Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Emerycie, dorobisz więcej. Sprawdź, co się zmienia

66
Podziel się:

Wzrosły kwoty limitów dla dorabiających do emerytur i rent. Trzeba uważać, by nie przekroczyć tego progu. Kto i ile więcej dorobi do świadczeń?

Emerycie, dorobisz więcej. Sprawdź, co się zmienia
Wyższe limity dla dorabiających do emerytury i renty (Adobe Stock)

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, oraz renciści mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Od marca wzrosły kwoty limitów, na jakie muszą uważać - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP wskazuje, że do emerytur i rent można dorabiać, ale część seniorów musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że wypłata świadczenia zostanie pomniejszona lub zawieszona.

Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 marca do 31 maja 2021 roku kwota przychodu, jaki możemy osiągnąć, wzrasta i w zależności od tego, czy nie przekroczyliśmy pierwszego, czy też drugiego progu limitu, możemy zarobić więcej o ok. 200 lub 375 zł.

Zobacz także: Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"

Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Gdy dodatkowe zarobki nie przekroczą 3820,60 zł brutto, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje.

Jeśli zarobki będą wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a tym samym przekroczą 7095,40 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 3820,60 zł do 7095,40 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

ZUS zaznacza, że inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Ta zostanie zawieszona po przekroczeniu przychodu 3820,60 zł brutto.

Zakład wyjaśnia, że zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów między innymi z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek przy prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

ZUS zwraca uwagę, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(66)
emeryt 67 lat
3 lata temu
Dziękuję Ci PIS i panie Prezydencie. Jeszcze nigdy tak dobrze mi się nie żyło.
rereve
3 lata temu
Urzędasy myślą, że coś uznaniowo dają,... a emerytury są wypracowane!!!!!! przez lata. W związku z tym, należą się w takiej wysokości, w jakiej je wypracowano!!!!!!!!!!! Choćby skały sr....!!!!!!!!!!!
Seba
3 lata temu
Czemu to nie dotyczy służb mundurowych? Lepszy sort?
ona
3 lata temu
politycy tez????????????????????????????????/
Trzeźwy
3 lata temu
Zawieszenie renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy z powodu wykonywania pracy przez posiadającego takie świadczenia. - TAKIE KWIATKI TYLKO W POLSCE. Swoją drogą zawieszenie wypłaty moich własnych pieniędzy w przypadku emerytury ? - KTOŚ TU BEZCZELNIE KRADNIE.
...
Następna strona