Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego

221
Podziel się:

44,8 procent Polaków uważa, że wiek emerytalny należałoby w Polsce obniżyć - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. 32,4 procent ankietowanych jest za tym, żeby wiek emerytalny został podniesiony.

Prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego
44,8 procent Polaków uważa, że wiek emerytalny należałoby w Polsce obniżyć (Getty, Dominika Zarzycka)

Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 20,4 procent popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie. Aktualnie mężczyźni mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60. 2,4 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wiek emerytalny a sympatie polityczne

"Poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 procent wyborców obozu rządzącego oraz 43 procent zwolenników opozycji. Co ciekawe, za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 procent wyborców opozycji i 43 procent popierających Zjednoczoną Prawicę" - informuje Radio Zet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

W sondażu dla Radia ZET zapytano też Polaków, co sądzą o pomyśle, aby wiek emerytalny został zrównany i wynosił 65 lat. Takie rozwiązanie poparło 35,2 ankietowanych. 42,6 procent było przeciw.

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 procent wyborców opozycji i tylko 3 procent wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 procent zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 procent popierających opozycję - informuje Radio Zet.

Wiek emerytalny. Jasna deklaracja rządu

- Przepisy związane z wiekiem emerytalnym, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich - zadeklarował kilka dni temu Piotr Müller, rzecznik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Deklaracje, że nie zostanie on podniesiony, padają zarówno ze strony PiS, jak i opozycji. Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich dniach intensywnie przypomina wyborcom o reformie sprzed dekady.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Założeniem było stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(221)
SX3
rok temu
Każdy powinien mieć prawo wypłacić całość ze swojego konta emerytalnego w dowolnym momencie i zainwestować tak jak chce (lub przepić) lub trzymać te pieniądze na tym koncie i brać udział w "emerytalnej grze", tzn. osiągnąć określony wiek itp. ale być później pod opieką państwa ;)
Maciej
rok temu
65 lat i wyobraźcie sobie kierowcę zawodowego , są zawody gdzie powinien być wiek emerytalny niższy są zawody gdzie do 65 śmiało można pracować
Adam N 1973
rok temu
Platforma nigdy nie spełnia obietnic wyborczych. W 2011 roku Tusk obiecywał że nie podniesie wieku emerytalnego. Gdyby rządziła PO to inflację mielibyśmy najwyższą w Europie. Paliwo byłoby u nas droższe niż w Niemczech, bo Orlen nie byłby już państwową firmą. Po drugie raty kredytów byłyby 4 razy większe od obecnych, bo stopy procentowe byłyby powyżej owej POwskiej najwyższej inflacji. Ale nie to byłoby najgorsze, bo bez pracy byłoby 6 milionów osób gdyż większość firm by upadła na skutek pandemii i nieustannych lockdownów które wprowadzałby rząd PO. Dołożyło by się bezmyślne doktrynalne zwalczanie inflacji przez liberałów. Balcerowicz czy Grabowski bredzą. Na Węgrzech stopy procentowe są dwa razy wyższe niż u nas, a inflację mają dużo wyższą. W zeszłym roku w Polsce więcej nowych firm powstało niż zostało zamknięte. Ale Totalna Targowica krzyczy że zniknęło 180 tys firm!! Gdyby rządziła PO to zniknęłaby więcej niż połowa firm, a żadne nowe by nie powstały. Balcerowicz i Grabowski świadomie kłamią. Na wysokich stopach procentowych zyskują tylko bogaci. Traci klasa średnia i biedni. To samo jeśli chodzi o euro. Gdyby, nie daj Boże, Targowica wróciła do władzy, to tym razem dokończy przerwanego w 2015 roku zadania niszczenia Polski. Wszystko w naszym kraju będzie własnością obcego kapitału. A paliwo będzie kosztować 15 zł albo i 20, chleb niewiele mniej, za to płace będą stać w miejscu. Dziesięć lat temu przeciętny Niemiec zarabiał 4 razy więcej od przeciętnego Polaka. Teraz tylko dwa razy więcej. Tusk i Trzaskowski doprowadziliby do przywrócenia tej relacji płac. Niemcy potrzebują tanich robotników, bo muzułmanie pracować nie lubią
milusia
rok temu
a gdzie obiecywane emerytury stażowe? kiełbasa wyborcza dudusia znowu okazała się cukiereczkiem za szybą i pewnie wróci przy okazji kolejnych wyborów.
bzdurnik
rok temu
Nie czytajcie spamu, w którym ktoś reklamuje jakąś ksi ążkę. To zwykły spam, ale taki inteligentny, bo w pierwszych słowach bardzo zgodny z tematem artykułu.
...
Następna strona