
Większość osób zatrudnionych przed 1999 rokiem przed przejściem na emeryturę powinna wyliczyć kapitał początkowy. W przypadku gdy tego zaniedbamy, nasza emerytura będzie nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Złożą się na nią tylko składki zapłacone po 1998 roku.
Kapitał początkowy powinniśmy obliczyć, jeśli urodziliśmy się po 31 grudnia 1948 roku a nasz staż pracy przed 1999 rokiem przekracza okres pół roku. Emerytura będzie się wtedy składać ze zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek wpłacanych na indywidualne konto emerytalne w ZUS po 1998 roku oraz ewentualnych składek do OFE.
Żeby obliczyć kapitał początkowy, musimy najpierw zgromadzić dokumenty poświadczające nasz staż pracy i zarobki przed 1999 rokiem. Następnie dostarczamy je do oddziału ZUS właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Wyliczenie musi zostać wykonane, zanim zaczniemy pobierać emeryturę.
Wysokość kapitału początkowego zależy od:
- długości udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych przed 1 stycznia 1999 roku,
- lat, które wybraliśmy do wyliczenia kapitału (mają wpływ na podstawę wymiaru emerytury),
- części socjalnej emerytury.
Część socjalną wylicza się mnożąc 24 procent kwoty bazowej, czyli 293,01 zł przez współczynnik, proporcjonalny do wieku i stażu ubezpieczeniowego, jaki mieliśmy w dniu 31 grudnia 1998 roku. Z kolei kwota bazowa równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z II kwartału 1998 roku, czyli 1220,89 zł.
Na część socjalną wpływu nie mamy. Wybór i udokumentowanie lat zależy już jednak od nas.
Wybierz lata o najwyższych zarobkach
Przede wszystkim musimy się zastanowić nad wyborem lat, z których obliczany będzie kapitał początkowy. W grę wchodzą następujące opcje:
- 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu między 1 stycznia 1980 roku a 31 grudnia 1998 roku;
- 20 dowolnych lat kalendarzowych z całego okresu ubezpieczeniowego przed 1999 rokiem.
- faktyczny okres podlegania ubezpieczeniu.
To ostatnie rozwiązanie będzie nas dotyczyć, gdy do 31 grudnia 1998 roku nie ukończyliśmy 30 lat i nie byliśmy do tego czasu ubezpieczeni przez okres 10 kolejnych lat. Ponadto będziemy jej podlegać, gdy nie jesteśmy w stanie udokumentować kolejnych 10 lat ubezpieczenia z powodu korzystania z urlopu wychowawczego, pełnienia służby wojskowej, nauki w szkole wyższej oraz pobytu za granicą.
Przy wyborze kierujmy się stosunkiem naszej pensji do średniej płacy w gospodarce narodowej w danym roku. Powinniśmy wybierać lata, w których był on dla nas najbardziej korzystny, czyli zarabialiśmy stosunkowo najwięcej.