Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ciche podwyżki dla emerytek. Niektóre o pieniądze muszą się upomnieć

136
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza nie raz, lecz dwa razy emeryturę należną części kobiet, które na nią przeszły. Niektóre seniorki mogą liczyć nawet na wyższe wypłaty świadczenia, jak tylko osiągną 65 lat. Jest jeden problem. Zainteresowane czasem same muszą się upomnieć do ZUS-u o podwyżkę emerytury.

Ciche podwyżki dla emerytek. Niektóre o pieniądze muszą się upomnieć
Emerytury i renty. Kobiety powinny zgłosić się o ponowne przeliczenie świadczeń po 65. roku życia (money.pl, Rafał Parczewski)

O sprawie pisze "Fakt", który przypomina, że kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat. ZUS wtedy wylicza im świadczenie na podstawie zebranych składek, które dzieli przez prognozowane dalsze trwanie życia. Jeżeli były też członkiniami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) – które rząd planuje zlikwidować – to mogą liczyć jeszcze na okresową emeryturę kapitałową.

Emerytury z OFE mogą wzrosnąć

Z danych ZUS, do których dotarł "Fakt", wynika, że emeryturę z OFE pobiera niemal 520 tys. kobiet. Przeciętnie wysokość tego świadczenia wynosi ok. 300 zł miesięcznie. To właśnie kobiety z tego rodzaju świadczeniem mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie wysokości emerytury, jak tylko osiągną 65. rok życia.

Kobiety, osiągając 60. rok życia, mogą przejść na emeryturę, jednak docelowe świadczenie uzyskają dopiero po 65. roku życia. Przez pierwsze pięć lat otrzymują tzw. okresową emeryturę kapitałową. Przeliczenie wysokości świadczenia po osiągnięciu 65 lat jest korzystne dla kobiet i pozwala uzyskać wyższe świadczenie – zauważa w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Informację potwierdza ZUS: po 65. roku życia Zakład ponownie przelicza świadczenia kobietom, które zbierały składki w OFE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZUS płaci 150 zł za przelanie kilku groszy. "Liczba takich emerytur rośnie. Ludzie sami na to zapracowali"

Trzeba pamiętać o złożeniu wniosku

Ponadto kobiety, które przeszły na emeryturę po 1 października 2017 r., nie muszą składać żadnych wniosków o przeliczenie świadczenia przy uwzględnianiu pieniędzy z OFE. W przypadku, gdy osoba nabyła uprawnienia przed powyższą datą, to może sama wnioskować o ponownie obliczenie swojej emerytury.

