Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak obliczyć kapitał początkowy w ZUS?

Jak obliczyć kapitał początkowy w ZUS?

Fot. alonzo76ok/CC/Flickr

Większość osób zatrudnionych przed 1999 rokiem przed przejściem na emeryturę powinna wyliczyć kapitał początkowy. W przypadku gdy tego zaniedbamy, nasza emerytura będzie nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Złożą się na nią tylko składki zapłacone po 1998 roku.

Kapitał początkowy powinniśmy obliczyć, jeśli urodziliśmy się po 31 grudnia 1948 roku a nasz staż pracy przed 1999 rokiem przekracza okres pół roku. Emerytura będzie się wtedy składać ze zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek wpłacanych na indywidualne konto emerytalne w ZUS po 1998 roku oraz ewentualnych składek do OFE.

Żeby obliczyć kapitał początkowy, musimy najpierw zgromadzić dokumenty poświadczające nasz staż pracy i zarobki przed 1999 rokiem. Następnie dostarczamy je do oddziału ZUS właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Wyliczenie musi zostać wykonane, zanim zaczniemy pobierać emeryturę.

Wysokość kapitału początkowego zależy od:

  • długości udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych przed 1 stycznia 1999 roku,
  • lat, które wybraliśmy do wyliczenia kapitału (mają wpływ na podstawę wymiaru emerytury),
  • części socjalnej emerytury.

Część socjalną wylicza się mnożąc 24 procent kwoty bazowej, czyli 293,01 zł przez współczynnik, proporcjonalny do wieku i stażu ubezpieczeniowego, jaki mieliśmy w dniu 31 grudnia 1998 roku. Z kolei kwota bazowa równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z II kwartału 1998 roku, czyli 1220,89 zł.

Na część socjalną wpływu nie mamy. Wybór i udokumentowanie lat zależy już jednak od nas.

Wybierz lata o najwyższych zarobkach

Przede wszystkim musimy się zastanowić nad wyborem lat, z których obliczany będzie kapitał początkowy. W grę wchodzą następujące opcje:

  • 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu między 1 stycznia 1980 roku a 31 grudnia 1998 roku;
  • 20 dowolnych lat kalendarzowych z całego okresu ubezpieczeniowego przed 1999 rokiem.
  • faktyczny okres podlegania ubezpieczeniu.

To ostatnie rozwiązanie będzie nas dotyczyć, gdy do 31 grudnia 1998 roku nie ukończyliśmy 30 lat i nie byliśmy do tego czasu ubezpieczeni przez okres 10 kolejnych lat. Ponadto będziemy jej podlegać, gdy nie jesteśmy w stanie udokumentować kolejnych 10 lat ubezpieczenia z powodu korzystania z urlopu wychowawczego, pełnienia służby wojskowej, nauki w szkole wyższej oraz pobytu za granicą.

Przy wyborze kierujmy się stosunkiem naszej pensji do średniej płacy w gospodarce narodowej w danym roku. Powinniśmy wybierać lata, w których był on dla nas najbardziej korzystny, czyli zarabialiśmy stosunkowo najwięcej.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
zus, ubezpieczenia, emerytura, dokumenty, kapitał początkowy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marte
64.124.98.* 2017-01-06 21:49
To po co w ZUS siedzi banda nieefektywnych nierobow skoro petent sam musi udowadniac ze cos mu sie nalerzy.ZUS ma piekne biorowce i komputery a wszystko gorzej jak za Gierka tylko liczydel im brakuje .Jak to mamy niby nowe systemy i armie urzedasow co nic tylko warcza na klijeta a on biega z wyciagnietym jezorem od drzwi do drzwi i nic bo nikt niejest kompetetny lob niechce.W ZUS BRAKUJE ZETELNOSCI DYSCYPLINY A JEST KOLESESTWO KUMOTERSTWO -TAM MORZNA SPOTKAC CALE RODZINY CZY DYNASTIE PRACUJACE OT TAKI WIELKI CHLEW ZA LUDZKIE PIENIADZE.
darioair
46.134.67.* 2012-03-26 18:15
Ich nie interesują żadne dokumenty poświadczające zarobki tylko wykaz na druku Rp-7, którego np. w żaden sposób nie otrzymacie od zakładu, który nie istnieje. Można zapomnieć o jakichś archiwach państwowych.
2011-02-17 18:39
Ale po co?
Zobacz więcej komentarzy (7)