Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Dorabianie do emerytur. Można stracić świadczenie

55
Podziel się:

Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryci i renciści, którzy dorabiają, muszą uważać.

Dorabianie do emerytur. Można stracić świadczenie
Emeryci muszą uważać. Zmieniają się limity. (Adobe Stock, Seventyfour)

Jak przypomina ZUS, do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące.

Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są niższe

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc – podkreśla rzecznik.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to cała kwota za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, przepada.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia.

Ich aktualną wysokość można znaleźć na www.zus.pl. Co ważne, powyższe zasady dotyczą tylko osób, które pobierają emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
dyrektor
3 lata temu
Należy zamknąć wszystkie kościoły i zabrać im te majątki co sobie przywłaszczyli bezprawnie oraz zabrać te emerytury księdzom to same pedofile te kościoły nikomu nie potrzebne robią pranie mózgu ludziom a rząd im jeszcz grube miljardy daje z naszych podatków!!!!!!!!!!!!!!! Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość tego my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców . W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
elity
3 lata temu
doili w I RP doili w II RP doją w III RP
aaa
3 lata temu
złodziejski kraj ... na emeryturę ludzie odkładają składki wieć dlaczego nie mogą korzystać ze swoich zgromadzonych pieniędzy i dorabiać dowolną kwotę jesli maja taką fantazję lub potrzebę .... brak słów
z POlski
3 lata temu
Przede wszystkim to zakazać pracy 40 letnim Emerytom ,to Oni zabierają miejsca pracy normalnym ludziom .Zawsze im mało już nawet idą do Ochrony na 1/2 etatu. I wygonić PISowską Ukrainę z Polski , zatrudniać Bezrobotnych Polaków , na pewno sytuacja na rynku pracy znacznie by się poprawiła .
wasyl
3 lata temu
nie dotyczy politykow !
...
Następna strona