Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Kolejna rewolucja w emeryturach

356
Podziel się

Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje OFE i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Rewolucja ma się rozpocząć 1 czerwca. Przeniesienie środków ma zakończyć się z początkiem 2022 roku.

Likwidacja OFE. Kolejna rewolucja w emeryturach
(KPRM, KPRM Krystian Maj)
bDSwlkHp

Nieco ponad pół roku, tyle ma zająć przenoszenie środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z ustawy, która ma ostatecznie zlikwidować OFE. Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął jej projekt.

"Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany" - poinformowało CIR.

Jak przekonuje rząd, ta operacja pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE. To bowiem wprost wynika z ustawy.

bDSwlkHr

Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Co to oznacza? Że pieniądze te nie będą mogły być wykorzystywane przez rządzących i gwarantować ma to właśnie ustawa.

To istotna zmiana. W OFE bowiem pieniądze były publiczne - o czym przesądził, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny.

Zobacz także: Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

Jak się to odbędzie? Ustawa miała zacząć obowiązywać od początku roku, ale z uwagi na pandemie przesunięto termin. Operacja miałaby zacząć się 1 czerwca. Do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

bDSwlkHx

Przejście z OFE na IKE ma być automatyczne. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS-u, będą podlegały dziedziczeniu.

Każdy może zdecydować czy pozostawić pieniądze na IKE, powstałe z przekształcenia OFE, czy przelać je do ZUS-u. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna się je stopniowo przekazywać do ZUS.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków.

bDSwlkHy

Ostateczne przekształcenie jednak miałoby nastąpić z dniem 28 stycznia 2022 r. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto OFE w dwóch transzach w 2022 r.

Jest to - jak zaznaczono w projekcie - stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS-u. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

Wtedy też minimalna alokacja w krajowe akcje ma wynieść 75 proc. Według projektu przekazanie pierwszej transzy opłaty przekształceniowej do FUS ma nastąpić do 11 lutego 2022 r., a drugiej do 28 października 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwlkHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(356)
Batman
miesiąc temu
Przypomnę wszystkim płaskoziemcom i POpulistom , że w 2011 r Tusk wsparł strefę euro i przeznaczył na Grecję 154 mld zł (nasze OFE) mimo że UNESCO alarmowało wtedy o 800 tys dzieci niedożywionych w kraju !? Angela za to namaściła go na przywódcę w UE, bo leżało to w interesie niemieckich banków.. POtem jakoś Tusk nie był za 500+ itd i zajumał bez gadki i wszyscy się zgodzili, tylko pogadali i na tym się skończyło. Co WY na to ?? Tak nas złupił z OFe, a nawet 500+ I trzynastki nie dał.. ??
Matka polka
miesiąc temu
Obecnie rządzący próbują to naprawić i uporządkować, ale wszystko zależy kto będzie rządził. Jeżeli POKO to na peowno znowu ukradną. Najlepsze rozwiązanie to przekazać pieniądze do ppk - ike !? Wtedy , nie może byc tak samo, to są konta dobrowolne i prywatne. Państwo nie bedzie mogło już ich nawet powąchać. - Tusk ukradł moje pieniądze z OFE !! Jak przystępowałam do OFE to wszyscy zapewniali, że pieniądze będą dziedziczone. Taka to była banda nierządu PO i PSL !! Nigdy więcej PSL - SLD czy POKO to oszuści - złodzieje - komuniści !! Teraz, w ZUS nie ma żadnych pieniędzy. Jest to największa piramida finansowa... Tusk i sędzia Rzepliński jasno powiedzieli to nie są pieniądze oglądających !!! = Myślę, że zaproponowane 15 % to nie tak wiele ( dobrze, że w ogóle odzyskam ? ) w porównaniu, ze strata jaka poniosłam, gdy skok na OFE zrobiło PO i PSL. Nigdy POKO !!!
weteran
miesiąc temu
Rząd PIS stworzył uczciwe i dziedziczone PPK i gdyby wtedy rządził zamiast SLD,PSL i PO to do dziś w takim funduszu ludzie mieli by swoje uzbierane składki i nie byłoby kradzieży ok. 50 % ich kapitału z OFE . Myślę, że już przy powstawaniu OFE jego twórcy mieli swoje plany..... ? - Wszyscy, nowo Bogaccy tak kombinowali... dobrze żyć kosztem szarych ludzi. Mnie to nie dziwi bo takie zostały zawarte układy w Magdalence - swoich nie ruszamy - tych co podwinie się noga - Bronimy tak jak nazwał klasyk ( jak niepodległości ) ;(( wszystko i na temat ))
bDSwlkHT
Emer
miesiąc temu
Ludzie, żadne POKO !, bo jak dojdzie do władzy KO i Chołownia to szlak trafi IKE. Po prostu nie wierzę PO-wcom i Chołowni (PO bis) bo to są ludzie pozbawieni skrupułów i zrobią wszystko aby zgarnąć te pieniądze tak jak zrobił Tusk.
Zonk
miesiąc temu
Teraz rządy zjednoczonej prawicy muszą naprawiać szkody_Ludzkie krzywdy PO PO POsprzątać ich złodziejstwo _ oszustwa ludzi i państwa. To nie wina PIS ! tylko PO+PSL w 2014 roku, kiedy to nierząd Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego po raz pierwszy reformował system OFE.-- Jakby, ktoś nie pamiętał, to Rudy Dondzio chcąc się pochwalić "zieloną wyspą" zrobił już wcześniej skok na OFE. Tak dla uczciwości, trzeba powiedzieć, że można było zablokować transfer do ZUS. Tylko nie poinformował, że jak środki przejdą do ZUS, PO drodze gdzieś zniknęła różnica między tym ile przesłali - zabrali =TO ze stratą, tak ok. 30%. PO prostu podzielili się naszymi składkami... złodzieje, oszuści, POpaprańcy KOmuny..
...
Następna strona