Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Czy warto założyć konto dla seniora?

0
Podziel się:

Chcesz założyć konto dla seniora? Pytaj o bezpłatne pakiety zdrowotne i zniżki w aptekach.

Czy warto założyć konto dla seniora?
(H-Gall/iStockphoto)

Chcesz założyć konto dla seniora? Pytaj o bezpłatne pakiety zdrowotne i zniżki w aptekach. To najczęściej oferowane przez banki dodatki do kont osobistych, dla osób w wieku emerytalnym.

Seniorzy to dla banków ważni klienci. Według statystyk GUS ponad 9 milionów Polaków to właśnie emeryci i renciści. Dochody tej grupy nie są może zbyt wysokie, ale za to regularne i pewne. Konta dla seniorów oferują obecnie cztery banki. Money.pl sprawdził jak przedstawia się oferta dla seniorów i co należy zrobić, aby założyć tego typu konto.

Dlaczego _ konto senior _?

Jak podaje ZUS, niewiele ponad połowa emerytów otrzymuje świadczenia na rachunek bankowy, reszta w dalszym ciągu woli tradycyjny przekaz pocztowy. Seniorzy są nieufni w stosunku do banków, kont internetowych i elektronicznych pieniędzy.

Jednak być może już za trzy lata większość emerytów i rencistów będzie musiało posiadać własne konta. Ministerstwo Finansów w ramach programu _ Strategia rozwoju obrotu bezgotówkowego w latach 2009-2013 _ planuje, by za cztery lata 90 procent rent, emerytur i innych świadczeń socjalnych przesyłać do adresatów w formie bezgotówkowej.

Oferta

Specjalne konta dla emerytów mają wśród swoich produktów cztery banki: Bank Pocztowy oferujący Konto Nestor, BGŻ udostępniający Plan Senior, Bank BPS posiadający rachunek POL-Konto Senior, oraz od niedawna także Bank Zachodni WBK oferujący konta Aktywni 50+.

*Konto Nestor *(Bank Pocztowy)
Rachunek dla osób otrzymujących emeryturę lub rentę. Otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne. Za darmo można wypłacać i wpłacać na nie pieniądze w placówkach banku i na poczcie. Bank nie pobiera opłat za zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Nieodpłatne są również przelewy.Trzeba liczyć się natomiast z kosztem obsługi karty - 4 złote miesięcznie. W razie potrzeby pieniądze z konta może również dostarczyć do domu listonosz. Taka usługa nie jest dodatkowo płatna.

Posiadacz Konta Nestor otrzymuje również za darmo pakiet ubezpieczeń. Może liczyć na odszkodowanie w razie wypadku, w razie potrzeby - wizytę i pomoc lekarza lub pielęgniarki, a nawet _ bezpłatną pomoc specjalisty w razie awarii instalacji, zacięcia się zamka, zgubienia lub kradzieży kluczy. _

*Plan Senior *(Bank BGŻ)
To oferta dla osób, które ukończyły 60 lat. Otwarcie rachunku nic nie kosztuje, bank pobiera jednak co miesiąc 5 złotych za prowadzenie konta. W zamian oferuje darmowe zlecenia stałe i przelewy na inne rachunki w BGŻ za darmo. Za przelewy do innych banków trzeba już zapłacić. 1 zł, jeśli zleca się przelew przez internet, lub 2 złote, jeśli pomóc musi doradca w oddziale, lub na infolinii. Do dyspozycji użytkowników takiego konta jest ponad 2800 bezpłatnych bankomatów w Polsce.

Dodatkowe korzyści to oprocentowanie do 4 procent oraz pakiet informacji medycznej, czyli telefoniczną pomoc i konsultację lekarską.

POL-Konto Senior (Bank BPS)
Również to konto można założyć dopiero po sześćdziesiątce. Jego otwarcie i wydanie karty płatniczej jest darmowe, a prowadzenie kosztuje 5 złotych co miesiąc. Dodatkowe 50 groszy miesięcznie kosztuje też obsługa wydanej karty. Wpłacać i wypłacać pieniądze można w banku za darmo, jednak przelewy - o ile dotyczą rachunków w innych bankach - są już płatne. 1 zł w przypadku zlecenia przez internet, 3 zł w placówce. Dodatkowe 1 zł zapłacimy za zlecenie stałe (do innego banku) a 50 groszy za polecenie zapłaty. Z 3000 bankomatów można natomiast wybrać pieniądze bez prowizji.

W ramach prowadzenia konta bank oferuje również pakiet ubezpieczeniowy, dzięki któremu można skorzystać z pomocy medycznej w całej Polsce: zamówić wizytę lekarza, skorzystać z transportu medycznego czy uzyskać pomoc, jeśli trzeba dostarczyć leki czy zorganizować rehabilitację.

Aktywni 50+ (BZ WBK)
Zgodnie z nazwą, konto w BZ WBK senior może założyć w wieku lat 50. Uruchomienie rachunku, jak w pozostałych przypadkach jest bezpłatne. 3 złote miesięcznie przeznaczyć trzeba na prowadzenie konta przez bank. Bank oferuje w zamian darmowe wpłaty i wypłaty w placówkach, oraz darmowe przelewy na konta w BZ WBK. Za te do innych banków zapłacić trzeba 50 groszy (przez internet) lub 5 złotych (w placówce). Dodatkową złotówkę kosztować będzie realizacja stałego zlecenia lub polecenia zapłaty do innego banku.

Dodatkowe korzyści to 5 procent rabatu w wybranych aptekach przy płatności kartą oraz bezpłatne ubezpieczenie, obejmujące całodobową pomoc medyczną.

Jak założyć konto?

Możliwości, podobnie jak w przypadku _ zwykłych _ kont, jest kilka:

Tradycyjnie, w placówce banku

Najczęściej wystarczy spełniać warunki określone przez bank (wymagany wiek lub status rencisty albo emeryta) i mieć przy sobie dowód osobisty. Wówczas, wypełniając w banku formularz stajemy się posiadaczem konta. Warto jednak mieć ze sobą również decyzję o przyznaniu renty lub emerytury. Takiego dokumentu wymaga dodatkowo Bank BPS.

Przez internet

Większość banków umożliwia również taką drogę otwierania rachunków. Choć nie wszystkie. W Banku BPS wymagana jest wizyta w placówce. W trzech pozostałych procedura zakładania konta on-line wygląda podobnie:

  • wypełniamy wniosek na stronie www * czekamy, aż skontaktuje się z nami bankowy doradca * ustalamy z nim szczegóły i warunki * podpisujemy dokumenty i odbieramy kartę dostarczone przez kuriera Na podpisanie umowy i odbiór karty umówić można się również w placówce, lub - w przypadku Banku Pocztowego - na poczcie.

Przez telefon

Zostaniesz poproszony o podanie danych potrzebnych do wypełnienia wniosku. Warto mieć przygotowany już wcześniej dowód osobisty. Będzie potrzebny. Doradca skontaktuje się z Tobą i poinformuje o dalszej procedurze. Kolejne etapy wyglądają podobnie jak w przypadku zakładania konta przez internet.

Za pośrednictwem listonosza

Taką możliwość daje Bank Pocztowy. Aby założyć konto w ten sposób, trzeba wydrukować zamieszczony na internetowej stronie banku formularz umowy, wypełnić go i przekazać listonoszowi okazując dowód osobisty. Listonosz przekaże podpisaną przez nas umowę do placówki banku, który dopełni resztę formalności.

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)