Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KNF: Jak dobrze wybrać OFE?

KNF: Jak dobrze wybrać OFE?

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

OFE warto wybrać samemu. Młodzi ludzie zwykle nie myślą o emeryturze, ale decyzja o wyborze OFE powinna być świadoma i poprzedzona analizą - pisze dla Money.pl Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Pod uwagę trzeba wziąć: efektywność inwestycyjną funduszu, poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego, koszty, wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem i poziom obsługi klienta.

Kluczowe znaczenie dla klienta mają wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusz. Warto śledzić stopy zwrotu OFE. Komisja Nadzoru Finansowego publikuje takie dane dwa razy w roku, na początku kwietnia i października. Uwzględnić należy poziom ryzyka, przy jakim osiągnięto określony wynik. Niełatwo zrobić to samodzielnie, ale w prasie czy w internecie dostępne są wyniki badań przeprowadzanych przez niezależnych ekspertów.

ZOBACZ TAKŻE:
Największe OFE przyciągają nowych uczestników

Podstawowym zadaniem funduszu emerytalnego jest gromadzenie i pomnażanie środków swoich członków. Za usługę tę zarządzający funduszem pobierają określone opłaty. Opłaty pobierane przez poszczególne fundusze są zbliżone. Z tego względu czynnik kosztów należy traktować tylko jako pomocniczy. Rodzaj i maksymalną wysokość opłat określają przepisy ustawowe - wysokość obowiązująca w poszczególnych OFE określają ich statuty.

Decydując się na wybór funduszu warto sprawdzić jakie instytucje finansowe są akcjonariuszami jego towarzystwa emerytalnego. Solidni i wiarygodni akcjonariusze dają rękojmię, że fundusz będzie funkcjonował w oparciu o najlepsze zasady obowiązujące w instytucjach finansowych.

Kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest także poziom obsługi z jakim spotyka się klient, przede wszystkim jakość obsługi telefonicznej i internetowej. Warto sprawdzić czy fundusz zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku, czy wartość jednostki rozrachunkowej. Informacje te będą w przyszłości pomocne przy ocenie funduszu.

ofe, fundusz, emerytura, stopa zwrotu, kluza, KNF
KNF
Czytaj także
Polecane galerie
Dfdamiano
156.17.232.* 2011-05-18 20:22
Jestem z Wrocławia ,mam 21 lat i własnie założyłęm firme , szukam dobrego specjalisty znającego sie na OFE ale tylko na OFE .Chciałbym również porozmawiać o ubezpieczeniach na życie, prosze o kontakt 692 723 237
2011-01-07 11:21
Właściwy wybór OFE zależy głównie od naszego zaangażowania w analizę wszystkich funduszy. Trzeba zwracać uwagę na stopy zwrotu zwłaszcza od początku działalności, które i tak nie są idealnym miernikiem z powodu krótkiej działalności OFE w Polsce...
Spore kapitały to lepsze możliwości inwestycyjne ale także utrudnienia z wycofywania się z nich. Warto prześledzić politykę inwestycyjną funduszy i zdecydować czy wolimy pewne inwestycje, czy te bardziej rentowne ale mniej bezpieczne.
Opisy wszystkich funduszy, aktualne rankingi według różnych kryteriów oraz możliwość zapisu on-line do każdego OFE można znaleźć na stronie:

https://www.pregofinance.pl/partner/common/?mod=rank&id=19&pid=2870
J.P.Ciesielski
212.67.156.* 2011-01-02 17:03
Witam!

Rozne są opinie na temat poszczególnych funduszy i nie ma funduszu, który w każdym roku byłby najlepszy. Ja osobiście jestem doradcą w ING i jest to bardzo dobry fundusz, przynajmniej jeśli chodzi o rankingi, możesz spojrzeć między innymi (nie tylko) na ostatnie notowanie GW. Jeśli mieszkasz gdzies z dala od większych miast pomogę Ci - możesz zapisać się praktycznie nie wychodząc z domu. Prosze wejdz na moją strone - dane w tytule.
Zobacz więcej komentarzy (210)