Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski Ład. Emerytury, od których nie będzie odprowadzany podatek

261
Podziel się:

Od 2022 r. od emerytur i rent w wysokości do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Osoby otrzymujące wyższe świadczenia zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że na reformie podatkowej zyska ok. 8 mln emerytów i rencistów.

Polski Ład. Emerytury, od których nie będzie odprowadzany podatek
Polski Ład wprowadza zmiany dla emerytów. (Adobe Stock, ©FOTOWAWA - stock.adobe.com)

Z początkiem 2022 r. kwota wolna od podatku w PIT wzrosła do 30 tys. zł. Oznacza to, że emeryci i renciści zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Nie jest to zwolnienie z podatku tylko dla seniorów - podatku nie będą płacić również inni podatnicy opodatkowujący dochody według skali podatkowej, których roczne dochody nie przekroczą 30 tys. zł, np. pracownicy i zleceniobiorcy.

Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że na tym rozwiązaniu skorzysta 90 proc. emerytów i rencistów - to ponad 8 mln osób.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Polski Ład. Zmiany dla emerytów

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed powiedział, że w ciągu roku w kieszeniach emerytów pozostanie dodatkowo około 2 250 zł.

Szacujemy, że z tych zmian skorzysta 90 proc. emerytów. Dokładną analizę będziemy mogli jednak przedstawić w przyszłym roku - podkreślił.

Osoba uzyskująca zwolnione z opodatkowania dochody nie będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Zeznanie to może jednak złożyć wraz z małżonkiem, który uzyskuje opodatkowane dochody (przewyższające kwotę wolną od podatku). Wspólne zeznanie podatkowe obniży wysokość należnego podatku.

Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu tego roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest jednak znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet 2127,81 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(261)
Jaga
3 miesiące temu
Jeśli dobrze zrozumiałam idę polskiego ładu czyli skubania obywatela to wygląda to tak: mamy 9% podatek nazywanym (chyba dla zmyłki składką zdrowotną) który emeryt zapłaci od każdej złotówki, także tej "wolnej od podatku" a od tego co powyżej - 9% "składki + 17 % podatku - czyli każda złotówka powyżej 2500 zł brutto zostanie obciążona 26% podatkiem, naprawdę jest się z czego cieszyć.
gość
3 miesiące temu
Powinno być tak jak było! Pensja 5 zł, za godzinę, lub być na śmieciowym.Przekroczenie 1 złotówki nie dostaje się rodzinnego zasr***ych 78 zł na dziecko.Waloryzacja emerytur 5 zł.Kto się odważy protestować to do nich strzelać jak do górników!Którzy źle mówią o rządu i domagają się sprawiedliwości i lepszego życia wsadzić do więżenia lub wysłać na nich "seryjnego samobójca" tak jak było za rządu PO-PSL! W ten czas będzie "ŻYŁO SIĘ LEPIEJ"!
milena2332
4 miesiące temu
za 9% podatku zdrowotnego masz telporadę ha ha ha . Ja jeszcze pracuje jako emeryt to daję w sumie18% aha to będe mieć dwie teleporady.
milena2332
4 miesiące temu
Ci ktorzy pracuja musza zarobić na wszelkiej masci nierobów , na służby mundurowe które nie odkładaja grosza na emerytury a przed przejsciem na emerytute metoda awansów podnosza pensje żeby swiadczenie było wyzsze.
milena2332
4 miesiące temu
lodzieje okradli emerytów.
...
Następna strona