Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zobaczyli styczniowe emerytury i są załamani. Będzie pozew zbiorowy?

1596
Podziel się:

Od początku roku weszły w życie przepisy Polskiego Ładu, które oznaczają wielkie zmiany dla emerytów. Cześć z nich już przed sylwestrem otrzymała świadczenia na nowych zasadach. Rząd zapewniał, że podatkowa rewolucja to dla seniorów same korzyści. Niestety, nie dla wszystkich. Jak czytamy we wtorkowym "Fakcie" grupa ok. 10 proc. emerytów otrzyma świadczenia niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Zobaczyli styczniowe emerytury i są załamani. Będzie pozew zbiorowy?
Emeryci z wyższymi świadczeniami stracili na Polskim Ładzie (money.pl, Rafał Parczewski)

Dziennik przytacza przykład czytelnika, który przepracował 46 lat i na skutek zmian przepisów straci co miesiąc ok. 470 zł. Inny w liście do redakcji pisze, że bierze 5,6 tys. zł emerytury miesięcznie. Polski Ład zabierze mu 147 zł.

"Nie pozwole się okradać"

Emeryci z wyższymi świadczenia są oburzeni niesprawiedliwością, jaka ich spotkała. Pani Urszula, którą cytuje "Fakt", zapowiada skierowanie sprawy do sądu. "Nie pozwolę się okradać z ciężko wypracowanej emerytury".

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Jak czytamy w dzienniku, seniorzy z całej Polski rozważają złożenie pozwu w sprawie obciętych emerytur. Chodzi o obniżenie kwoty wolnej od podatku i likwidację odliczenia składki zdrowotnej. To sprawia, że emeryci, którzy co miesiąc pobierają świadczenie wyższe niż 4920 zł brutto, na zmianach PiS tracą.

Są rozgoryczeni, bo byli przekonywani do tego, by pracować jak najdłużej, co skutkuje wypracowaniem wyższego świadczenia.

Odwołanie do ZUS na początek

Co mogą w tej sytuacji zrobić? Ekspert, z którym rozmawiał "Fakt", sugeruje kilka rozwiązań. Pierwsze to odwołanie się do ZUS.

Świadczeniobiorca powinien zakwestionować wysokość wypłaconej kwoty. Następnie ZUS powinien odpowiedzieć, że zgodnie z przepisami stosuje taką stawkę podatku. Kolejnym krokiem byłoby skierowanie sprawy na ścieżkę do sądu – tłumaczy na łamach dziennika dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego i dodaje, że rozwiązaniem jest także spór z ZUS przed sądem z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Inne opcje to złożenie pozwu zbiorowego, wniosek do TK o zbadanie zgodności przepisów z Konstytucją lub wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1596)
wojtek
2 lata temu
Średnia życia w Polsce mężczyzn to 72,6 lat , kobiet to 80,7 lat . Tabela ZUZ-u to 82 lata z której wyliczają mam emeryturę . Taka jest matematyka PIS-u.
profesor
2 lata temu
A teraz ludzie nie mogą pracować na swoje emerytury bo wszędzie tylko umowy śmieciowe albo na czarno. A przez takich emerytów jak wy którzy widzieli tylko własne kinole mamy ten syf! I wcale nie żal mi takich zachłannych pryków którzy za 100 zł zgotowali swoim bliskim szambo w tym kraju. Mogą wam zabrać nawet całe emerytury.!!!
gość
2 lata temu
Nie martwcie się zusiarzom nie dadzą z głodu umrzeć. Tam tylko rozdawanie, nagrody, wakacje za połowę ceny, związki zawodowe na swoich zlotach bawią się za nasze pieniądze. Przykładowe jedzonko to podpiekane ziemniaczki z dziczyzną oraz żurawina, zupka z borowikami a na deserek szarlotka z lodami. Co to jest ? Ludzie pracują i na emeryturze każdy grosz liczą a tu zabawa darmozjadów nie ma końca. A jeszcze trzeba dodać że są organizowane zusowe wigilie dla pracowników również tych byłych. To jest skandal! Powinniśmy gonić to bydło na urzędowych stołkach!
emeryt
2 lata temu
jeśli harowałeś w przeszłości to dobrze dla pis, dla ciebie gorzej !!
Haldoc
2 lata temu
Straciłam 90 zł.Kiedy będzie pozew zbiorowi i jak się dołączyć?
...
Następna strona