Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rekordowe podwyżki emerytur. Na waloryzacji zyska także skarbówka

272
Podziel się:

W marcu waloryzacja emerytur i rent. Dziennik "Fakt" informuje, że rekordowe podwyżki dla części seniorów mogą mieć jednak słodko-gorzki smak. Więcej emerytów niż do tej pory będzie musiało apłacić podatek PIT. Dziennik wyliczył, że ze skarbówką podzielić się będą musiały osoby, które obecnie dostają 2200 zł emerytury brutto.

Rekordowe podwyżki emerytur. Na waloryzacji zyska także skarbówka
Emeryci mający teraz 2200 zł brutto emerytury, od marca będą mieć potrąconą zaliczkę na podatek dochodowy (East News, ZOFIA BAZAK)

W 2023 roku obowiązywać będzie waloryzacja emerytur procentowo-kwotowa. Niższe emerytury podniesione zostaną kwotowo. Zagwarantowana zostanie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Wyższe świadczenia waloryzowane będą procentowo. O ile? Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Według prognoz waloryzacja może wynieść nie mniej niż 14,8 proc.

Waloryzacja emerytur. Trzeba się będzie podzielić ze skarbówką

Dziennik "Fakt" zauważa, że nawet kilkaset złotych więcej w portfelach emerytów oznacza także, że więcej osób niż teraz, będzie płacić PIT od emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Seweryn o emeryturach artystów: "Jest mi przykro"

Przypomnijmy, że Polski Ład zakłada, że od emerytury i renty sięgającej do 2500 tys. zł brutto nie jest odprowadzany podatek dochodowy. Emeryci i renciści, którzy otrzymują wyższe świadczenia, płacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 tys. zł.

Jeśli masz obecnie mniej niż 2200 zł emerytury brutto, podatku jak dotąd płacić nie będziesz. Osoby mające jednak teraz 2200 zł, od marca będą mieć potrąconą zaliczkę na podatek dochodowy. Po waloryzacji ich świadczenie przekroczy już próg 2500 zł brutto - wylicza dziennik "Fakt". I dodaje, że emeryci, którzy dziś otrzymują świadczenie wysokości 2500 zł brutto, będą oddawać skarbówce jeszcze więcej.

"Osoba mająca teraz 3 tys. zł brutto emerytury, płaci teraz 54 zł zaliczki, a od marca – już 113 zł. Od marca do grudnia odda zatem skarbówce o 590 zł więcej" - wylicza dziennik.

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Na takie podwyżki można liczyć

Seniorzy mający emeryturę minimalną, czyli 1338,44 zł brutto lub wyższą (do kwoty 1700 zł), mogą liczyć na podwyżki kwotowe. Pozostali emeryci i renciści, czyli mający mniej niż emerytura minimalna, a także ci mający więcej niż 1700 zł - dostaną podwyżki procentowe.

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Podwyższona zostanie do kwoty 1588,44 zł.

Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 42 mld zł. Trzeba będzie jednak na nią poczekać. Nastąpi ona dopiero 1 marca.

Rząd zapowiada, że w tym roku emeryci otrzymają także 14. emeryturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(272)
mikrob
rok temu
Podwyżka to jest kwota powyżej inflacji podwyżki były przy deflacji 2,00 PLN teraz jest waloryzacja która nie pokrywa inflacji i wynosi faktycznie po odliczeniu podatków 9% i 12% 11,7% a nie 14.8%
katowiczanka
rok temu
Na tej stronie głupot można czytać co niemiara. gratuluję pseudodziennikarzom. A co pisaliście, gdy PO dawało emerytom 1 zł, 3,75 zł lub 5,25 zł. To był jaki smak? I nie dziwię się, że nie macie odwagi podpisać artykułu imieniem i nazwiskiem. Co to, kto to MLG? Może: Miłośnik Lipnego Gadania?
Emerytka
rok temu
Tak się kończy rozdawnictwo i życie na kredyt. Jeśli nie zmienią polityki ( na to się nie zanosi bo wybory) to czeka nas Grecja! Ale dla kochanego PiS ważniejsza jest propaganda sukcesu i koryto. W ciągu kilku lat dorobili się milionów tych fortun a my nie znamy majątków ich rodzin. Popierajcie ich dalej.
1212
rok temu
Panie redaktorze, co to za tytuł artykułu, rekordowa to jest inflacja, a nie podwyżki, bo waloryzacja to nie to samo co podwyżka. I oczywiście nie zyska na tym skarbówka tylko budżet państwa.
dyrektor
rok temu
Oligarchowie z PIS co okradli ludzi niech zrobią rocznice jak w Wolinie Ukraińcy torturowali Polaków !!!!!LUDZIE OBUDZCIE SIĘ CO ONI Z NAMI ROBIĄ ,Glapiński i kolega kaczyński zniszczyli ten kraj !!!!!!!!!Złodziejstwo goni złodziejstwo emeryci kradną żywność przybywa bezdomnych  !NA PIS JUŻ NIKT NIE ZAGŁOSUJE TO KONIEC KOMUNY TO REŻIM . Prawda od wszystkich  Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!! Polski rząd i kościół oraz celebrytów wypieprzyć bo to najgorsze zło  w innych krajach ludzie żyją normalnie tylko tu w tym chorym kraju jest żle i to od czasów wojny polska to same gówno tylko kredyty do góry i ceny a pensja 2tys zł a emeryt głodówka wszyscy uciekają w innych krajach mają zarobki służbe zdrowia a tu nic tylko rozdawiennictwo nierobom polska cała do likwidacji! Na PIS to co wiem nikt nie zagłosuje bo to komuna zrobili podział ludzi jednym dają niesłusznie a póżniej 10razy wszystkim zabierają .A wojna to tylko przykrywka polityczna PISu żeby zasłonić przekręty a póżniej zrobią covid ludzie nie dajcie się omamić trzeba ten rząd wywalić na zbity pysk i rozliczyć !!!!!!!To koniec PISu przez pis może być wojna! Kociowiare brać bo pod sklepami stoją cały dzień i głoszą że nadchodzi Armagedon!!!!!!!wyznanie rzymskokatolickie jest też 5 nie zabijaj  to też nie można iść do wojska jak wszyscy to wszyscy albo brać do wojska dzieci celebrytów i z rządu bo my ludzie nie będziemy walczyć za ten chory złodziejski kraj  nawet wiek emerytalny podwyższają i 13 i 14 chcą zabrać a nawet 500+ już zaczynają się wycofywać z programów sztandarowych ale za póżno narobili długu to teraz zabrać im mienie w całości.A wybory były sfałszowane na 1000% to już zostało udowodnione teraz powtórzą ten numer komuniści.A teraz kradną na potęge ceny codzień większe a wszystko zwalają na wojne porządek świata robią .
...
Następna strona