Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czy warto założyć konto dla seniora?

Czy warto założyć konto dla seniora?

Fot. H-Gall/iStockphoto

Chcesz założyć konto dla seniora? Pytaj o bezpłatne pakiety zdrowotne i zniżki w aptekach. To najczęściej oferowane przez banki dodatki do kont osobistych, dla osób w wieku emerytalnym.

Seniorzy to dla banków ważni klienci. Według statystyk GUS ponad 9 milionów Polaków to właśnie emeryci i renciści. Dochody tej grupy nie są może zbyt wysokie, ale za to regularne i pewne. Konta dla seniorów oferują obecnie cztery banki. Money.pl sprawdził jak przedstawia się oferta dla seniorów i co należy zrobić, aby założyć tego typu konto.

Dlaczego konto senior?

Jak podaje ZUS, niewiele ponad połowa emerytów otrzymuje świadczenia na rachunek bankowy, reszta w dalszym ciągu woli tradycyjny przekaz pocztowy. Seniorzy są nieufni w stosunku do banków, kont internetowych i elektronicznych pieniędzy.

Jednak być może już za trzy lata większość emerytów i rencistów będzie musiało posiadać własne konta. Ministerstwo Finansów w ramach programu Strategia rozwoju obrotu bezgotówkowego w latach 2009-2013 planuje, by za cztery lata 90 procent rent, emerytur i innych świadczeń socjalnych przesyłać do adresatów w formie bezgotówkowej.

Oferta

Specjalne konta dla emerytów mają wśród swoich produktów cztery banki: Bank Pocztowy oferujący Konto Nestor, BGŻ udostępniający Plan Senior, Bank BPS posiadający rachunek POL-Konto Senior, oraz od niedawna także Bank Zachodni WBK oferujący konta Aktywni 50+.

Konto Nestor (Bank Pocztowy)
Rachunek dla osób otrzymujących emeryturę lub rentę. Otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne. Za darmo można wypłacać i wpłacać na nie pieniądze w placówkach banku i na poczcie. Bank nie pobiera opłat za zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Nieodpłatne są również przelewy.Trzeba liczyć się natomiast z kosztem obsługi karty - 4 złote miesięcznie. W razie potrzeby pieniądze z konta może również dostarczyć do domu listonosz. Taka usługa nie jest dodatkowo płatna.

Posiadacz Konta Nestor otrzymuje również za darmo pakiet ubezpieczeń. Może liczyć na odszkodowanie w razie wypadku, w razie potrzeby - wizytę i pomoc lekarza lub pielęgniarki, a nawet bezpłatną pomoc specjalisty w razie awarii instalacji, zacięcia się zamka, zgubienia lub kradzieży kluczy.

Plan Senior (Bank BGŻ)
To oferta dla osób, które ukończyły 60 lat. Otwarcie rachunku nic nie kosztuje, bank pobiera jednak co miesiąc 5 złotych za prowadzenie konta. W zamian oferuje darmowe zlecenia stałe i przelewy na inne rachunki w BGŻ za darmo. Za przelewy do innych banków trzeba już zapłacić. 1 zł, jeśli zleca się przelew przez internet, lub 2 złote, jeśli pomóc musi doradca w oddziale, lub na infolinii. Do dyspozycji użytkowników takiego konta jest ponad 2800 bezpłatnych bankomatów w Polsce.

Dodatkowe korzyści to oprocentowanie do 4 procent oraz pakiet informacji medycznej, czyli telefoniczną pomoc i konsultację lekarską.

POL-Konto Senior (Bank BPS)
Również to konto można założyć dopiero po sześćdziesiątce. Jego otwarcie i wydanie karty płatniczej jest darmowe, a prowadzenie kosztuje 5 złotych co miesiąc. Dodatkowe 50 groszy miesięcznie kosztuje też obsługa wydanej karty. Wpłacać i wypłacać pieniądze można w banku za darmo, jednak przelewy - o ile dotyczą rachunków w innych bankach - są już płatne. 1 zł w przypadku zlecenia przez internet, 3 zł w placówce. Dodatkowe 1 zł zapłacimy za zlecenie stałe (do innego banku) a 50 groszy za polecenie zapłaty. Z 3000 bankomatów można natomiast wybrać pieniądze bez prowizji.

