Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mogą stracić emerytury przez twardy brexit

Twardy brexit, który staje się coraz bardziej prawdopodobny, może nie tylko pozbawić Polaków prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, ale także emerytur. Nawet jeśli prawa do tego świadczenia zachowają, ich wysokość może okazać się dużo niższa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje legalnie ok. miliona polskich obywateli.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy sprawi, że od końca marca wygasną regulacje dotyczące ubezpieczenia społecznego między Polską i Wielką Brytanią. To może w skrajnym przypadku pozbawić Polaków legalnie pracujących na Wyspach prawa do świadczeń.

W świetle obowiązujących przepisów unijnych każdy obywatel UE, który pracuje w różnych krajach Wspólnoty, może być pewny, że dostanie emeryturę uwzględniającą pracę za granicą, bez konieczności zdobywania żadnych zaświadczeń. Wszystko odbywa się między "ZUS-ami" w poszczególnych krajach.

Unijne przepisy nie przewidują jednak takiego przypadku, jak bezumowne opuszczenie Unii przez jeden z krajów. Nie wiadomo zatem, jak wspomniane przepisy będą stosowane do obywateli unijnych, którzy pracują w Wielkiej Brytanii.

Premier Theresa May przedstawiła w poniedziałek po południu "nową" propozycje umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. De facto jednak niewiele się ona rożni od tej, odrzuconej przez Izbę Gmin tydzień temu
May przedstawiła plan B ws. brexitu. Ważna deklaracja dla imigrantów

W UE obowiązuje bowiem rozporządzenie o wypłacie emerytur między poszczególnymi państwami. Warunek? Nasza praca musiała odbywać się na terenie UE.

Gazeta zwraca uwagę, że problemy będą nie tylko z emeryturami. Wygaśnięcie umowy ubezpieczeniowej między Warszawą a Londynem może oznaczać, że Polacy dostaną też niższe renty i nie dostaną prawa do zasiłku dla bezrobotnego po powrocie do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, emerytury, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

WojmirCi Polacy wypięli się na Polskę. Mówili, że wolą pracować w Anglii na zmywaku niż w Polsce, bo tu się nie da żyć. Po co państwo Polskie zawraca sobie … Czytaj całość

24-01-2019

caytkto czyta wyborcz I oglada tvn sam sobie szkodzi uk to praworzadny kraj gdzie sady to nie neotsalinowska kasta poza tym kazdy dostaje swiadczenie na … Czytaj całość

24-01-2019

ZK590rozgonili Polaków po świecie i teraz zamartwiają się o nie zapewnienie dobrobytu przez obcych.

Rozwiń komentarze (86)