Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
Płatna współpraca z marką OLX

Polacy chcą pracować na emeryturze. Oto najnowsze badania

5
Podziel się:

Osoby, które są aktywne zawodowo, a jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, chcą kontynuować pracę zawodową. Gotowość do pracy częściej wyrażają kobiety niż mężczyźni. I chociaż najważniejszą motywacją są kwestie ekonomiczne, to ponad 40 proc. badanych wskazuje na chęć wyjścia z domu i bycia wśród ludzi. "Praca dodaje mi energii" – deklarowali pracownicy w badaniu OLX Praca i Minds&Roses.

Polacy chcą pracować na emeryturze. Oto najnowsze badania
Polacy chcą pracować na emeryturze. Oto najnowsze badania (Unsplash.com, Connor Olson)

Wojciech Mann, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, przyznaje, że jego emerytura bardziej przypomina to, co robił zawodowo przez całe życie niż czas stagnacji czy nudy. A możliwość pracy z osobami młodszymi jest inspirująca.

– Błędem, często powtarzanym przez ludzi mojego segmentu wiekowego, jest utwierdzenie się w przekonaniu, że wiem wszystko najlepiej. Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż najnowsze przedsięwzięcie, w którym uczestniczę, czyli Radio Nowy Świat to miejsce, w którym otaczają mnie ludzie młodsi przynajmniej o dwa pokolenia! Praca w ich towarzystwie niezmiennie sprawia mi wielką satysfakcję i jest bodźcem do udawania, że nadal jestem młody – podkreśla.

Podobne podejście ma coraz więcej osób w Polsce. Według oficjalnych danych pod koniec października 2022 r. pracowało ponad 815 tys. emerytów. Stanowi to nadal zaledwie kilkanaście procent, ale odsetek ten systematycznie rośnie z roku na rok.

Coraz więcej osób, które zbliżają się do emerytury, chce kontynuować aktywność zawodową. Taką deklarację składa 63 proc. badanych w wieku przedemerytalnym i aż 69 proc. osób będących w wieku ochronnym (56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn).

Elastyczność obu stron

W badaniu OLX Praca i Minds&Roses ponad 50 proc. osób, które są w wieku emerytalnym i nigdzie nie pracują, zadeklarowało, że podjęłoby aktywność zawodową w przypadku otrzymania ciekawej oferty. Jak podkreślają eksperci, ważne jest jednak, by stworzyć pracownikom elastyczne i przyjazne warunki zatrudnienia.

– Widać wyraźnie, że "silversi" chcą odpocząć, znajdować czas na inne aktywności pozazawodowe czy podróże. Co ciekawe, te potrzeby są bardzo podobne do tych, które deklaruje Pokolenie Z. Jednak ta chęć oddechu nie musi wykluczać pracy zawodowej. Ważna jest elastyczność obu stron: zarówno pracodawcy, jak i pracowników "silversów". Praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych, możliwość brania urlopów bezpłatnych. Jest wiele sposobów, w których można zachęcić do współpracy również tych "silversów", którzy z jednej strony nie mogli doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzieli, że będą tęsknili za pracą – mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Za i przeciw

"Silversi" nie oczekują wiele, jeśli chodzi o formalne warunki zatrudnienia – 19 proc. ankietowanych zainteresowanych było niepełnym wymiarem godzin pracy, a 15 proc. jako kryterium wskazywało na dogodność godzin pracy. Co dziesiąty badany chciałby podjąć pracę dopasowaną do swojego stanu zdrowia.

Motywacją do kontynuowania aktywności zawodowej na emeryturze najczęściej są kwestie finansowe (51 proc. odpowiedzi). Ale nie mniej ważne pozostają kontakty społeczne i fakt, że badani lubią swoją dotychczasową pracę (odpowiednio 43 proc. i 33 proc. odpowiedzi). Wśród argumentów, które przemawiają przeciw pracy na emeryturze, wskazywano najczęściej chęć posiadania większej ilości wolnego czasu (42 proc.) oraz pogarszający się stan zdrowia (32 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób w wieku 50+, z podziałem na grupy w wieku przed okresem ochronnym, w wieku ochronnym oraz na emeryturze.

Płatna współpraca z marką OLX

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Roman
wczoraj
Obecnie wysokość emerytur mało kogo zadowala, więc nie dziwne, że Polacy chcą podczas nich pracować. Ja sam po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pracuję w zawodzie jako Technik elektroradiolog i na tyle lubię swoją pracę, że jeśli tylko zdrowie mi pozwoli to będę ją kontynuował jak najdłużej.
Leon
7 dni temu
Powinna być druga waloryzacja emerytur jeszcze w tym roku. Cały czas tracimy do min pensji i średniej wyplaty
Obywatel
1 tyg. temu
Urabianie społeczeństwa. Chcą żeby ludzi pracowali aż do śmierci, bo z roku na rok będzie brakowało coraz więcej rąk do pracy.
Tata
1 tyg. temu
Proste na emeryturze praca Spokojna nikt cię nie postraszy że cię zwolni bo ci to lata bo masz emeryturę mój kolega w maju przeszedł na emeryturę a w sierpniu przyjął się z powrotem do tej samej firmy zamiast brać tylko 3500 emerytury w sumie zarobi 7500 widzisz Donald i Kamysz u za waszych rządów musiałby pracować dalej dwa lata jak mówi plan ma jeden montaż fotowoltaiki i Bank energii nieduży żeby go już nikt nie straszył drogim prądem
Ola
1 tyg. temu
Na emeryturze to już na pewno nie chcą pracować:jako sprzątaczki,na akord ,w magazynie dźwigając pakunki i przy taśmach produkcyjnych.Praca za biurkiem jak naj bardziej,w zarządzie i w polityce to i owszem!