Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Emerytury. Przybywa stulatków. Państwo wypłaca im dodatkowe świadczenia

22
Podziel się:

W Polsce coraz więcej osób kończy sto lat. Obecnie ZUS wypłaca świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku.

Emerytury. Przybywa stulatków. Państwo wypłaca im dodatkowe świadczenia
Emerytury. ZUS wypłaca dodatkowe świadczenia stulatkom. (Pixabay)

Wyższe emerytury. Więcej dodatków od ZUS

Świadczenie, które ZUS wypłaca osobom przekraczającym wiek stu lat jest ustalane corocznie i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

"Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę" - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także: Zapłacili składki, choć nie musieli. "Nadpłaty pozostaną do dyspozycji"

Emerytury mogą być wyższe. Potrzebny wniosek

Osoby, które nie pobierały wcześniej emerytury, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Według danych ZUS w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Średnia wieku się wydłuża, a co za tym idzie liczba stulatków będzie coraz wyższa. Jak szacuje ZUS w 2040 roku będzie ich w Polsce ponad 20 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Ojej
2 lata temu
A jaki wyraz twarzy miała pani Gertruda jak to ogłaszała ! Była szczęśliwa czy wręcz przeciwnie.
danio
2 lata temu
a niby dlaczego dostają tak wielką kasę i za co ? za to że wylegują sie i przez tyle lat doją kasę z ZUS,tzn z nas a jaka to ich zasługa,nie wypracowali a dostają za nicnierobirenie,to się nazywa rozdawnictwo za nic
ja
2 lata temu
Nie muszą mi nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
tak realnie
2 lata temu
Właśnie po to jest "pandemia korona-wirusa" aby ci stulatkowie padli i aby nie trzeba by im było tych pieniędzy wypłacić ,aby w ogóle renty lub emerytury im nie płacić.
EWA
2 lata temu
POWINNI DAĆ STULATKOM TAK JAK DOJNA ZMIANA SOBIE ONI NAPRAWDĘ CIĘZKO PRACOWALI PO WOJNIE
...
Następna strona