Notowania

Pracownicze Plany Kapitałowe. 41 proc. partycypacji

- Poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników wyniosła 41 proc., licząc łącznie firmy posiadające PPK oraz te, które założyły pracownicze programy emerytalne - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PFR podał dane dotyczące partycypacji w PPK (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Licząc tylko firmy, które założyły PPK, partycypacja wyniosła 39 proc. - Szacunkowa partycypacja w PPK to 39 proc., a uwzględniając firmy, które wybrały PPE - to 41 proc. Natomiast licząc wszystkich pracowników korzystających z PPE i PPK to jest obecnie 44 proc. ogółu osób zatrudnionych w dużych firmach - powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Dane o partycypacji to szacunek, który może podlegać zmianom - granica błędu to 2-3 proc., podkreślił. - Na ten moment nie obserwujemy istotnych zjawisk typu odstąpienia czy przystąpienia - dodał prezes PFR.

Liczba uczestników PPK wyniosła 1 128 tys. pracowników. Kolejne 144 tys. przystąpiło do PPE utworzonych po wejściu w życie ustawy o PPK.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Można powiedzieć, że w efekcie wdrożenia PPK w dużych firmach z PPE bądź PPK skorzystało łącznie 1,3 mln i to jest nasza główna dana, którą się posługujemy - podkreślił Borys. Łącznie z wcześniej funkcjonującymi PPE w systemie jest to ponad 1,55 mln osób.

- Dla nas to są dwie najważniejsze cyfry, które mówią, że na tym pierwszy etapie rzeczywiście udało się spowodować, że pracownicze programy emerytalne - czy PPK, czy PPE - stały się standardem rynków pracy. Cieszymy się, że coraz więcej pracodawców pokazuje nawet w ofertach pracy PPK czy PPE jako dodatkowy benefit dla pracowników - stwierdził prezes.

W Polsce jazda na gapę wciąż jest bardzo popularna (zdjęcie ilustracyjne)
Gapowicze mają 436 mln zł długu. Chodzi o 300 tys. osób

Łącznie liczba dużych firm objętych systemem wyniosła 4 282, z czego 309 posiadało PPE przed wejściem w życie ustawy o PPK, a kolejne 209 firm założyły PPE w ostatnim roku. Wobec tego obowiązkowi założenia PPK podlegało 3 864 firmy. - Wszystkie te instytucje w sposób prawidłowy utworzyły te programy - podkreślił Borys.

Przypomniał, że na rynku aktywnych jest 20 instytucji. - PPK są systemem tanim - średnia opłata za zarządzanie wynosi 0,37 proc. - wskazał także.

Podkreślił, że to bardzo niski, atrakcyjny poziom w porównaniu z podobnymi ofertami w innych krajach. - Zakładamy. że na kolejnych etapach wdrażania PPK może być trudniej. Np. w Wielkiej Brytanii najtrudniej było wśród MŚP. Być może w kolejnym etapie partycypacja będzie mniejsza niż w firmach 250+, ale będziemy dokładać starań, by tak się nie stało - zadeklarował też prezes PFR.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, wiadomości, ppk, emerytury
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

DarekJeleni nie brakuje co oddaje 2% swoich dochodow i ktorych nigdy nie zobacza ;) demografia wymusi ze kasa ta zostanie przejeta przez politykow, kwestia … Czytaj całość

17-12-2019

pppppplplusem tego programu jest to że można z niego zrezygnować zanim do niego przystąpisz

17-12-2019

skorpionnekw tym programie nie chodzi o nasze emerytury a tylko o kapitał na giełdę - ot co

Rozwiń komentarze (25)