Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
20.09.2020 08:44

Emerytury. Przybywa stulatków. Państwo wypłaca im dodatkowe świadczenia

W Polsce coraz więcej osób kończy sto lat. Obecnie ZUS wypłaca świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Emerytury. ZUS wypłaca dodatkowe świadczenia stulatkom.

Wyższe emerytury. Więcej dodatków od ZUS

Świadczenie, które ZUS wypłaca osobom przekraczającym wiek stu lat jest ustalane corocznie i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

"Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę" - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zapłacili składki, choć nie musieli. "Nadpłaty pozostaną do dyspozycji"

Emerytury mogą być wyższe. Potrzebny wniosek

Osoby, które nie pobierały wcześniej emerytury, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Według danych ZUS w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Średnia wieku się wydłuża, a co za tym idzie liczba stulatków będzie coraz wyższa. Jak szacuje ZUS w 2040 roku będzie ich w Polsce ponad 20 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2020

HeheheTo dowód na to, że brak dostępu do lekarzy służy ludziom. Zastanawiam się za co płąci się lekarzam, którzy siedzą i nie widzą pacjentów. Może przestać … Czytaj całość

20-09-2020

ZenonWiecie co robi w Polsce opozycja przeciwko PIS-owi? Co by nie zrobiło PIS, (wedle rozkazów i krzyków opozycji), to i tak krzyczą, że PIS jest zły i … Czytaj całość

20-09-2020

Dziura budżetowaObecne pokolenie nie dożyje w większości do 70 więc nie pieprzcie że przybywa 100 latków,ktorzy się urodzili w latach 20 poprzedniego stulecia

Rozwiń komentarze (22)