Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski Ład. Wiceminister finansów wylicza, którzy emeryci zapłacą niższe podatki

119
Podziel się:

Na Polskim Ładzie skorzysta 8 mln emerytów; niższe podatki zapłacą emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie – wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Jana Sarnowskiego na środowej konferencji prasowej. Reforma podatkowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 r.

Polski Ład. Wiceminister finansów wylicza, którzy emeryci zapłacą niższe podatki
Warszawa, 29.12.2021. Wiceminister finansów, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT Jan Sarnowski podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiPS w Warszawie, 29 bm. Temat spotkania: Polski Ład i wsparcie dla osób starszych. (kf) PAP/Tomasz Gzell (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

"Ważnym celem realizowanych od stycznia zmian jest dostosowanie wysokości podatków do zdolności płatniczej i sytuacji rodzinnej podatników. To także dobra zmiana dla emerytów. Na podwyżce kwoty wolnej do 30 tys. zł skorzysta 90 proc. emerytów. To 8 mln osób, które zapłacą niższe podatki. 2/3 emerytów w ogóle nie zapłaci podatku, ich jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna" – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak dodał Sarnowski, emeryci uzyskujący świadczenia na poziomie ok. 2,5 tys. zł, a taka emerytura jest najczęstsza w systemie, nie zapłacą podatku w ogóle a ich roczne zyski wyniosą 2 250 zł. Przy czym na te dodatkowe pieniądze nie trzeba będzie czekać do końca roku, bo po prostu będą oni otrzymywać wyższe świadczenie.

Ci, którzy uzyskują wyższą emeryturę, zapłacą podatek jedynie od nadwyżki ponad tę kwotę. Emeryci, którzy pobierają świadczenie do 5 tys. zł, zapłacą niższe podatki – stwierdził Jan Sarnowski.
Zobacz także: Sposób na Polski Ład? Specjalista wyjaśnia. „Widzimy światełko w tunelu”

Polski Ład. Zmiany w podatkach dla emerytów

Przypomniał także o rozwiązaniu PIT 0 proc. obejmującym osoby, które uzyskały świadczenia emerytalne ale ich nie pobierają albo zrezygnują ze świadczeń, żeby podjąć pracę.

Tacy seniorzy odliczą od dochodu 85,5 tys. zł. Ta ulga dotyczy nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców bez względu na formę, w jakiej się rozliczają, a więc zarówno płacących podatek liniowy, jak i zryczałtowany. Poza tym takie osoby będą korzystały ze zwykłej kwoty wolnej, a więc podatek zapłacą dopiero od nadwyżki ponad 115,5 tys. zł dochodu – stwierdził wiceminister finansów.

Powiedział, że obecnie jest 114 tys. osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne, ale nie pobierają świadczeń, między innymi dlatego, że takie rozwiązanie wymagałoby przerwania zatrudnienia i zawarcia na nowo umowy, z czym mogłoby się wiązać zmiana warunków zatrudnienia.

"Takie osoby od stycznia dostaną wygodne rozliczenie w postaci ulgi podatkowej. Będzie można z niej skorzystać w dowolnym momencie roku. Jeśli ktoś na przykład osiągnie wiek emerytalny w maju, to z odliczenia będzie mógł korzystać właśnie od maja" – stwierdził Sarnowski.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(119)
Oszukana
2 lata temu
Mam emeryture po40 latach pracy brutto 2100 żeby nadal żyć pracuje i zarabiam brutto 3600 emerytura bez podatku Ok 110zł więcej za to pensja o360 niższa a do klasy średniej to mi daleko dzięki nowy ładzie
Twój nick
2 lata temu
od NOWEGO "ŁADU" MOJA EMERYTURA ZMALEJE o 250 PLN/m-c czyli 3,000 PLN ROCZNIE! ABY BYŁO ŚMIESZNIEJ TO CI CO WIĘCEJ DOSTAJĄ (ponad 11,000 PLN/m-c) TO IM WZROŚNIE BO PRZESUNĘLIŚCIE 2 PRÓG PODATKOWY! TRZEBA PISAC DO RPO lub WYSTĄPIC ZBIOROWO DO SĄDU ! PiS PRZESTAŃCIE KRAŚĆ EMERYTURY BO POLICZYMY SIĘ PRZY WYBORACH !!!
Legal
2 lata temu
20% inflacji za 2021 r (żywność opłaty mieszkaniowe) i najbiedniejsi wyjdą na zero (być może).2022 inflacja 10% i biedni dostaną po zadku. Zysk przybędzie 1000000 lub 3000000biednych .2026 22 miliony biednych sami swoi? 15 mil.opuści tę krainę szczęścia.
emeryt
2 lata temu
w styczniu moja emerytura jest niższa o 30 zł w skali roku to 360 zł dla mnie to dużo, a po waloryzacji będzie większa strata, to po co pracowałam ponad 45 lat, zus liczył pierwiastkował i emerytura marna na ofe też nas oszukano. przecież mniej miało być dopiero powyżej 11 tyś. To jest ta pomoc dla emerytów, to lepiej było nie pracować albo jak ci którzy w latach 70 i 80 mieli działalność nie wykazywać wszystkich dochodów płacić najniższy zus a teraz im się dopłaca po 150 zł , bo mają małe emerytury, dostaną dopłaty do gazu, energii, węgla i mają więcej niż emeryt któremu zabrano 30 zł i więcej, to jest ta dbałość o emeryta, ten co oszukiwał na opłacaniu składek dzisiaj z dopłatami ma więcej niż emeryt który pracował na etacie i składki potrącane miał od wynagrodzenia. lepiej było by nowy pracownik zakłada konto w banku na wynagrodzenia i subkonto na składki zus wtedy wiem ile mam inwestujemy sami po osiągnięciu wieku emerytalnego pobieram pieniądze z subkonta, kto dzisiaj wie ile ma pieniędzy swoich w zus i na jakich zasadach jest wyliczona emerytura, ci co należeli od ofe stracili, ofe wylicza śmieszne kwoty emerytury, jeśli pracujący miał dostawać mniej powyżej 12 tyś to emeryt powinien mieć mniej powyżej 6 tyś.
Emeryt
2 lata temu
Właśnie otrzymałem emeryturę po nowym ładzie.. Na razie straciłem 86zł miesięcznie. Po waloryzacji podstawa wzrośnie, i zabiorą jeszcze więcej.
...
Następna strona