Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Pracownicze Plany Kapitałowe. 30 proc. pracowników w ogóle o nich nie słyszało

78
Podziel się:

Prawie 30 proc. pracowników deklaruje, że nie słyszało o wprowadzanych zmianach w systemie emerytalnym, a ponad połowa uważa, że o programie wie niewiele - wynika z badania firmy ADP "Workforce view 2020".

Pracownicze Plany Kapitałowe. 30 proc. pracowników w ogóle o nich nie słyszało
30 proc. pracowników nie wie nic o PPK. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak pokazuje badanie, akcje informujące pracowników o PPK najlepiej wyszły w dużych firmach.

28 pracowników firm zatrudniających od 250 do 500 osób uważa, że o PPK wie bardzo dużo.

Zdecydowanie gorzej badanie wypadło w małych firmach.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

40 proc. pracowników przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób deklaruje, że nie słyszało o programie. Podobnego zdania jest ponad 35 proc. badanych pracujących w firmach o wielkości 55-99 osób.

- Po pierwszym etapie wdrażania pracowniczych planów kapitałowych jedynie 40 proc. pracowników zdecydowało się na oszczędzanie w ramach tego programu. Wynika to prawdopodobnie nie tylko z mniejszego zaufania do reform ogółem - wolimy to, co dobrze znamy i co jest sprawdzone - ale także ze złożoności programu. Wieloetapowość i niejasności związane ze zmianą wpłat, transferem środków czy rezygnacją z udziału w PPK skutecznie odstraszyły pracowników - powiedziała szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska Anna Barbachowska.

Zdecydowanie więcej o Pracowniczych Planach Kapitałowych wiedzą pracownicy starsi.

Jak pokazuje badanie ADP, ponad 78 proc. pracowników w wieku 45-54 lata deklaruje, że słyszało o wprowadzanych zmianach związanych. Tego samego zdania jest 84 proc. badanych w wieku 55+. Najmniejszą świadomość mają z kolei pracownicy pokolenia Z, czyli z grupy wiekowej 18-24 lata - 42 proc. z nich nie słyszało o PPK

- Niewielkie zainteresowanie i mała świadomość młodszych pracowników na temat zmian w systemie emerytalnym mogą wynikać z przekonania, że kwestia ta dotyczy ich w mniejszym stopniu. Młody wiek to nie jest jeszcze moment, aby myśleć o odkładaniu pieniędzy na bezpieczną starość, a raczej o inwestowaniu w swoją najbliższa przyszłość, a co za tym idzie, aby zarabiać jak najwięcej. Natomiast pracownicy w wieku 55+, którzy są przed przejściem na emeryturę, z większą uwagą przyglądają się czekającym ich zmianom i postrzegają je jako coś, co realnie wpływa na ich bliską przyszłość oraz wzmaga poczucie bezpieczeństwa co do owej przyszłości - powiedziała Barbachowska.

Program PPK jest wdrażany etapami. Najpierw trafili do niego pracownicy dużych firm (powyżej 250 zatrudnionych), obecnie zapisywani są do niego ludzie pracujący w mniejszych (powyżej 50 i powyżej 20 zatrudnionych). Te grupy miały co prawda nieco inne terminy wdrożenia PPK, ale w praktyce mniejsze firmy mają czas do 27 października 2020 roku na podpisanie umów z podmiotami prowadzącymi programy.

PPK mają 3 źródła zasilania. Pierwsze to nasze składki - przynajmniej 2 proc. z pensji brutto - ale pobierane już od pensji netto. Na przykład - zarabiając 3000 zł brutto, na PPK przeznaczymy 60 zł miesięcznie, tyle ubędzie z naszej wypłaty.

Drugie źródło to pieniądze pracodawcy. Dołoży on od siebie 1,5 proc. liczone również od pensji brutto (czyli w tym wypadku 45 zł). A do tego co roku do oszczędności dorzuci się państwo w kwocie 240 zł (czyli 20 zł miesięcznie).

PPK mają być długofalową formą oszczędzania. Jest jednak możliwość wcześniejszej wypłaty. Nasze składki można w każdej chwili wypłacić w całości, pieniądze od pracodawcy w 70 proc. – reszta wędruje na konto w ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(78)
olek
2 lata temu
No i to jest problem, bo ppk to ciekawa opcja na odłożenie dodatkowych środków. Bo nawet jeśli ktoś nie chce czekać do emerytury to może w połowie zrezygnować z programu i wyciągnąć odłożone finanse, gdzie nawet po podatku i odłożeniu 30% wpłat pracodawcy do zus i tak zostaje więcej niż człowiek samemu by odkładał
Alina
2 lata temu
Szczerze to jakoś mi się w to wierzyć nie chce, w każdej firmie są wprowadzane różne szkolenia i informuje sie pracowników. Tak przynajmniej było w mojej firmie gdzie pracuję. I szczerze sama byłam sceptyczna w tym temacie ale jednak się przekonałam że warto. Jak teraz patrze z rocznej perspektywy to jesli co rok będzie wpływała tak suma to bedzie całkiem spora kwota jak przejde na emeryturę.
arti
2 lata temu
dokładnie program dobrowolny, ja bym go do OFE nie porównywał; ten ma jednak więcej plusów bo nawet można zgromadzoną kasę wykorzystać na wkład własny przy zakupie mieszkania
Marta
2 lata temu
ja słyszałam, w pracy nam wszystko dokladnie wytlumaczyli, kto chcial to zapisal sie do PPK, jest to dobrowolne, nikt nikogo nie zmusza, ja skorzystalam
radek
2 lata temu
No to polecam nadrobić wiedze, bo moim zdaniem program wygląda logicznie. Inna sprawa, że przed czterdziestką, będę mógł z tych funduszy opłacić wkład własny w mieszkanie, a to staje się coraz trudniejsze dla młodych
...
Następna strona