W ramach prowadzenia konta bank oferuje również pakiet ubezpieczeniowy, dzięki któremu można skorzystać z pomocy medycznej w całej Polsce: zamówić wizytę lekarza, skorzystać z transportu medycznego czy uzyskać pomoc, jeśli trzeba dostarczyć leki czy zorganizować rehabilitację.

Aktywni 50+ (BZ WBK)
Zgodnie z nazwą, konto w BZ WBK senior może założyć w wieku lat 50. Uruchomienie rachunku, jak w pozostałych przypadkach jest bezpłatne. 3 złote miesięcznie przeznaczyć trzeba na prowadzenie konta przez bank. Bank oferuje w zamian darmowe wpłaty i wypłaty w placówkach, oraz darmowe przelewy na konta w BZ WBK. Za te do innych banków zapłacić trzeba 50 groszy (przez internet) lub 5 złotych (w placówce). Dodatkową złotówkę kosztować będzie realizacja stałego zlecenia lub polecenia zapłaty do innego banku.

Dodatkowe korzyści to 5 procent rabatu w wybranych aptekach przy płatności kartą oraz bezpłatne ubezpieczenie, obejmujące całodobową pomoc medyczną.

Jak założyć konto?

Możliwości, podobnie jak w przypadku zwykłych kont, jest kilka:

Tradycyjnie, w placówce banku

Najczęściej wystarczy spełniać warunki określone przez bank (wymagany wiek lub status rencisty albo emeryta) i mieć przy sobie dowód osobisty. Wówczas, wypełniając w banku formularz stajemy się posiadaczem konta. Warto jednak mieć ze sobą również decyzję o przyznaniu renty lub emerytury. Takiego dokumentu wymaga dodatkowo Bank BPS.

Przez internet

Większość banków umożliwia również taką drogę otwierania rachunków. Choć nie wszystkie. W Banku BPS wymagana jest wizyta w placówce. W trzech pozostałych procedura zakładania konta on-line wygląda podobnie:

  • wypełniamy wniosek na stronie www
  • czekamy, aż skontaktuje się z nami bankowy doradca
  • ustalamy z nim szczegóły i warunki
  • podpisujemy dokumenty i odbieramy kartę dostarczone przez kuriera
Na podpisanie umowy i odbiór karty umówić można się również w placówce, lub - w przypadku Banku Pocztowego - na poczcie.

Przez telefon

Zostaniesz poproszony o podanie danych potrzebnych do wypełnienia wniosku. Warto mieć przygotowany już wcześniej dowód osobisty. Będzie potrzebny. Doradca skontaktuje się z Tobą i poinformuje o dalszej procedurze. Kolejne etapy wyglądają podobnie jak w przypadku zakładania konta przez internet.

Za pośrednictwem listonosza

Taką możliwość daje Bank Pocztowy. Aby założyć konto w ten sposób, trzeba wydrukować zamieszczony na internetowej stronie banku formularz umowy, wypełnić go i przekazać listonoszowi okazując dowód osobisty. Listonosz przekaże podpisaną przez nas umowę do placówki banku, który dopełni resztę formalności.

Raport Money.pl
Ranking kont osobistych Money.pl
Najlepsze konta mają: Nordea, Deutsche Bank i Alior. Money.pl przeprowadził pierwsze w Polsce tak dokładne badanie rachunków bankowych, analizując oferty ponad 100 kont osobistych, studenckich i młodzieżowych w 33 bankach. Wybraliśmy najlepsze z nich.
Czytaj w Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

konto, emerytura, renta, senior
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mariola7736
46.113.71.* 2013-05-06 09:44
Babcia ostatnio założyła sobie konto pogodne w PKO. W ramach tego konta korzysta z programu 60+ kupuje leki z rabatami w dodatku ma możliwość z korzystania darmowej pomocy medycznej. Jest to dobre konto:)
2013-05-06 08:38
warto jak nie warto..... konto to konto a cyz dal seniora to niema znaczenia moim zdaniem. zwykle konto warto zakladac a nie cudowac z innymi kontami i kombinowanie na okolo
klimek927
89.78.233.* 2013-05-06 01:10
ja myślę że jest to oferta skierowana właśnie do nich specjalnie i korzystanie np. z rabatu w aptelkach (jak w PKO BP) jak i tak kupują leki jest już opłacalne!!!
Zobacz więcej komentarzy (14)