Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?

67
Podziel się:

Kodeks pracy czekają spore zmiany, które wymusiła pandemia koronawirusa. Uregulowania doczeka się praca zdalna, a - jak podkreśla wiceminister pracy - standard pracy po 8 godzin dziennie nie będzie już taki wszechobecny.

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?
Praca zdalna doczeka się regulacji. Rząd pracuje nad ustawą (Adobe Stock)
bEBUtVcl

- Pewien standard pracy ośmiogodzinnej nie będzie już taki wszechobecny. Wszyscy przekonaliśmy się, że praca zdalna jest równie wartościowa, jak praca stacjonarna - przekonuje w programie "Rządowa ława" Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Minister dodała, że najpewniej pracownicy będą podpisywali coraz więcej umów, w których będzie wpisywana praca hybrydowa lub praca zdalna.

bEBUtVcn

Nim to się jednak stanie, przepisy należy uregulować, a do tego konieczna jest zmiana kodeksu pracy. Rząd już nad tym pracuje.

Zobacz także: Zmiany w emeryturach. Skorzystają kobiety. "Trzeba usuwać luki w wysokości świadczeń"

Minister Michałek zapewniła też, że ustawa rozstrzygnie, co z kosztami związanymi ze świadczeniem przez pracownika pracy zdalnej, tj. kosztów energii elektrycznej czy dostępu do internetu i telefonu. - Taki konkretny zakres kosztów będzie musiał być ustalony w zakładzie pracy - stwierdziła.

bEBUtVct

Michałek dodała, że kwestia kosztów amortyzacji sprzętu służbowego wykorzystywanego w prywatnych celach w domu też będzie mogła zostać odzwierciedlona w stosownych regulacjach.

Zdaniem minister, praca zdalna będzie ogromną szansą dla tych osób, które muszą być w domu, czy to z racji opieki nad dzieckiem, czy nad osobą niepełnosprawną.

- Dzięki tym regulacjom pracodawcy będą chętniej zatrudniać właśnie takie osoby - okaże się, że są one znakomitymi pracownikami mimo tego, że mają dodatkowe obowiązki w postaci opieki nad kimś - powiedziała.

bEBUtVcu

Jak podkreśliła, praca zdalna ma być wyborem dla obu stron - pracownika i pracodawcy. Nie ma mowy o przymusie wysyłania kogokolwiek na pracę zdalną, ale też nie ma mowy o tym, że wniosek o pracę zdalną ze strony pracownika będzie dla pracodawcy wiążący.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBUtVcO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Marlena92
6 miesięcy temu
Nie przeszkadza mi jak wejdzie taka ustawa. Nie mam nic sobie do zarzucenia. Pracuje po 8 h dziennie. Robię wszystko co trzeba. W ciągu tych godzin robię sobie około 30 minut przerwy na kawkę, włącznie irobota i inne codzienne czynnośći.
POLAK
6 miesięcy temu
PRZESTAŃCIE GRZEBAĆ PRAWACH PRACOWNICZYCH LUDZIE NIE SĄ NIEWOLNIKAMI
dcdscdcs
6 miesięcy temu
i wystarczy pracownikowi ze wsi nakazac prace w biurze i sam zrezygnuje... niezla furtka
bEBUtVcP
wb.
6 miesięcy temu
Zapewne dla pracodawców to byłby komfort wyłączenie pracy zdalnej z obowiązku -8 godzinnego dnia pracy by pracownik tyrał i 24 godziny a unormowanie tego rodzaju świadczenia pracy z wielu względów jest konieczne, choćby z uwagi na koszt energii , organizacji miejsca pracy w domu i ti.
yxyxxyxy
6 miesięcy temu
praca zadaniowa albo 6h pracy dziennie. obecnie często siedzisz 8h bo musisz a np. nic się nie dzieje.
...
Następna strona