Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|
aktualizacja

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

5
Podziel się:

Jak obliczył Money.pl jesień życia za przeciętną polską emeryturę można spędzić m.in. w Brazylii i Tajlandii.

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?
(Soshnikov/iStockphoto)

Jeszcze długo polskich emerytów nie będzie stać na spędzenie jesieni życia w ciepłych krajach Europy. Money.pl sprawdził, gdzie można przeżyć za polską emeryturę.

W reklamach Otwartych Funduszy Emerytalnych - emitowanych 10 lat temu, gdy wprowadzano reformę i zaczęliśmy oszczędzać w OFE - przedstawiano wizję szczęśliwych emerytów wylegujących się nad basenem czy na plaży i popijających przed bungalowem egzotycznego drinka. Niestety, póki co ta wizja jest równie odległa od rzeczywistości, jak przed dekadą.

Tylko nieliczni polscy emeryci mają bowiem szanse przeżyć swoją emeryturę, tak jak to obserwujemy w przypadku Niemców, Brytyjczyków czy Szwedów. Czyli spędzić jesień życia w ciepłych krajach na południu Europy. Powód? Wciąż znacznie mniej zarabiamy. A co za tym idzie otrzymujemy niższe emerytury.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak wynika z danych GUS średnie wynagrodzenie w Polsce to niewiele ponad 3,2 tysiąca zł brutto. Na konto Niemca w tym samym czasie wpływa średnio blisko 13,5 tysiąca złotych. Jeszcze więcej zarabia przeciętny Brytyjczyk - 15,5 tysiąca złotych. Prawdziwymi krezusami są w porównaniu z nami Duńczycy. Miesięcznie zarabiają średnio 18 tysięcy złotych.

Najbliżsi nam Portugalczycy zarabiają miesięcznie średnio równowartość 5000 zł. Grecy dostają ponad 6,5 tysiąca. A nienależący jeszcze do Unii Chorwaci niespełna 3 tysiące złotych.

źródło:Eurostat

Jak płaca taka emerytura

To ile zarabiamy dziś, przełoży się na to, ile będziemy pobierać emerytury. Obecnie średnia emerytura z ZUS wynosi 1500 zł, stanowi więc niespełna 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Jak to wygląda w bogatszych krajach Europy? Wysokość emerytur to od niespełna 40 proc. średniej płacy w przypadku Brytyjczyków i Duńczyków do ponad 70 proc. w przypadku Francuzów.

źródło:Eurostat

Przeciętna emerytura Niemca, Duńczyka, Szweda czy Brytyjczyka jest zbliżona, a nawet wyższa od średniej płacy w takich krajach jak: Portugalia, Grecja, Hiszpania, Cypr i Chorwacja. Nic więc dziwnego, że wielu emerytów z najbogatszych krajów Europy decyduje się na spędzenie jesieni życia właśnie tam.

By dorównać naszym europejskim sąsiadom z Zachodu, Polak przechodzący dziś na emeryturę po przepracowanych 45 latach, musiałby się pochwalić zarobkami w wysokości około 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Mógłby wtedy liczyć na niespełna 5 tysięcy złotych z ZUS-u.

ZOBACZ TAKŻE:

Dla Polskiego emeryta, alternatywą Ameryka Środkowa i Azja

Postanowiliśmy sprawdzić, na co wystarczy polska emerytura, gdybyśmy chcieli pójść w ślady mieszkańców bogatszych krajów. Posłużyliśmy się danymi Banku Światowego. Instytucja ta wylicza średni koszt życia w większości krajów świata posługując się tzw, dolarami międzynarodowymi. Zgodnie z tymi wyliczeniami siła nabywcza naszego przeciętnego emeryta to 4 tysiące międzynarodowych dolarów rocznie.

Międzynarodowy dolar (Geary-Khamis dollar) jest oparty na parytecie siły nabywczej (PPP) w walutach i międzynarodowych średnich cenach towarów.
Bank Światowy i MFW używają tej jednostki do porównania poziomów życia w krajach na całym świecie.

Okazuje się, że krajów, o wymarzonym dla nas klimacie w których warunki polityczno-społeczne są dość sprzyjające jest niewiele.

