Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Na inflacji można zarobić. Premier Morawiecki może być bogatszy o 500 tys. zł

99
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki w 2021 r. kupił obligacje za 4,6 mln zł. W ubiegłym roku wzbogacił się z tego tytułu o 100 tys. zł, ale ten rok może być jeszcze lepszy - pisze "Fakt".

Na inflacji można zarobić. Premier Morawiecki może być bogatszy o 500 tys. zł
Mateusz Morawiecki zarobi na obligacjach (PAP, Radek Pietruszka)

Dziennik szacuje, że w 2023 r. portfel premiera może zasilić dodatkowe 500 tys. zł. "Fakt przypomina, że "Morawiecki zainwestował 4,6 mln zł w dwa rodzaje obligacje: 2,3 mln w obligacje trzyletnie oparte o WIBOR i taką samą kwotę w obligacje czteroletnie oparte o regułę, że w pierwszym roku jest oprocentowanie sztywne i wynosi 1,3 proc., a potem jest oparte o wskaźnik inflacji."

Politycy opozycji zarzucili szefowi rządu, że wzbogaca się na inflacji, do której rząd sam doprowadził. Morawiecki te zarzuty odrzuca.

- Kupując w zeszłym roku [2021 - przy. red.] obligacje skarbowe różnych kategorii, nie kierowałem się wskaźnikami inflacji. Czy ja jestem jasnowidzem? Czy ktokolwiek na świecie przewidział to, co się dzieje w tym roku? Przez głowę mi nie przeszło, że najbezpieczniejsza, taka, do której zachęcam, inwestycja może być przedmiotem takiego przewrotnego, perwersyjnego ataku - odpowiadał Morawiecki, którego cytuje "Fakt".

Premier dodawał, że "skoro nakłaniamy wszystkich Polaków, aby kupowali polskie obligacje, bo to jest coś, czego Polska dzisiaj w kryzysie rzeczywiście potrzebuje, ponieważ zmniejszyło się zainteresowanie polskimi obligacjami, to chyba dobrze, że w ślad za słowami, także moimi słowami, idą moje czyny".

Obligacje skarbowe premiera. Ile zarobi?

"Fakt" policzył, na jakie dodatkowe pieniądze z obligacji skarbowych może liczyć szef rządu. Dziennik szacuje, że w 2022 r. Morawiecki zyskał 96,6 tys. zł. Natomiast w tym roku to mowa nawet o kolejnych 500 tys. zł.

Jak to możliwe? "Fakt" zaznacza, że w trzyletnich obligacjach wysokość oprocentowania zmienia się co pół roku. Morawiecki miał kupić je w grudniu 2021 r., gdy oprocentowanie wynosiło 1,1 proc. Natomiast od czerwca 2022 r. wzrosło do 6,67 proc. "Przy kwocie 2,3 mln zł w całym 2022 r. odsetki (po odjęciu podatku) wyniosły 72 378 zł - podkreśla gazeta.

Z kolei w tym roku oprocentowanie obligacji wyniesie 7,57 proc. W całym roku premier mógłby zyskać na odsetkach prawie 139 tys. zł. Do tego należy dodać zysk z obligacji czteroletnich, też zakupionych w grudniu 2021 r., gdy oprocentowanie wynosiło 1,3 proc. Premier wydał na nie 2,3 mln zł, co oznacza, że zarobił ponad 24 tys. zł. Jednak w tym roku ta kwota będzie znacznie wyższa, gdyż oprocentowanie będzie na poziomie 18,65 proc. - Odsetki za drugi rok wyniosą 347 450 zł (po odjęciu podatku) - wylicza ekspert "Faktu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
adam
miesiąc temu
Co za ploty, Ludzie, w 2021 sami sobie podnieśli pensje, o 70-80%, i w następnym znów, i corocznie. Nawet rządowe instytucje dostały i to bardzo grubo.
Tomasz
4 miesiące temu
Proszę posłuchac, poczytać wypowiedzi noblisty , ekonomisty Miltona Friedmana. "Za inflacje nie odpowiada nikt inny, tylko rząd. Choćby zaprzeczał. Tylko rząd ma możliwość drukowania banknotów." Żaden człowiek nie idzie do piwnicy i nie uruchamia maszyny do drukowania banknotów która zwiększa podaż pieniądza bez pokrycia w wyprodukowanych dobrach . Tak zawsze powstaje inflacja.
Tomasz
4 miesiące temu
Proszę oosłuchac, poczytać wypowiedzi noblisty , ekonomisty Mikrona Friedmana. "Za i goście nie odpowiada nikt inny, tylko rząd. Choćby zaprzeczał. Tylko rząd ma możliwość drukowania banknotów." Żaden człowiek nie idzie do piwnicy i nie uruchamia maszyny do drukowania banknotów która zwiększa podaż pieniądza bez pokrycia w wyprodukowanych dobrach . Tak zawsze powstaje inflacja.
Adam N 1973
5 miesięcy temu
Gdyby teraz rządziła PO to inflację mielibyśmy najwyższą w Europie. Raty kredytów byłyby 4 razy większe od obecnych, bo stopy procentowe byłyby powyżej owej POwskiej najwyższej inflacji
Edzio
5 miesięcy temu
Wszyscy politycy którzy okradają państwo powinni spotkać się z kartą taką jaką była w Rumunii w grudniu 1989
...
Następna strona