Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Kolejna rewolucja w emeryturach

356
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje OFE i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Rewolucja ma się rozpocząć 1 czerwca. Przeniesienie środków ma zakończyć się z początkiem 2022 roku.

Likwidacja OFE. Kolejna rewolucja w emeryturach
(KPRM, KPRM Krystian Maj)

Nieco ponad pół roku, tyle ma zająć przenoszenie środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z ustawy, która ma ostatecznie zlikwidować OFE. Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął jej projekt.

"Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany" - poinformowało CIR.

Jak przekonuje rząd, ta operacja pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE. To bowiem wprost wynika z ustawy.

Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Co to oznacza? Że pieniądze te nie będą mogły być wykorzystywane przez rządzących i gwarantować ma to właśnie ustawa.

To istotna zmiana. W OFE bowiem pieniądze były publiczne - o czym przesądził, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny.

Zobacz także: Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

Jak się to odbędzie? Ustawa miała zacząć obowiązywać od początku roku, ale z uwagi na pandemie przesunięto termin. Operacja miałaby zacząć się 1 czerwca. Do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Przejście z OFE na IKE ma być automatyczne. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS-u, będą podlegały dziedziczeniu.

Każdy może zdecydować czy pozostawić pieniądze na IKE, powstałe z przekształcenia OFE, czy przelać je do ZUS-u. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna się je stopniowo przekazywać do ZUS.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków.

Ostateczne przekształcenie jednak miałoby nastąpić z dniem 28 stycznia 2022 r. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto OFE w dwóch transzach w 2022 r.

Jest to - jak zaznaczono w projekcie - stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS-u. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

Wtedy też minimalna alokacja w krajowe akcje ma wynieść 75 proc. Według projektu przekazanie pierwszej transzy opłaty przekształceniowej do FUS ma nastąpić do 11 lutego 2022 r., a drugiej do 28 października 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(356)
ANIA
3 lata temu
Tusk zabrał i wtedy nie narzekaliscie Tatuś Tusk był cały Hipokryci Szkoda ,ze nie zabrał Wam wszystkiego
Polak ze Szwe...
3 lata temu
Oj naiwni, naiwni... Pzeciez jeszcze niedawno OFE bylo zabrane wam przez poprzedni nierzad... Mam cos podobnego w Szwecji, to sa fundusze, ktore sam sprzedaje i zmieniam. Bylo tego bardzo niewiele na poczatku, bo odciagano mi pieniadze na to przez krotki czas. Nie sadzilem, ze cos z tego wyjdzie poza malutka sumka. Ale po paru latach to uroslo, nie tak duzo, bo ok. 7% rocznie. Ale to juz zaczyna sie liczyc w odniesieniu do skromnej emerytury. Pomyslcie lepiej, ile pieniedzy stracilisci, gdy OFE bylo zabrane... Nikt w Polsce nie narzekal, kiedy zabierano, a narzekaja kiedy daja...
Lk.
3 lata temu
Zastanawiam się , czego już ta Totalna nie wymyśli, PIS gdy by dawał wszystkim co miesiąc po 5000 zł za darmo to czerwoni lewacy pieniądze by wzięli i powiedzą że PIS okrada ciemny naród. Jest odwrotnie PIS buduje lewactwo rujnuje i krzyczy łapać złodzieja chociaż sami ukradli tyle ile Niemcy zrujnowali... = Brawo rząd ( PIS ) Wreszcie,długo na to czekałem. Za PO-PSL to nie były nasze pieniądze !? = Teraz są BRAWO PANIE MORAWIECKI !! = Platforma rozkradła, Rząd PIS zwraca ludziom to co zostało. DZIĘKI !! DOBRA ZMIANA !! = Czy nikt już nie pamięta ile zabrał nam TUSK z OFE ?!!!!!! PONAD 100 MILIARDÓW !!! Za peło tylko przy samym przelewie na konto ZUS-u zniknęło 19 miliardów zł i cisza jak po śmierci organisty.... może teraz jakieś wypowiedzi.
Zonk
3 lata temu
PAMIĘTAMY !! = NIERZĄD POKO Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego po raz pierwszy reformował system OFE.-- Jakby, ktoś nie pamiętał, to Rudy Dondzio chcąc się pochwalić "zieloną wyspą" zrobił już wcześniej skok na OFE. Tak dla uczciwości, trzeba powiedzieć, że można było zablokować transfer do ZUS. Tylko nie poinformował, że jak środki przejdą do ZUS, PO drodze gdzieś zniknęła różnica między tym ile przesłali - zabrali =TO ze stratą, tak ok. 30%. PO prostu podzielili się naszymi składkami... złodzieje, oszuści, POpaprańcy KOmuny..
wyborca
3 lata temu
Już , nigdy więcej PSL - SLD czy POKO to oszuści - złodzieje - komuniści !! Teraz, w ZUS nie ma żadnych pieniędzy. Kradzież z OFE = Jest to największy przekręt - piramida finansowa... Tusk i sędzia Rzepliński jasno powiedzieli to nie są pieniądze oglądających !!! = Myślę, że zaproponowane 15 % to nie tak wiele ( dobrze, że w ogóle odzyskam ? ) w porównaniu, ze strata jaka poniosłam, gdy skok na OFE zrobiło PO i PSL. Nigdy POKO !!!
...
Następna strona