Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nie tylko waloryzacja emerytur. Niektórzy emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

36
Podziel się:

Waloryzacja emerytur w tym roku również będzie kwotowo-procentowa. To jednak oznacza, że wzrosną nie tylko świadczenia podstawowe, ale również te dodatkowe. Oto zmiany, jakich mogą spodziewać się seniorzy w 2023 r.

Nie tylko waloryzacja emerytur. Niektórzy emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze
Waloryzacja emerytur oznacza również wzrost świadczeń dodatkowych (money.pl, Rafał Parczewski)

O skutkach nadchodzącej waloryzacji emerytur pisze "Fakt". Przypomina, że rząd przyjął mechanizm kwotowo-procentowy. To oznacza, że osoby, które dziś mają świadczenia do ok. 1700 zł brutto, mogą liczyć na dodatkowe 250 zł brutto. Z kolei osoby otrzymujące co miesiąc więcej niż 1700 zł brutto lub mniej niż 1338,33 zł brutto (tyle wynosi emerytura minimalna) mogą liczyć na wzrost świadczenia o 14,8 proc.

Waloryzacja emerytur. Dodatki do świadczenia też w górę

Dziennik rozpoczyna swój przegląd od dodatku pielęgnacyjnego. Przysługuje on osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli jest ona uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, czy też po prostu ukończyła 75 lat. Obecnie wynosi on 256,44 zł, ale od 1 marca 2023 r. może wynieść 294,39 zł.

Taki sam wzrost może czekać seniorów pobierających: dodatek kombatancki. Przysługuje on kombatantom i innym osobom uprawnionym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Wzrośnie też ryczałt energetyczny. Przysługuje on kombatantom. emerytom, rencistom, inwalidom oraz osobom pobierającym uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne. Obecnie wynosi on 192,58 zł, z kolei po waloryzacji może wynieść nawet 221,08 zł.

Czym jest waloryzacja?

Waloryzacja emerytur to coroczne przeliczenie świadczeń w górę w taki sposób, żeby w związku ze wzrostem cen realna wartość emerytury nie spadała z biegiem czasu. Wylicza się ją na podstawie średniorocznej inflacji za rok ubiegły. W 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 14,4 proc.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
uuuu
2 miesiące temu
Ludzie chcą uciec przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. A ktoś wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
Niesprawiedli...
2 miesiące temu
A zasiłek pielęgnacyjny dalej 215
vds
2 miesiące temu
Państwo sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
Same straty
2 miesiące temu
Oczywiście, nie tylko emerytury ale zaraz za nimi nędza emeryta po wzroście cen i opłat. Nawet spóźniona prognozowana wysokość waloryzacji 14,8% będzie ubliżać spracowanym emerytom.
Edek
2 miesiące temu
W 2022 waloryzacja była na poziomie 7% a teraz GUS podaje, że średnia inflacja była na poziomie 14,4%. Za inflację odpowiada pisiorski rząd, okrada Polaków każdego dnia, na każdej kupionej rzeczy czy usłudze.
...
Następna strona