Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Emerytura minimalna – kto ją dostaje i ile wynosi?

100
Podziel się:

System emerytalny w Polsce zakłada, że prawo do powszechnej emerytury mają osoby, które ukończyły 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn i odprowadzały składki emerytalne. W systemie istnieje pojęcie emerytury minimalnej. Ile ona wynosi i komu przysługuje?

Emerytura minimalna – kto ją dostaje i ile wynosi?
Emerytura minimalna (unsplash.com)

Emerytura minimalna – co to takiego?

Najniższa emerytura, nazywana również minimalną, jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawnionym do tego osobom. 

Jeśli świadczenie przysługujące uprawnionemu jest niższe od najniższej emerytury, to zostanie ona podwyższona do tej kwoty. Oczywiście musi on spełniać kryteria przyznania mu tych środków. 

Emerytura minimalna w Polsce – ile wynosi?

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce? Jest ona waloryzowana co roku. Od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura wypłacana w naszym kraju wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto, "na rękę".

Dla porównania: w okresie od 1 marca 2021 roku do końca lutego 2022 roku świadczenie to wynosiło 1250,88 zł brutto. Zgodnie z przewidywaniami rządzących w 2023 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna po waloryzacji wyniosą 1588,44 zł brutto. 

Komu przysługuje minimalna emerytura?

Komu przysługuje emerytura minimalna? Warunki jej przyznawania zostały określone przez przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą ją otrzymać osoby, które łącznie spełniają dwa podstawowe warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny – w przypadku kobiet to 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat;
  • mają odpowiednią liczbę przepracowanych lat.

Ważny jest staż pracy osoby, która ubiega się o przyznanie minimalnej emerytury. Ile lat pracy wystarczy, by móc otrzymać takie świadczenie? Odpowiedni staż jest zróżnicowany również ze względu na płeć emeryta. Kobiety chcące otrzymać prawo do minimalnej emerytury muszą wykazać 20 lat składkowych, a mężczyźni – o 5 lat więcej, czyli 25 lat stażu. 

Do stażu pracy wlicza się zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe, ale te ostatnie nie mogą wynosić więcej niż 1/3 okresów składkowych. 

Kiedy nie przysługuje emerytura minimalna?

Istnieją sytuacje, w których pomimo uzyskiwania niskiej kwoty świadczenia ZUS i tak nie podniesie jej wysokości do kwoty emerytury minimalnej. Stanie się tak, jeśli emeryt nie przepracował odpowiedniej liczby lat, czyli ma zbyt krótki staż pracy. Emerytura minimalna nie będzie należna osobom, które:

  • pracowały w szarej strefie, czyli "na czarno", bez umowy o pracę;
  • pracowały na podstawie umowy o dzieło, od której nie są odprowadzane składki ZUS;
  • pracowały mniej niż 20 lat w przypadku kobiet oraz mniej niż 25 lat w przypadku mężczyzn;
  • dużo i często chorowały – wszystko dlatego, że od zasiłków chorobowych nie odprowadza się składek na ubezpieczenie emerytalne;
  • korzystały często z wielu urlopów bezpłatnych, łącznie z urlopami wychowawczymi i innymi, które umożliwiały im sprawowanie opieki nad dziećmi itp.

Do puli stażu pracy, w tym okresów nieskładkowych, należy zaliczyć okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okres studiów, w tym studiów doktoranckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
Witold
12 miesięcy temu
Teraz wszyscy płaczki a było trzeba myśleć wcześniej o tym. Ja pracowałem zagranicą , 3 miesiące pracy i miesiąc przerwy więc pracowałem 9 miesięcy w roku. 50 tysięcy złotych do kieszeni a reszta na fundusz co roku. W Polsce pracowałem 5 lat wcześniej. I teraz mam 120zł emerytury z Polski , emerytura europejska 3550zł oraz 1750zł z funduszu więc mam prawie 6 tys zł na starość i żyję się z tego bardzo komfortowo bo prawie drugie tyle ma moja żona. Ja już myślałem o emeryturze w młodości a inni zaczynają myśleć po 50 a potem mają jakieś grosze.
Ewa
rok temu
Ja dostawałam 31 zł rodzinnego ma dziecko płatnego wychowawczego wtedy już nie było musiałam iść do pracy pracowałam na noce do momentu aż dzieci poszły do przedszkola i jeszcze muszę pracować do 60 roku jestem niepełnosprawną więc wiecznie na najniższej krajowej czy będę mieć siłę dorabiać do tej emerytury bo cienko to widzę .
Monia
rok temu
Kto chorował dostanie w du tylko przez kogo przez pracodawcę który ganial urlop wychowawczy po gaciach a kto miał mi dzieci chować dziadkowie pracujący a teraz szal bajnal 500 plus to na to to na to a ja grosiki liczyłam by dać dziecia jeść skandal
Szerszeń
rok temu
Dwunastki, trzynastki i podstawowa emerytura w 2023 roku później to nawet na podstawowe świadczenia ZUS nie będzie mieć, rządy jawnie ludz w chu... robią a i ludzie sami sobie winni nie czytają ze zrozumieniem i nie wiedzą co się z nami robi. Człowiek uczciwie pracuje płaci składki a do tego podatki co jedno i tak jest w drugim chociaż rządy to rozdrabniają bo kasy więcej będzie dla polityków i innych pasożytów.
łat
rok temu
nie wiem co co chodzi, jedna osoba w rodzinie nie przepracowała wymaganej liczby lat, a dostaje co m-c 600 stów emerytury- to jakieś inne przepisy?
...
Następna strona