Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Waloryzacja będzie jeszcze wyższa. GUS podał kluczowy wskaźnik

393
Podziel się:

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. wyniósł 14,4 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To kluczowe dane dla kilku milionów emerytów i rencistów w Polsce. Służą one m.in. do ustawowego wyliczenia wskaźnika waloryzacji świadczeń. W 2021 r. średnioroczna inflacja wynosiła 5,1 proc.

Waloryzacja będzie jeszcze wyższa. GUS podał kluczowy wskaźnik
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Średnioroczna inflacja pokazuje zmianę przeciętnych cen towarów i usług konsumpcyjnych z danego roku w stosunku do przeciętnych cen tych towarów i usług z roku poprzedniego. Wskaźnik obliczany jest w taki sam sposób jak inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca czy rok do roku.

Według najnowszego komunikatu GUS średnioroczna inflacja ogółem w 2022 r. wyniosła 14,4 proc. Oznacza to wzrost o 9,3 pkt proc. w porównaniu do roku 2021.

Nowe dane GUS są ważne dla seniorów. "Waloryzacja emerytur w marcu 2023 będzie wyższa, niż zaplanował rząd (13.8 proc.). Nie mniej niż 14.8 proc." - zauważył Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura nauczycielska. "Obietnice są od lat. Czekamy na konkrety. Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy"

Średnioroczna inflacja 2022. Ten wskaźnik wpłynie na emerytury Polaków

Do wzoru podstawia się średnioroczną inflację, ale ogólną, nie zaś specjalnie ustalaną dla statystycznego emeryta - czyli tzw. emerycką. To sprawia, że nie zawsze w rzeczywistości skompensuje się utratę wartości świadczenia.

Średnioroczna inflacja za 2022 r. jest wyższa od poziomu waloryzacji emerytur zakładanego przez władze, tj. od 13,8 proc. W związku z tym rząd będzie zobowiązany skorygować waloryzację o wskaźnik z GUS.

Dlaczego świadczenia wzrosną tylko o wskaźnik inflacji, skoro we wzorze jest mowa także o 20-procentowej realnej podwyżce wynagrodzeń? Wiele wskazuje, że za ubiegły rok nie będzie realnego przyrostu wynagrodzeń. Szacowane 10-procentowe średnioroczne podwyżki płac zostały bowiem wchłonięte przez galopującą inflację. Dlatego emerytury i renty wzrosną, ale najprawdopodobniej tylko o wskaźnik średniorocznej inflacji.

Przypomnijmy, że emerytury i renty corocznie od 1 marca podlegają waloryzacji. O jej wysokości decyduje inflacja w gospodarstwach emeryckich z poprzedniego roku (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realny wzrost płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(393)
haha
rok temu
Realna waloryzacja przy planowanym nawet 15% wyniesie poniżej 13% podatek 21% dochodowy i zdrowotny) brawo minister
Emerytka
rok temu
Cyt" Wiele wskazuje, że za ubiegły rok nie będzie realnego przyrostu wynagrodzeń." Już złodzieje chcą okraść emerytów, a potem chcą by na nich głosować !!! NIEDOCZEKANIE !!!
Iunia
rok temu
Malong zmień zawód na modelke
Emerytka
rok temu
Ktoś, kto pracował tylko w Polsce ma zapomogę zwaną czternastką wypłacaną w całości do 2900 zł brutto. Ktoś kto ma dwie emerytury ( w tym 1 polską - przeważnie mniejszą niż 2900 zł) , ma tą zapomogę wypłacaną w całości, bo druga zagraniczna emerytura nie jest brana pod uwagę. Posłowie z PIS głosowali przeciwko drugiej waloryzacji, czyli przeciwko uczciwie pracującym wiele lat Polakom !!!
Ula
rok temu
Moja cała rodzina oraz wiele osób z otoczenia będzie głosować na ostatnią patie na listach wyborczych by oddać głos nigdy na PIS
...
Następna strona