Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Polski Ład to rewolucja podatkowa? Eksperci są innego zdania: to "Polska Łatka"

27
Podziel się:

Polski Ład miał być rewolucją, która odciąży podatkowo najmniej majętnych Polaków. W ferworze dyskusji na temat przedsiębiorców opinia publiczna straciła z oczu najmniej uprzywilejowanych obywateli. Czy Polski Ład faktycznie wywróci polski system podatkowy i odciąży najbiedniejszych? Eksperci nie są o tym do końca przekonani.

Polski Ład to rewolucja podatkowa? Eksperci są innego zdania: to "Polska Łatka"
Polski Ład ma poprawić sytuację materialną 90 porc. Polaków (PAP, Radek Pietruszka)

Wokół Polskiego Ładu toczyła się głównie dyskusja inicjowana przez środowiska przedsiębiorców. Uwaga opinii publicznej skupiła się na tej grupie, pomijając poniekąd tych, do których pomysły PiS miały być skierowane, czyli najmniej majętnych Polaków.

Z rządowych materiałów wynika, że na Polskim Ładzie skorzysta 90 proc. Polaków, w których kieszeniach ma zostać łącznie dodatkowe 16,5 mld zł.

Brak rewolucji, ale Polski Ład to zmiany w dobry kierunku

Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zgadza się z wyliczeniami polityków obozu rządzącego. - 70 proc. podatników zyska, dla 20 proc. zmiany będą neutralne, a około 10 proc. na nich straci. Główną składową obniżki podatków ma być oczywiście kwota wolna od podatku. Mniejsze znaczenie będzie miało podniesienie drugiego progu podatkowego – tłumaczy Sawulski.

Zobacz także: Gowin mówi: dość rozdawnictwa. "Trzeba postawić na ludzi ciężko pracujących"

Zdaniem Sawulskiego zmiany podatkowe nie są wcale rewolucyjne. – Mamy do czynienia z minimalną korektą polskiego sytemu podatkowego. Osoby o dochodach niższych niż mediana zarobków będą miały klin podatkowy kilka procent niższy, a osoby o najwyższych dochodach będą miały o kilka procent wyższy. Nie jest to zmiana rewolucyjna, ale jest to krok w dobrym kierunku. To krok w stronę progresji podatkowej. W tej chwili mamy tak, że niskie wynagrodzenia są wysoko opodatkowane, a Polski Ład to zmienia – podsumowuje Jakub Sawulski.

Nie Polski Ład, a Polska Łatka

Zdaniem ekonomisty i publicysty Łukasza Komudy, Polski Ład nie zmienia tak naprawdę dużo w polskim systemie podatkowym.

– Jeżeli mamy system fiskalny, w którym występuje podatek liniowy, z którego korzystają osoby bogate, żeby oszczędzić na podatkach, a przy okazji ryczałtują sobie składkę zdrowotną, to tworzymy rozwiązanie z malejącą stopą podatkową. Oficjalne i proste rozwiązanie służące ulżeniu doli najlepiej zarabiającym przedsiębiorcom prawdziwym i udającym takich ze względów na finansowe korzyści. Polski Ład nie miał wywracać tego porządku, dlatego nazywam go Polską Łatką. Kolejną łatką fundamentalnie niesprawiedliwego i niedorzecznego systemu – ocenia podatkowe rozwiązania Polskiego Ładu Komuda.

Polski Ład to korekta łagodząca objawy

Komuda jest podobnego zdania, co Jakub Sawulski – Polski Ład nie jest rewolucją, a jedynie pewną korektą systemu podatkowego. Korektą nieeliminującą systemowych problemów fiskusa, ale chociaż łagodzącą niektóre objawy

Rewolucyjna mogła być zmiana, która nie doszła do skutku w zapowiadanej formie.

- Pomysł, żeby składka zdrowotna była płacona od dochodu, a nie była stała, ryczałtowana i w dodatku liniowana, był ruchem progresywnym, ale jak już wiemy, nie wejdzie to w życie. Chociaż pomogłoby to początkującym samozatrudnionym i tym JDG, które przędą nie najlepiej. Cóż, zagrożone zostały interesy przedsiębiorców o wyższych dochodach oraz samozatrudnionych-uciekinierów z etatu. Politycy rzadko wchodzą tej grupie w paradę, a gdy już tak się dzieje, to dość często ogłaszają odwrót. System zostanie taki sam, tylko ze skopaną korektą – mówi Łukasz Komuda.

Ekonomista zwraca też uwagę na to, że pomysły dotyczące składki zdrowotnej zostały wstrzymane ze względu na opór samozatrudnionych, którzy w stosunku do etatowców stanowią mniejszą grupę osób płacących podatki.

- Daje plusa PiS za próbę, mimo że z programu wdrożony zostanie pewnie ogryzek, a niepokojącym rezultatem tych zmian, jakie wejdą w podatkach, może być pogorszenie sytuacji budżetowej samorządów. Uważam, że gdyby u władzy byliby liberałowie, zapewne w ogóle nie dotykaliby podatków – podsumowuje podatkowe pomysły Polskiego Ładu Łukasz Komuda.

Jak widać, eksperci są zgodni co do jednego – Polski Ład nie jest rewolucją, a jedynie korektą obecnego sytemu podatkowego. Na tej korekcie zyskają najbiedniejsi, którzy zyskają dodatkowe środki, ale nie jest to wciąż całkowita zmiana polskiego systemu fiskalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
StPW
2 lata temu
Wszystko co tu czytam (z małymi wyjątkami) to prawda. Ale i tak uważam, że najcięższym grzechem obecnej władzy jest (celowa lub nie) realizacja dalekosiężnych planów Kremla. Praktycznie mamy wojenkę ze wszystkimi (byłymi ?) sojusznikami. Osamotnienie Polski to woda na młyn Putina. I to jest grzech niewybaczalny.
StPW
2 lata temu
Spora część mojego życia przypadła na czasy PRL-u i z niejaką znajomością tematu powiem, że, o zgrozo !, Polska znów PRL coraz bardziej przypomina. Dlatego sparafrazuję pytanie z tamtych czasów : Czym różni się Polski Ład od zwykłego ładu ? Tym samym czym zwykłe krzesło od krzesła elektrycznego.
IHU
2 lata temu
wielki i mały SZU zowu nas wyrąbali twierdzsąc im biedniejsi będziemy tym lepiej się nam powodzi
Lobo
3 lata temu
Patologiczna władza, która promuje patologiczna grupę dla profitu w postaci głosów wyborczych. Przecież to nie są zmiany składek zdrowotnych tylko parapodatki aby dokopać przedsiębiorcom. Podatek od straty w firmach do 10 % to już absurd rodem z Orwella. Krok po kroku zabierają nam wolność gospodarczą podobnie jak z sądami, mediami . Pytanie czy ciemny lud to kupi kolejny raz przed wyborami.. Jest jeszcze szansa aby zmieść tą hołotę tylko trzeba mądrze zagłosować i zmiażdżyć głowę tej autorytarnej hydże raz na zawsze...
+66
3 lata temu
To nie jest Polski Ład tylko Polskie złodziejstwo , ogromna inflacja i podatek tzw zdrowotny
...
Następna strona