Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ile wyniesie składka zdrowotna w 2022 roku? Polski Ład znów wymaga poprawki

193
Podziel się:

W Polskim Ładzie jest kolejna dziura – informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. ZUS twierdzi, że wyniesie ona 9 proc., czyli tyle ile dotychczas, ale wchodzące od 1 stycznia przepisy mówią o nowej wysokości (4,9 proc.).

Ile wyniesie składka zdrowotna w 2022 roku? Polski Ład znów wymaga poprawki
Różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, przekłada się na prawie 111 zł. Tyle więcej podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Jak zauważa dziennik różnica między tym, co podaje ZUS a tym, co znajduje się w przepisach Polskiego Ładu to 111 zł. To ewidentny błąd ustawodawcy – uważają prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze "DGP".

Poradnik ZUS a w nim niespodzianka

ZUS swoje stanowisko prezentuje w poradniku, który można znaleźć na internetowej stronie. Przeczytamy w nim, że składka za styczeń 2022 r. opłacana przez przedsiębiorcę opodatkowanego podatkiem liniowym wynosi 9 proc.

Składkę w wysokości 4,9 proc. można zastosować dopiero w rozliczeniach za luty 2022 r.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

Dziennik zapytał ZUS, z którego przepisu to wynika. Urzędnicy wskazali na art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład. Mówi on wyłącznie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Za styczeń 2022 r. ma być ona ustalona na podstawie zasad obowiązujących do grudnia 2021 r. A to oznacza, że podstawą wymiaru styczniowej składki będzie 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z 2020 r., czyli 4242,38 zł.

ZUS chce zastąpić ustawodawcę

Jak czytamy w "DGP", na wysokość składki zdrowotnej ma wpływ nie tylko podstawa wymiaru, ale także stopa procentowa. A ta od 2022 r. zmienia się u przedsiębiorców liniowych. Wyniesie 4,9 proc. wymiaru, przy czym składka nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia.

ZUS twierdzi, że nową stopę, czyli 4,9 proc., stosuje się dopiero od lutego przyszłego roku, jednak nie podaje żadnego przepisu, z którego miałby to wynikać.

Zdaniem prawników nie ma podstawy prawnej do naliczania 9 proc. składki za styczeń u liniowców, a ZUS swoją wykładnią chce zastąpić ustawodawcę – czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
załamka
2 lata temu
chore!!!! zdrowotne Dla większości jednoosobowych firm to dodatkowe 12.000zł w skali roku!!! och będą podwyżki w NFZ
john connor
2 lata temu
Jak ma byc dobrze w kraju, w ktorym pracuje tylko polowa obywateli, miliony sa na emigracji, grupy uprzywilejowane pobieraja wiecej pieniedzy z zusu niz wpłacily?
antys3mita
2 lata temu
Mam dopiero 17 lat, ale juz widze ze zydzi z izraela roszcza sobie prawa do Polski. Czyzby szykowali operacje "Narod bez ziemi dla ziemi bez narodu"?
Marek
2 lata temu
Nigdzie się o tym nie mówi ale nowy ład spowoduje, iż emeryci i renciści będą musieli zamykać swoje firmy gdyż dotychczas było tak, iż: Jeżeli osoba będąca na emeryturze czy rencie pobiera świadczenie emerytalne/rentowe (brutto) w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku - 2 800 zł) oraz: uzyskuje dodatkowe przychody tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2021 r. jest to 625,44 zł, czyli 50% z kwoty 1.250,88 zł), lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej, - to jest ona zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności. Nowe Ład spowoduje, iż wielu emerytów i rencistów dorabiających będzie musiało opłacać składkę zdrowotna co spowoduje nieopłacalność prowadzonej działalności.
Olo
2 lata temu
Jak można swoich dziadków i rodziców nazywać nierobami gdzie wasza wdzięczność szacunek dla ludzi starszych którzy nie mają wysokich emerytur nie dlatego że im się nie chciało pracować ale właśnie dlatego że ciężko pracowali tylko uczciwie i sumiennie to teraz narzekacie bo chciałoby się mieć majątki nic nie robiąc.Przedsiebiorcy są też strasznie oburzeni a jak oni traktują pracowników urlopów nie zapłacą chorować niewolno a o gwarantowanej stawce godzinowej można tylko pomarzyć.Wiec zastanówcie się pisząc drugim razem o nierobach i dzieciorobach czy czasem nie krzywdzicie swoich najbliższych albo przyjaciół i znajomych bo nazywanie tak drugiego człowieka jest obrzydliwe.Nie można poniżać biednych ludzi którzy byli uczciwi i tych którzy nie chcą zabijać swoich nienarodzonych dzieci.
...
Następna strona