Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zła wiadomość dla emerytów dorabiających do świadczenia. ZUS nie pozostawia złudzeń

460
Podziel się:

ZUS nie ma dobrych wieści dla seniorów dorabiających do swoich świadczeń. Zmienią się zasady dotyczące przeliczeń ich emerytur. Rządzący tłumaczą to ujednoliceniem zasad wypłat. Suchej nitki na tym rozwiązaniu jednak nie zostawiają eksperci. W ich ocenie to rozwiązanie uderza w osoby najstarsze i zniechęca je do pracy.

Zła wiadomość dla emerytów dorabiających do świadczenia. ZUS nie pozostawia złudzeń
Nowe zasady w przeliczeniach emerytur. To uderzenie w emerytów dorabiających do świadczeń (Adobe Stock)

Seniorzy dorabiający do świadczeń dotychczas mogli występować do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytur cztery razy w ciągu roku. Jak zwraca uwagę "Fakt", to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób pobierających emeryturę według starych zasad, czyli takich, które urodziły się do 31 grudnia 1948 r.

Koniec z czterokrotnym przeliczaniem świadczenia

Rządzący jednak postanowili zmienić zasady. Od teraz o takie przeliczenie będzie można się ubiegać raz na 12 miesięcy.

Rząd tłumaczy to ujednoliceniem zasad. Osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. już od dawna mogą składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury raz do roku. Dlatego też - w ocenie władz - nie ma powodu, by inne roczniki miały uprzywilejowaną sytuację - pisze "Fakt".

Zobacz także: Inflacja galopuje. Wicepremier wskazuje przyczynę

Złe wieści ma również ZUS. Przy przeliczaniu emerytur Zakład dotychczas uwzględniał aktualną kwotę bazową. Po zmianach przy wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia ZUS w odpowiedzi na pytania dziennika wyjaśnia, że "świadczenie zwiększy się poprzez doliczenie do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych".

Emeryci i eksperci mówią jednym głosem

Na nowym rozwiązaniu suchej nitki nie zostawiają i emeryci, i renciści. W rozmowie z "Faktem" seniorzy podkreślają, że takie rozwiązanie w praktyce zniechęca do pracy.

- Co w sytuacji, kiedy senior nie zdąży przeliczyć emerytury, bo po 11 miesiącach umrze? Z wpłaconych składek ani on, ani jego rodzina już nie skorzystają - mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

To kolejny cios w portfele emerytów. Wcześniej bowiem część seniorów odkryła, że Polski Ład, który miał zwiększyć im świadczenia, w praktyce je zmniejszył. Problem dotyka nawet co dziesiątego seniora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(460)
Sven
2 lata temu
Emeryt jakby nie patrząc jest ruchany z każdej strony
Brauling
2 lata temu
WISIELSKI miał wisieć A Siedzi....w ławie sejmowej. Torż to szok.!!!!!!!!
lalalala
2 lata temu
Jest ryzyko jest zabawa :) Żeby długo żyć to powinni się zaszczepić 4tą dawką , jest szansa , że dłużej będą korzystać ze swoich pieniędzy :) Tv nie oglądacie :)
Danuta
2 lata temu
A jak postępować z dorabiającymi emerytami. Czy nadwyżka (na plus) stosowana w poszczególnych miesiącach będzie do zwrotu przez pracownika na koniec roku?
Tomek
2 lata temu
ZUS jest złodziejem w rękach państwa od zawsze okrada emerytów.Emerytury są przy pomocy państwa są zaniżane.Nie są rzetelne wobec emerytów.System specjalnie jest zagmatwany aby ludzie nie wiedzieli czy im się należy czy nie.
...
Następna strona