiecie tarczy antykryzysowej w wersji 3.0.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Dobra informacja dla seniorów. Zasady waloryzacji emerytur się zmienią na korzyść Polaków

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Na pewno nie w czerwcu. Pozostałe 11 miesięcy daje pewność, że świadczenie będzie wyższe. Ten, kto odejdzie na emeryturę w czerwcu, uzyska nieco niższą emeryturę, niż odchodzący w każdym innym miesiącu. Przynajmniej na razie.

Rząd Mateusza Morawieckiego właśnie wysłał do Sejmu propozycje zmian w ramach trzeciej wersji tarczy antykryzysowej. Rząd przyznaje wprost: liczba emerytów może się zwiększyć. Powód? Wszystko przez zamieszanie na rynku pracy. Ci, którzy stracą miejsce zatrudnienia, mogą już po prostu nie wrócić do aktywności zawodowej. Pójdą na emeryturę.

I dlatego jedną z propozycji jest zmiana sposobu waloryzacji emerytur. W efekcie zniknie problem z tak zwanymi "czerwcowymi emeryturami". Seniorzy będą dostawać po prostu więcej - i to każdego miesiąca, już przez resztę trwania emerytury.

Zobacz także: Ceny żywności w górę. Kołodziejczak: pośrednicy windują ceny

Co jest nie tak z czerwcowymi emeryturami? W tym miesiącu przeprowadzana jest waloryzacja roczna. I dla czerwcowych emerytur - to jedyna obowiązująca. Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta (oprócz waloryzacji rocznej) również z waloryzacji kwartalnej.

W efekcie czerwcowe emerytury są wyraźnie niższe niż te przyznane w każdym innym miesiącu roku - i to niemało, bo od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie (w zależności od wysokości świadczenia).

Straty nie sposób już odrobić do końca życia. Tak brutalnie działa matematyka i przepisy niezmieniane od lat.

Marlena Maląg będzie musiała zdecydować, jak waloryzować emerytury i renty w 2021 roku
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku może być wyjątkowo niska. Zaczęła się gospodarcza karuzela dla seniorów

Doradcy ZUS w czerwcu każdemu przyszłemu emerytowi o tym mówią. Po co? By poczekał jeszcze miesiąc. I zyskał wyższe świadczenie. Nie jest tajemnicą, że poradę taką usłyszał na przykład prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie wszyscy jednak czekają. Jak wynika z danych ZUS, zwykle w czerwcu po emeryturę zgłasza się nawet kilkanaście tysięcy osób.

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt ustawy aktualizującej tzw. tarczę antykryzysową do wersji 3.0.
Tarcza antykryzysowa 3.0. Duże zmiany w pakiecie pomocowym

I tutaj pojawia się kluczowa zmiana, proponowana przy okazji tarczy antykryzysowej w wersji 3.0. Oczywiście przy założeniu, że przepisy w takim brzmieniu przejdą przez Sejm, Senat i trafią do podpisu do Prezydenta RP.

"Zmiany na rynku pracy będące konsekwencją epidemii COVID-19 mogą spowodować, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i zamierzały jeszcze kontynuować aktywność zawodową, będą musiały podjąć, dużo wcześniej niż zamierzały, decyzję o przejściu na emeryturę, między innymi również w czerwcu 2020 roku" - czytamy w projekcie.

ZUS wydaje na emerytury coraz więcej.
Liczba przyznawanych emerytur w dół. Ale koszty coraz wyższe

I właśnie dlatego rząd proponuje, by przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku liczyć ją dokładnie w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju (o ile jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego). A to oznacza, że nikt nie straci.

Jak wynika z projektu ustawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył już, ile taka zmiana będzie kosztować. W 2020 roku będzie to nieco ponad 2 mln zł. W każdym kolejnym roku będzie to jednak więcej. W sumie w ciągu 10 lat Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zapłaci o 40 mln zł więcej. To środki, które trafią do seniorów.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

emerytZaczynają majstrować!!??? To nic dobrego nie zapowiada !!!!

28-04-2020

Marek.Zwolnić emerytury z PIT - nie ma sensu przelewać tej jałmużny . Jak ktoś sobie dorabia niech płaci podatek od wynagrodzenia za pracę, ale od emerytury … Czytaj całość

29-04-2020

Ktoś...Najlepszy Rząd jaki był od x lat.Brawo PIS Sto lat😉

Rozwiń komentarze (409)