Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pracownicze Plany Kapitałowe. 41 proc. partycypacji

26
Podziel się:

- Poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników wyniosła 41 proc., licząc łącznie firmy posiadające PPK oraz te, które założyły pracownicze programy emerytalne - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

PFR podał dane dotyczące partycypacji w PPK
PFR podał dane dotyczące partycypacji w PPK (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEExCDEB

Licząc tylko firmy, które założyły PPK, partycypacja wyniosła 39 proc. - Szacunkowa partycypacja w PPK to 39 proc., a uwzględniając firmy, które wybrały PPE - to 41 proc. Natomiast licząc wszystkich pracowników korzystających z PPE i PPK to jest obecnie 44 proc. ogółu osób zatrudnionych w dużych firmach - powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Dane o partycypacji to szacunek, który może podlegać zmianom - granica błędu to 2-3 proc., podkreślił. - Na ten moment nie obserwujemy istotnych zjawisk typu odstąpienia czy przystąpienia - dodał prezes PFR.

Liczba uczestników PPK wyniosła 1 128 tys. pracowników. Kolejne 144 tys. przystąpiło do PPE utworzonych po wejściu w życie ustawy o PPK.

bEExCDED

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Można powiedzieć, że w efekcie wdrożenia PPK w dużych firmach z PPE bądź PPK skorzystało łącznie 1,3 mln i to jest nasza główna dana, którą się posługujemy - podkreślił Borys. Łącznie z wcześniej funkcjonującymi PPE w systemie jest to ponad 1,55 mln osób.

- Dla nas to są dwie najważniejsze cyfry, które mówią, że na tym pierwszy etapie rzeczywiście udało się spowodować, że pracownicze programy emerytalne - czy PPK, czy PPE - stały się standardem rynków pracy. Cieszymy się, że coraz więcej pracodawców pokazuje nawet w ofertach pracy PPK czy PPE jako dodatkowy benefit dla pracowników - stwierdził prezes.

bEExCDEJ

Łącznie liczba dużych firm objętych systemem wyniosła 4 282, z czego 309 posiadało PPE przed wejściem w życie ustawy o PPK, a kolejne 209 firm założyły PPE w ostatnim roku. Wobec tego obowiązkowi założenia PPK podlegało 3 864 firmy. - Wszystkie te instytucje w sposób prawidłowy utworzyły te programy - podkreślił Borys.

Przypomniał, że na rynku aktywnych jest 20 instytucji. - PPK są systemem tanim - średnia opłata za zarządzanie wynosi 0,37 proc. - wskazał także.

Podkreślił, że to bardzo niski, atrakcyjny poziom w porównaniu z podobnymi ofertami w innych krajach. - Zakładamy. że na kolejnych etapach wdrażania PPK może być trudniej. Np. w Wielkiej Brytanii najtrudniej było wśród MŚP. Być może w kolejnym etapie partycypacja będzie mniejsza niż w firmach 250+, ale będziemy dokładać starań, by tak się nie stało - zadeklarował też prezes PFR.

bEExCDEK

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEExCDFe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
Walek
2 lata temu
Statystyki udziałowców w ppk moim zdaniem będą szły do góry z roku na rok. Tak jest ze wszystkim, że potrzeba po prostu czasu by do czegoś przywyknąć, poobserwować rozwój wypadków. To standard. Z czasem i tak wiekszość sie przyłączy do ppk jak zobaczą że inni maja juz na swoich kontach oszczednosciowych całkiem niezłą sumkę, na którą wlasciwie nie musieli się zbytnio wysilać
Sędziowie
2 lata temu
Sędziowie walczą o swoj socjal a OFE olewają
butterfly
2 lata temu
Pytanie kto wyznacza poziom. Ponad 40% udziałów to wg mnie wcale nie jest mało... jak na program który wlasciwie dopiero od lipca wystartował, przy czym cześć firm wchodzi w ppk dopiero od 2020r.
bEExCDFf
sdsa
2 lata temu
Myślę że do ppk może przystąpić więcej jak połowa uprawnionych a to chyba niezły wynik jak na tak nieufne i nie nauczone oszczędzania społeczeństwo
Jarek
2 lata temu
"Dla nas to są dwie najważniejsze cyfry" jeżeli prezes Polskiego Funduszu Rozwoju nie rozróżnia pojęć "cyfra" i "liczba" to biada Polakom, którzy powierzyli mu swoje pieniądze.
...
Następna strona