Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Pracownicze Plany Kapitałowe. 2,8 mld zł na kontach uczestników

24
Podziel się:

Wzrosła suma zgromadzona w PPK. Na koniec 2019 roku odłożono niecałe 85 mln zł. Na koniec 2020 było już 2,8 mld zł. Mimo tego Plany Kapitałowe nie cieszą się takim interesowaniem, jak zakładał rząd.

Pracownicze Plany Kapitałowe. 2,8 mld zł na kontach uczestników
Polacy nieufni wobec PPK (Pexels)
bEDjGvJx

Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego "wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty w 2020 roku wyniosła 2,8 mld zł". Oznacza to, że taką właśnie sumę odłożyli na kontach uczestnicy PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są dobrowolną formą oszczędzania w ramach tzw. III filaru systemu emerytalnego. Z automatu zapisani są do niego wszyscy uprawnieni pracownicy. Zabieg ten miał zapewnić dużą frekwencję w programie.

Dane wskazują jednak na coś innego. Polacy są nieufni wobec systemu, o czym pisaliśmy w money.pl. Po trzech etapach wdrażania, w programie pozostało niespełna 1,7 mln uczestników.

bEDjGvJz

Zgodnie z założeniami po IV etapie programu liczba uczestników wzrośnie do minimum 3,5 mln uczestników. "Cel długoterminowy przewiduje liczbę ok. 6-8 mln pracowników, z partycypacją na poziomie ok. 50-75 proc." - czytamy w informacji PFR.

- W tej chwili partycypację do programu mamy na poziomie 30,5 proc. Możemy mówić więc o 70 proc wypisanych – przyznał na początku stycznia w rozmowie z money.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

- Rozumiem, że Polacy mają ograniczone zaufanie po tym, co zostało zrobione z OFE. Nie pomagają też doświadczenia z naszej historii, gdzie gromadzony przez nas majątek przepadał. Potrzeba czasu, aby się przekonali, że jest to dla indywidualnego pracownika korzystna inwestycja – podkreślał.

bEDjGvJF

O jakich pieniądzach mowa?

Jak wskazują wyliczenia portalu analizy.pl, uczestnik PPK zarabiający średnią krajową (ok. 5400 zł) przez 12 miesięcy 2020 roku przeznaczył na PPK 1 450 zł, z czego 1 286 zł stanowiły wpłaty własne (przy 2,0 proc. składce). "Tymczasem na koniec roku na jego koncie było, w zależności od grupy funduszy, od 2 639 zł do 2 872 zł - czyli od 1 189 zł do 1 422 zł więcej niż sam włożył. To oznacza od 82 proc. do 98 proc. zysku" – informuje PFR.

Dodaje, że założenia programu i jego wyniki będą z każdym rokiem weryfikowane przez pracowników. Możliwość wypłaty oszczędzonych pieniędzy w dowolnym momencie życia zaprocentuje wzrostem uczestników.

1 stycznia 2021 roku, rozpoczął się IV etap wdrażania programu PPK. Do systemu powszechnego oszczędzania będą przystępować - oprócz ok. 790 tys. najmniejszych firm zatrudniających do 19 osób - m.in. urzędy centralne, administracja wojewódzka i samorządowa oraz jednostki samorządowe, czyli np. szkoły, przedszkola, szpitale czy przychodnie. W sumie będzie to ok. 830 tys. podmiotów zatrudniających ok. 6 mln osób, z tego ok. 40 tys. to jednostki publiczne.

bEDjGvJG

Kolejny etap

Zgodnie z kalendarzem wdrażania programu, jednostki sektora finansów publicznych muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 roku, natomiast termin podpisania umów o prowadzenie, czyli zgłoszenia pracowników do systemu, upływa dla nich 10 kwietnia. Pozostałe firmy umowy o zarządzanie muszą podpisać do 23 kwietnia, a o prowadzenie - do 10 maja 2021 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

bEDjGvJH

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDjGvKa
emerytury
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Albina
6 miesięcy temu
Coraz więcej osób zacznie oszczędzać, to dobra forma odkładania pieniedzy, sama jestem w ppk już prawie dwa lata i jestem zadowolona, małym nakładem zyskuję raz tyle, dodatkowo ppk przyniosły zysk, więc nie ma sie nad czym zastanawiać.
rywin
6 miesięcy temu
Bo ppk, to przecież pomysł zaciągnięty od podobnych programów funkcjonujących z sukcesem w krajach zachodnich, więc receptura na sprawne działanie programu była gotowa.
Czosnek
6 miesięcy temu
Poczytajcie sobie komentarze w sieci, ale takie typowo merytoryczne jak ludzie pisza o zyskach w ppk. Ci, co zostali zgromadzili na koncie nawet i 2tys. zł, choc to wiadomo że zalezy od wysokosci zarobków. Ile by tego nie było, to i nawet 1000 czy 500zł to juz coś po tak krótkim czasie od wdrożenia programu
bEDjGvKb
Tomi
6 miesięcy temu
Postanowiłem zostać w ppk i samemu się przekonać jak to będzie z tym odkładaniem. Wypisać się mogę zawsze, warunki są klarowne, ale tak na starcie rezygnować to szkoda by mi było.
eryk
7 miesięcy temu
niezła sumka. kazdy zrobi jak zechce, wiadomo. ja sie zapisalem bo sam nic odlozyc nie potrafie wiec dla mnie PPK to najlepsza opcja na zaoszczedzenie
...
Następna strona