Polak ze swoją skromną emeryturą mógłby pokusić się o spędzenie reszty życia w: Czarnogórze, Brazylii, na Malediwach, w Panamie, na Filipinach, w Tajlandii czy na Sri Lance.

We wszystkich tych krajach średnie miesięczne koszty utrzymania nie przekraczają siły nabywczej jaką dysponuje polski emeryt. Na Sri Lance, na Filipinach, czy w Tajlandii koszty utrzymania są nawet kilkakrotnie niższe niż u nas.

Nie wystarczy przeżyć, trzeba gdzieś mieszkać

Porównaliśmy też ceny nieruchomości jakie można kupić w wybranych przez nas krajach.Okazuje się, że na południu Europy jest zdecydowanie najdrożej. Choć ceny apartamentów w Chorwacji są zbliżone do cen średniej wielkości mieszkań w dużych miastach Polski - niewielkie, 45-metrowe mieszkanie położone w niewielkiej nadmorskiej miejscowości pod Splitem kosztuje niewiele ponad 350 tysięcy złotych.

Niestety życie w Chorwacji jest trochę droższe niż u nas i przeciętnemu polskiemu emerytowi byłoby ciężko wiązać koniec z końcem. Z kolei Czarnogóra, gdzie życie jest tańsze niż w Polsce, odstrasza cenami nieruchomości. Cena apartamentu podobnego do tego w Chorwacji jest co najmniej dwukrotnie wyższa.

Jeżeli ktoś odważyłby się osiedlić poza Europą, to np. czteropokojowy domek blisko plaży wraz z ogrodem kupi na Malediwach za 350 tysięcy złotych. Za równowartość niespełna 00 tysięcy złotych podobny dom można kupić niedaleko Colombo, stolicy Sri Lanki.

Za równowartość trzypokojowego mieszkanka w Warszawie, Wrocławiu, czy Krakowie można kupić ponad 80-metrowy apartament w strzeżonym apartamentowcu z basenem, położonym blisko plaży, dwie godziny jazdy od Bangkoku, stolicy Tajlandii.

Jak ktoś wolałby Brazylię, do wyboru ma np. apartamenty i domy położone na północnym wybrzeżu w pobliżu miasta Natal, podobno najbezpieczniejszym wielkim mieście tego kraju. Ceny dużych, bo np. 120 metrowych apartamentów w miejscowościach nad Atlantykiem nie przekraczają 400 tysięcy złotych. Podobnie kosztują niewielkie domy z małymi działkami.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Andrzej Zwoliński, dziennikarz Money.pl: Polski senior wcale nie musi udawać życia na emeryturze juz teraz. Wcale nie musi czekać na emeryturę z OFE, która jak pokazywano w reklamach ma nam przynieść beztroską i słoneczną jesień życia, gdzieś na tropikalnej plaży. Daleko nam co prawda do Niemców, Szwedów czy Duńczyków, którzy spokojnie i na niezłym poziomie mogą spędzać resztę życia w takich krajach jak: Grecja, Chorwacja czy Hiszpania. Naszych seniorów już jednak teraz stać na całkiem niezłe życie w takich krajach jak Brazylia, Tajlandia, czy raju na ziemi jak je określają turystyczne przewodniki czyli na Malediwach na Oceanie Indyjskim. Potrzeba tylko odwagi. |

Czytaj w Money.pl
*Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje * Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
*Wcześniejsza emerytura - jak na nią przejść? * Dotychczasowe warunki przechodzenia na wcześniejsze emerytury w praktyce wygasły. Jednak wciąż można z nich skorzystać.
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
prodentis
2 miesiące temu
widzę, że tu nikt nie aktywny a szkoda
prodentis
2 miesiące temu
no tak ale chce być w europie , i z pensji człowieka który całe .życie płacił Zusowi bo miał swoją działalność na nic go nie stać. Ale kasę w terminie musiał przelewać To gdzie zamieszkać?
alex
5 miesięcy temu
Gupoty gadacie w Anglii klepia biede emeryci ..
Wwww
2 lata temu
Starych drzew nie, ale ludzie są mobilni a 60 czy 65 to jeszcze nie niedołężna starość.
Mark
2 lata temu
Starych drzew się nie przesadza.