Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Złóż wniosek o przeliczenie emerytury. Potrzebne będą dokumenty

41
Podziel się:

Dorabiasz do emerytury? Początek roku to dobry czas na to, by złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Zakład nie zrobi tego z automatu. To szansa na wyższe świadczenie - przypomina sobotni "Fakt". Dziennik zaznacza, że o przeliczenie emerytury mogą także zwrócić się do ZUS seniorzy, którzy na emeryturze nie dorabiają.

Złóż wniosek o przeliczenie emerytury. Potrzebne będą dokumenty
Początek roku to dobry czas na to, by złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury (Adobe Stock)

O ponownym przeliczeniu powinny pomyśleć szczególnie te osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. i mają emerytury wyliczane według starych zasad. ZUS może przeliczyć taką emeryturę, jeśli do wniosku dołączymy dowody, które dokumentują staż lub wynagrodzenie osiągane przed przejściem na emeryturę. Muszą to być jednak nowe dokumenty, których ZUS jeszcze nie widział, np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - informuje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury gwiazd. "Składki trzeba odprowadzać od wszystkich zarobków"

Jak czytamy w "Fakcie", osoby, które pobierają emeryturę według starych zasad i nadal pracują, do końca 2021 r. mogły złożyć wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy i doliczane są tylko okresy składkowe, a wniosek można złożyć nie częściej niż raz w roku.

Osoby, które miały przyznaną emeryturę przed wejściem w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny (przed 1 października 2017 r.), mogą wnioskować o przeliczenie średniego dalszego trwania życia z uwzględnieniem tablic obowiązujących w dniu osiągnięcia wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na takim przeliczeniu można skorzystać nawet kilkadziesiąt złotych - wylicza "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Yola62
miesiąc temu
nie fikajcie tak młodzież nie wiecie co was czeka...jeśli ktoś pracuje na emeryturze to przynajmniej nie chodzi żebrać o zasiłki i tyle
Anielka
2 miesiące temu
Składałam wniosek o przeliczenie emerytury we wrześniu 22r nadal pracuje czy mogę złożyć wniosek już czy muszę czekać do września
wolny wybór
2 miesiące temu
Ja to bym nikomu nic nie przeliczał = wybieraj - pracujesz albo emerytura i tyle w temacie:))
emeryt.....
2 miesiące temu
Jedni dorabiają , bo za młodu używali życia !? inni oszukiwali ZUS i płacili najniższe stawki-składki !? ktoś inny pracował , ale na lewo !? ( wypłata w kopercie ).... można długo wymieniać !!!!! Moje zdanie jest takie , kto uczciwie pracował , ten ma godną emeryturę i na starość niczego się już nie dorobi !!!!!!!!!!! ( garba )
rfvd
2 miesiące temu
Sprawiedliwy system emerytalny byłby taki…. Najlepiej gdyby wszyscy płacili jednakowe składki ZUS przez min. 20 lat. Potem jednakowa wypłata dla wszystkich co płacili, proporcjonalna do lat składkowych np. za 20 lat składkowych 1500zł na rękę, za 30 lat - 2500zł, 40 lat – 3500, a potem waloryzacja o inflację. Jak ktoś chce mieć większą emeryturę, to musi sam sobie ją uzbierać.- oszczędzać. Ci, co zarabiają więcej, będą mogli sobie odłożyć więcej. Musimy zrozumieć też, że nie ma szans na wysokie emerytury. Trzeba samemu zadbać o godne życie na starość i nie ma co liczyć, że Państwo i politycy jakiejkolwiek opcji nam w tym pomogą.
...
Następna strona