Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Likwidacja Funduszu Kościelnego a emerytury zakonnic

49
Podziel się:

W Polsce siostry zakonne pełnią wiele różnych ról i obowiązków, które obejmują nauczanie katechezy w szkołach, pracę w kościołach, domach opieki i szpitalach. Jak wygląda ich sytuacja finansowa i jakie świadczenia emerytalne otrzymują w świetle zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego?

Likwidacja Funduszu Kościelnego a emerytury zakonnic
W Polsce mieszka i pracuje około 17 tysięcy sióstr zakonnych (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Konferencję Episkopatu Polski, w Polsce mieszka i pracuje około 17 tysięcy sióstr zakonnych. Te z nich, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na przykład w szkole lub szpitalu, otrzymują skromne świadczenia z Funduszu Kościelnego. W takim przypadku składki na ich emerytury są bardzo niskie.

Zakonnicy na etacie w lepszej sytuacji

Zakonnice, które są zatrudnione na etacie, na przykład w domach dziecka, szkołach, przedszkolach czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych, są w nieco lepszej sytuacji. Mogą one liczyć na nieco wyższą emeryturę niż minimalna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Środki na składki emerytalne zarówno dla księży, jak i sióstr zakonnych, pochodzą z Funduszu Kościelnego, który jest zasilany z budżetu państwa. W roku 2022 na Fundusz Kościelny przeznaczono aż 200 mln zł, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do kwoty sprzed 10 lat, która była o ponad połowę mniejsza.

Siostra Paula wyjaśnia na TikToku

Z profilu siostry Pauli na TikToku, która należy do Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, dowiadujemy się, że zakonnice w jej zakonie "nie mają swoich pieniędzy". Całość zarobków jest bowiem dysponowana przez ich przełożoną.

Większość zakonnic może liczyć tylko na minimalną emeryturę, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, co po odliczeniu podatku daje kwotę 1445,48 zł "na rękę". Wyższe emerytury z kolei pobierają księża, którzy dysponują datkami od wiernych, w tym są m.in. pieniądze z tacy, pogrzebów, chrztów czy intencji mszalnych.

Warto podkreślić, że księża i biskupi otrzymują emeryturę z dwóch źródeł: z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Kapłani, którzy decydują się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, otrzymują świadczenia z ZUS. Po ukończeniu 75 lat otrzymują dodatkowo świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Średnia emerytura biskupa może wynosić nawet 10 tys. złotych. Z kolei emerytowany proboszcz może liczyć na świadczenie w wysokości około 5 tys. złotych.

Co dalej z Funduszem Kościelnym?

Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej, czyli partii odgrywającej główną rolę w koalicji rządzącej, była likwidacja Funduszu Kościelnego.

Ugrupowanie Tuska zapisało ją w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Jasno deklarowało, że chce skończyć z przekazywaniem Kościołowi katolickiemu pieniędzy z budżetu państwa. I to niemałych, bo chodzi o 257 mln zł.

- Zespół ministrów przyjął na siebie zobowiązanie zakończenia prac i wprowadzenia nowego systemu na rok 2025 - powiedział Donald Tusk, informując o powołaniu specjalnego międzyresortowego zespołu odpowiedzialnego za zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
Akacjowa 38 ,...
4 miesiące temu
To jest SKANDAL , żeby ksiądz miał DWIE EMERYTURY , że ZUS i z Funduszu Kościelnego . Dosyć tej NIESPRAWIEDLIWOŚCI !!! Zlikwidować FK ,odebrać te pieniądze bezprawnie zabierane z budżetu państwa na Fundusz K . Tak jak my ludzie pracy płacimy składki do ZUS i mamy Emeryturę od tych składek - tak samo powinni mieć płacone emerytury księża od ich składek wpłaconych do ZUS - i ani grosza więcej .
jan trzeci
5 miesięcy temu
Na imigrantów też powinni płacić ci, którzy ich chcą
Rex
5 miesięcy temu
To jakaś paranoja niektórych osób lub nienawiść która powinna być tępiona jak się okazuje jest tylko wobedz niektórych bo wobedz innych można sobie pozwalać do woli.Trzy miliardy na propagandę żaden problem a 8 procent tej sumy to dla niektórych wręcz tragedia .Co za obluda I zakłamanie.
Piotr
5 miesięcy temu
Czy można było za komuny opłacać ZUS gdy było się księdzem?
Celina
5 miesięcy temu
"Ksionc" na duże wydatki to potrzebuje duuużo gotówki
...
Następna strona