Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Limit 30-krotności dla PPK zniesiony. Prezydent podpisał ustawę

243
Podziel się:

Na PPK będą mogli odkładać również pracownicy, którzy są na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński. Ustawa bowiem rozszerza katalog osób zatrudnionych.

Limit 30-krotności dla PPK zniesiony. Prezydent podpisał ustawę
(prezydent.pl)

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz Prawo bankowe już z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Dokument m.in. znosi limit 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych – podała Kancelaria Prezydenta.

Dodatkowo wprowadza maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych do wysokości 50 tys. dol. (według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego).

Ustawa określa również zasady zwrotu wpłat po przekroczeniu określonego limitu w ciągu roku kalendarzowego - wskazuje Kacelaria Prezydenta.

Zobacz także: Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekspert ocenia nową reformę emerytalną

Dodatkowo na PPK będą mogli odkładać również pracownicy, którzy są na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości tego ostatniego. Ustawa bowiem rozszerza katalog osób zatrudnionych.

Każdy, kto będzie odkładał pieniądze w ramach PPK będzie miał dostęp do specjalnego systemu teleinformatycznego. Ustawa umożliwia też przekazywanie takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej.

Sygnowane przez prezydenta zmiany prowadzają dodatkowy warunek pobierania przez podmioty zarządzające PPK wynagrodzenia za osiągnięty wynik - informuje Kacenlaria. Warunkiem tym jest konieczności osiągnięcia stopy zwrotu przez fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz na poziomie nie niższym niż 75 proc. najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty.

Ustawodawca zastrzeżga jednak, że przepisy te nie będą miały zastosowania w okresie do końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin 2 lat od dnia utworzenia funduszu inwestycyjnego, funduszu emerytalnego lub subfunduszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(243)
den23yo
4 lata temu
Masa ludzi niepotrzebnie robi sztuczny negatywny szum wokół PPK. W wielu krajach tak właśnie się oszczędza na dodatkowe emerytury i wszystkim to pasuje.Ludzie mają emerytury niejednokrotnie z różnych źródeł.Więc dlaczego u nas to nie może funkcjonować?
mariolka111
4 lata temu
Ogólnie po co sie wypisywac? Ja nie rozumiem trochę tego myślenia. Pracownik będzie wpłacał od 2 do 4% do tego dopłaca się pracodawca i państwo.Praktycznie na chłopski rozum drugie tyle się zyskuje.Więc po co z tego rezygnować???
florka
4 lata temu
Nie ma co marudzić, bo nikt nas kasy nie da tak o, trzeba na nią po prostu sobie zapracować. Oczywiście warto korzystać z takich programów jak właśnie to ppk, bo zasady jasne, wszystko sobie można wyliczyć co i jak i ile będzie na nas czekało za te kilkadziesiąt lat
nick
4 lata temu
Moze to sie przyda komuś i jest to logiczne rozwiązanie ale czy mi potrzebne? Chyba nie koniecznie bo wiele nie zarabiam ale tym co oszczędzę w ppk też nie pogardze na emeryturze
wojtek
4 lata temu
a gdzie emerytury po 40 latach pracy tylko do siebie kase ciągnął a dla tych co im sie należy ochłapy wstyd ucza ludzi aby nie płacili składek faktycznych tylko minimalne patologie szeżą i tyle a ludzie cierpią prze ich głupote
...
Następna strona