Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Część seniorów zapłaci podatek dwa razy

115
Podziel się:

Bliscy części osób, które zdecydują się przenieść swoje środki z OFE do IKE, zapłaci za to dwa podatki - pisze "Gazeta Wyborcza". Najpierw 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej, następnie 19-procentowy PIT. Rząd już zapowiedział reakcję.

Likwidacja OFE. Część seniorów zapłaci podatek dwa razy
Likwidacja OFE. Część osób zapłaci podatek dwa razy. (money.pl, Rafał Parczewski)

O tym, że likwidacja OFE zbliża się do końca, wiemy już od jakiegoś czasu. Rząd przyjął projekt ustawy, za której sprawą OFE przekształci się w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków zacznie się 1 czerwca 2021 roku, a zakończy na początku 2022, przynajmniej planowo.

Osoby, które pozostaną w IKE, będą musiały za to zapłacić. Rząd za przesunięcie ich środków potrąci z nich 15 proc. w ramach tzw. opłaty przekształceniowej. Oszczędzający, którzy wybiorą przeniesienie środków na konta ZUS, nie zapłacą nic. Jednak w takim wypadku ich bliscy nie będą dziedziczyć zaoszczędzonych środków.

Tutaj jednak pojawia się kolejny problem, na który zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza". Okazuje się, że - zgodnie z zapisami projektu ustawy - środki osób, które wybrały przeniesienie ich do IKE, ale umrą między 3 a 28 stycznia 2022 roku, będą opodatkowane dwukrotnie. Jak to możliwe?

- W ustawie zapisano, że 3 stycznia 2022 roku od osób, które wybiorą IKE, będzie ściągnięta opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. Kolejny zapis ustawy mówi jednak, że przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjny nastąpi 28 stycznia 2022 roku. A do czasu gdy to przekształcenie nie nastąpi, od wypłat dla spadkobierców naliczany jest 19-procentowy podatek PIT - tłumaczy w rozmowie z "GW" były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, prof. Paweł Wojciechowski.

Zobacz także: ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekształceniową? "Minimum 10 lat"

Oznacza to ni mniej, ni więcej, ale obowiązek uiszczenia podatku dwukrotnie. Raz w ramach tzw. opłaty przekształceniowej, drugi raz - podatek od spadku w wysokości 19 proc. PIT. Problem ten nie dotknie bliskich osoby, która odeszła po 28 stycznia 2022 roku, ponieważ w tym przypadku OFE przekształci się w fundusz inwestycyjny.

Na pytania dziennika w tej sprawie już zareagował rząd. W piśmie wysłanym do redakcji "Wyborczej" zapewnił, że kwestia podwójnego opodatkowania zostanie doprecyzowana w trakcie prac nad projektem w parlamencie. Gabinet Mateusza Morawieckiego zapewnia również, że zmiany te uzyskają "przychylność strony rządowej".

Likwidacja OFE pierwotnie miała wystartować w połowie 2020 roku, a później na początku 2021 roku, ale przez pandemię koronawirusa plany się zmieniły, termin ostatecznie przesunięto na czerwiec 2021 roku.

W OFE 15,5 mln Polaków zgromadziło 148 mld złotych. Transferowi środków z OFE do IKE towarzyszyć będzie opłata przekształceniowa, to 15 proc. od zebranej w OFE kwoty. Pieniądze zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Przejście z OFE na IKE ma być automatyczne. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS-u, będą podlegały dziedziczeniu.

Jeżeli jednak ktoś będzie chciał przenieść swoje środki do ZUS-u, będzie miał na to ograniczony czas. Na złożenie deklaracji chętni będą mieli czas tylko do sierpnia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
dod
3 lata temu
GLOSOALISCIE TO TERAZ MACIE NIE NARZEKAC!!!!
QUl
3 lata temu
tu walczy o złotówką . ILE MIL.GÓRNICY PRZEŻARLI W POSTACI UMORZONYCH SKŁADEK REFORMY1,2 .3 SPRAWIŁA ŻE ELEKTROWNIE NA SKRAJU BANKRUCTWA I TERAZ 4 ODPRAWY ILE TO KQ. KOSZTOWAŁO????
nero
3 lata temu
Oddać resztę Tuskowi i PO kłopocie zagarnął 170 miliardów to i resztę niech przytuli !!!. Hipokryzja nad hipokryzją jak Rząd Tuska zawinął tyle kasy jakoś nikt nie szczekał PIS powinien z Tuska te pieniądze wycisnąć odzyskać i oddać ludziom a jego przed Trybunał Stanu i Sąd !!!.
monomach
3 lata temu
Sprawa jest prosta, ci co umrą przed datą należy zamrozić i odmrozić po dacie aby podatek ich nie dotyczył ! Najsłynniejsze głupie kroki władzy i ustawodawcy jeszcze zapewne nie nadeszły, spodziewać się możemy jeszcze cudów, chociaż cuda na urnami wyborczymi to powszechne zjawisko !
Ares
3 lata temu
Za 10 lat znów powiedzą że PPK są beee 50% zabieramy do zusu bo to nie są wasze pieniądze a 15% to opłata przekształceniowa w OFE.
...
Następna strona