Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Na emeryturę lepiej nie przechodzić w czerwcu. Można stracić pieniądze

2
Podziel się:

- Najlepiej nie składać wniosków w czerwcu tylko poczekać - apeluje na łamach "Rzeczpospolitej" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Przejście na emeryturę w przyszłym miesiącu będzie oznaczało niższe świadczenia do końca życia.

Minister Elżbieta Rafalska ostrzega, by nie przechodzić na emeryturę w czerwcu
Minister Elżbieta Rafalska ostrzega, by nie przechodzić na emeryturę w czerwcu (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Dlaczego ze złożeniem wniosku lepiej wstrzymać się choćby o miesiąc? Chodzi tu o waloryzację. Ustawa zakłada korzystniejsze warunki akurat dla tych, którzy składają wnioski w każdym innym miesiącu niż czerwiec.

- To nie jest tak, że osoby z czerwca są stratne - waloryzacja przecież i tak zawsze jest. I zawsze jest też dodatnia, nawet jak średnie pensje w kraju spadają. Emeryci z czerwca więc zyskują, problem w tym, że mniej niż ci z innych miesięcy. A może chodzić o kilka procent świadczeń wypłacanej co miesiąc - tłumaczył jakiś czas temu w money.pl Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, ekspert ds. emerytalnych.

Z czego wynika różnica? Jeżeli przyszły emeryt składa wniosek od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Natomiast osoba, która odchodzi z pracy w czerwcu, ma tylko waloryzację roczną - bez kwartalnej.

Obejrzyj: Postulat ekspertów. Taka sama składka na ZUS od wszystkich umów i samozatrudnienia

A to przekłada się na mniejszy wzrost świadczenia. Oczywiście dokładne kwoty będą się różnić w zależności od konkretnego przypadku, ale najbogatsi emeryci mogą w ten sposób stracić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Wie o tym ZUS, który - jak zapewnia na łamach "Rzeczpospolitej" rzecznik instytucji Wojciech Andrusiewicz - informuje o tym wszystkich chętnych do emerytury.

- Przed złożeniem wniosku warto skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który powie nam, jaki moment przejścia na emeryturę jest najlepszy - mówi "Rz" minister Rafalska.

Problem tzw. emerytur czerwcowych powtarza się co roku. Jednak władza od lat nie może sobie poradzić z systemowym rozwiązaniem tej kwestii. I nie zdąży przed końcem obecnej kadencji, więc kłopot spadnie na kolejny rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Liczman
3 lata temu
A ile mają wariantów naliczania emerytur, stary człowiek nic nie może, moje ofe gdzieś połknęli , konto wyzerowali
Oko
3 lata temu
Radosna twórczošć emerytalna, tobie , jemu tak