Jak tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u na Dolnym Śląsku, wszystko przez fakt, że do października 2017 r. obowiązywał podwyższony wiek emerytalny.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Poszkodowana
wczoraj
Szukam NASZEJ GRUPY na Facebooku....
Wkurzona
1 tyg. temu
Drogie Panie nie nalezoce do OFE szlak mnie trafią ze rząd nie zamierza nic z tym zrobić nikt nie chce podjąć tematu ustalają jakieś tam wdowie babcine a nas zrobiono w babucho pracowalam 40 lat wychowałam dwoje dzieci sama bylo mi bardzo ciężko nikt nam nic nie dokładał człowiek musiał sam sobie radzić i teraz na starość zostałam okradziona przez państwo które mnie oszukało dlatego że zaufałam zusowi.Gdzie ta sprawiedliwość czy warto być uczciwym pracowitym nie pozdrawiam
bez ofe
2 tyg. temu
Szkic pisma 3 tyg. temu zgłoś do moderacji 6 0 Odpowiedz Szanowne panie bez OFE. Zamieszczam wzór pisma jakie każda z nas mogłyby składać do MRPiPS : Uważam, że przepisy ustawy emerytalnej (art.26c) stawiające na uprzywilejowanej pozycji kobiety wyłącznie z powodu przynależności do OFE są niezgodne z art. 32 Konstytucji, który nakazuje równe traktowanie obywateli wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn. Uzasadnienie : 1. Osoby zatrudnione przed 1999 rokiem miały wyliczony kapitał początkowy, który był corocznie waloryzowany tylko do chwili przejścia na emeryturę. Natomiast kobiety należące do OFE mają na nowo waloryzowany kapitał będąc już na emeryturze , gdyż ZUS z urzędu dokonuje przeliczenia kapitału po ukończeniu przez taką kobietę 65/67 lat. Nadmieniam, że kapitał początkowy był ustalany dla wszystkich na jednakowych warunkach za okres zatrudnienia do 31 grudnia 1998 roku i w związku z tym brak jest jakiegokolwiek logicznego związku pomiędzy kapitałem początkowym a przynależnością do OFE. 2. Od 1 stycznia 1999 pracownicy nie należący do OFE płacili składki emerytalne w wysokości 19,52 % wynagrodzenia, które w całości były przekazywane na konto w ZUS . Kobiety należące do OFE płaciły składki w tej samej wysokości, z tym że były one dzielone pomiędzy ZUS i OFE . Dlaczego zatem po ukończeniu 65/67 lat , tylko kobiety należące do OFE mają na nowo przeliczane składki zgromadzone na koncie głównym ZUS oprócz należnej im waloryzacji składek przekazanych z OFE na subkonto? 3. Przy obliczaniu emerytur kobiet nie należących do OFE uwzględniony jest wskaźnik średniego dalszego trwania życia obowiązujący w chwili przechodzenia na emeryturę . Kobiety należące do OFE, które przeszły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym lub w wieku 60 lat, po ukończeniu 65/67 lat mają na nowo przeliczaną emeryturę z uwzględnieniem korzystniejszego wskaźnika dalszego trwania życia obowiązującego w momencie ukończenia 65/67 lat. 4. Kobieta należąca do OFE , która przeszła na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym lub w wieku 60 lat, po ukończeniu 65/67 lat jest traktowana tak, jakby wniosek o emeryturę złożyła po raz pierwszy dopiero w wieku 65/67 lat, pomimo tego, że wcześniej przez 5 lat lub więcej pobierała emeryturę z konta ZUS i emeryturę kapitałową. Tym samym kobieta nie należąca do OFE , chcąc mieć w wieku 65/67 lat podobną emeryturę musiałaby dłużej pracować lub wystąpić z wnioskiem o emeryturę dopiero w wieku 65/67 lat, co jest jawną dyskryminacją. Uważam, że takie nierówne traktowanie emerytek jest niezgodne zarówno z konstytucją jak i jakąkolwiek sprawiedliwością społeczną oraz narracją jakoby dłuższa praca wpływała nie wysokość emerytury, co jak widać z powyższego nie zawsze jest prawdą i podważa zaufanie do prawa ustalanego w Polsce, państwa oraz instytucji ZUS
Poszkodowana
2 tyg. temu
Piszcie Drogie Panie do Posła Andrzeja Szewińskiego !!! (autora interpelacji poselskiej z lipca 2023) i Pani Jaworowicz.Probujcie też dzwonić do Szkła Kontaktowego
Elżbieta
2 tyg. temu
Do MRiPS pisałam 3 razy. 2 razy mi odpisali ,że moja sprawa jest sprawą indywidualną i że takimi się nie zajmują. To było w sprawie pozbawienia mnie przez ZUS emerytury kapitałowej jako członka OFE bo stwierdzili, że jest dla mnie niekorzystna. Trzecie pismo było w sprawie ponownego przeliczenia emerytury tak jak członkom OFE czyli w wieku 65 lat- na razie zero odzewu. Wysyłałam listy polecone. Moją sprawę członka OFE przedstawiłam też posłance Lewicy - zero odzewu. Nie wiem jak Wy ale ja jestem coraz bardziej rozczarowana kobietami lewicy bo wydaje mi się ,że oprócz aborcji, LGBT, kościoła i renty wdowiej (znowu wprowadzającej nierówności między kobietami ) nic więcej ich nie interesuje.Pismo w sprawie ponownego przeliczenia tak jak kobietom z OFE wysłałam też do pani Kotuli. Zero odzewu.
...
Następna strona