Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Polski Ład. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

484
Podziel się:

Ponad pół roku po ogłoszeniu Polskiego Ładu rewolucja Prawa i Sprawiedliwości nabiera kształtów. Idą wielkie zmiany w podatkach, świadczeniach rodzinnych, ale też w budowlance i rolnictwie. Pierwsze z nich wchodzą w życie już od stycznia 2022 roku. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach? Tłumaczymy krok po kroku.

Polski Ład. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Polski Ład to kluczowa inicjatywa Zjednoczonej Prawicy (PAP, Darek Delmanowicz)

Polski Ład to projekt społeczno-ekonomiczny zaprezentowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy w maju. Pomysły zawarte w pierwotnym projekcie od maja mocno ewoluowały. Idealnym przykładem jest tu kwestia dotycząca składki zdrowotnej, która była przedmiotem sporu nawet w samej Zjednoczonej Prawicy. Teraz rewolucja PiS i koalicjantów nabrała już ostatecznego kształtu.

Jakich obszarów życia Polaków dotyczy Polski Ład?

Polski Ład podzielony jest na 10 obszarów:

 • Plan na zdrowie;
 • Uczciwa praca – godna płaca;
 • Dekada rozwoju;
 • Rodzina i dom w centrum życia;
 • Polska nasza ziemia;
 • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek;
 • Dobry klimat dla firm;
 • Czysta energia, czyste powietrze;
 • CyberPoland 2025;
 • Złota jesień życia.

Co zmieni Polski Ład w podatkach?

Kluczową zmianą w tym obszarze będzie wprowadzenie od 1 stycznia 2022 roku nowej kwoty wolnej od podatku. Od przyszłego roku kwota wolna wzrośnie do 30 tys. zł. Obecnie wynosi ona 8 tys. zł.

Decyzja rządu Zjednoczonej Prawicy o jej podniesieniu wpłynie na zarobki i świadczenia najmniej majętnych Polaków. Najniżej wynagradzani obywatele będą pobierać pensję bez podatku. Propozycje zostały odebrane przez ekonomistów jako próba przemodelowania systemu podatkowego na bardziej progresywny, w którym mniej zarabiający obywatele byliby mniej obciążeni fiskalnie. Co do tego, czy jest to próba udana — zdania są podzielone.

Składka zdrowotna – co zmieni Polski Ład?

Składka zdrowotna była najszerzej komentowaną i dyskutowaną kwestią zawartą w Polskim Ładzie. Początkowo, w jego pierwotnych założeniach, które zostały przedstawione w maju 2021 roku, przedsiębiorcy mieli stracić możliwość odpisania składki od podatku. Zostało to odebrane jako nowe obciążenie fiskalne dla przedsiębiorców. Spór o kształt składki zdrowotnej był jedną z przyczyn wyjścia Porozumienia z rządu koalicji rządzącej.

Rząd ostatecznie nie zdecydował się na sztywną, 9-proc. stawkę składki zdrowotnej dla wszystkich przedsiębiorców. I tak, od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu. Jednak nie wszyscy - u rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie ona 4,9 proc. dochodu, a w przypadku ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.

Zobacz także: Rząd promuje Polski Ład, wysyła ulotki. Cybulski: A społeczeństwo wysyła opinie

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kto może dostać 12 tys. zł świadczenia na dziecko?

Polski Ład wprowadza nowe świadczenie dla rodziców - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (nazywany też 12 tys. plus). W ramach RKO rodzice otrzymają od państwa 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w częściach – po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Program będzie obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co oferuje Polski Ład rolnikom?

Polski Ład skierowany jest także do rolników. Propozycja dla polskiej wsi ma składać się z siedmiu filarów:

 • Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach;
 • Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw;
 • Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa; 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie – bez zbędnych formalności;
 • 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym;
 • Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.

Domy do 70 mkw. Jakie formalności trzeba spełnić?

Dom do 70 mkw. to jeden z kluczowych pomysłów w ramach rządowego pakietu Polski Ład. W przypadku takiej budowy nie będzie konieczne pozwolenie. Nie oznacza to jednak, że cała budowa odbędzie się bez żadnych formalności, bo takie oczywiście trzeba spełnić. Na początku należy zgłosić budowę.

W sytuacji, w której działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to do prac można przystąpić niezwłocznie. Jeżeli takiego planu nie ma, to trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

W przypadku domu do 70 mkw. ma być wydawana przez urzędników w ciągu 21 dni. Trzeba także pamiętać o zgłoszeniu prac wraz z projektem w organie architektoniczno-budowlanym oraz o tym, żeby rozpoczęcie budowy i termin rozpoczęcia prac zgłosić do nadzoru budowlanego. Domy do 70 mkw. można budować bez nadzoru budowy i jej kierownika.

Ulga dla klasy średniej, czyli dla kogo?

Ulga dla klasy średniej została zaproponowana przez rząd po burzy związanej z likwidacją możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Ma ona zrekompensować podatnikom tę zmianę.

Prawo do ulgi dla klasy średniej będą mieć podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskają przychody kwalifikowane do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszącej się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Zdaniem Mateusza Morawieckiego na rozwiązaniach, które wprowadza Polski Ład, ma zyskać około 90 proc. Polaków.

Na zmianach fiskalnych na pewno zyskają osoby najmniej majętne, głównie ze względu na wyższą kwotę od podatku. Z wyliczeń wynika, że wśród np. emerytów najwięcej zyskają osoby, które pobierają świadczenie do 2500 zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(484)
skrzywdzona ...
2 lata temu
polski lad wali po kieszeni wszystkich majacych dwa zrodla dochodu. naprzyklad.po zsumowaniu 1900 dochodu ale niestety potracona im wwysoki podatek z jednej emerytury. szok. emeryt ma 1900 razem miesiecznie-41 lat pracy za soba. tylko jedna emerytura zwolniona z podatku .A rzad obiecywal: wszystkie emerytury do2500 bez podatku. wszyscy emeryci zyskaja.Ja mam duza strate w styczniu. czy w lutym zus wyrowna tym co stracili na zbiegu swiadczen?
Jurek
2 lata temu
Co tu dużo mówić o Polskim Ładzie , jak na razie pracownicy którzy mają małe emerytury i muszą pracować a nie że koniecznie chcą stracili , nie wiem jak na tym wyszli młodzi Ludzie pracujący na takim wspaniałym wymysłem jakim jest Polski Ład , ale co by nie mówić tylko być może zyskają nieroby i pijaczkowie stojący w parku i pijący piwko ale nie Ludzie pracujący , Pożyjemy i zobaczymy co będzie dalej ...
Remo
2 lata temu
Za listopad najniższą krajową dostałem 2160 za grudzień już 1944zł. Gdzie to mam wyjaśnić. Księgowa powiedziała że to wina polskiego ładu? Gdzie to wyjaśnić
Piotr
2 lata temu
mnie Państwo Polskie okradło na Polskim Ładzie na 450pln netto miesięcznie tyle mi będzie brakowało. Przy następnych wyborach będę pamiętał to.
badora
2 lata temu
Niech złodzieje z polskiego wału oddadzą emerytom ukradzione pieniądze.Jak chcą dać biednym to niech dadzą ze swoich kieszeni.
...
Następna strona