Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE będą ryzykować. To szansa na wyższe emerytury

0
Podziel się:

Dzięki nowym zasadom kobiety mogą zyskać 8, a mężczyźni nawet o 13 procent - wynika z szacunków Money.pl.

OFE będą ryzykować. To szansa na wyższe emerytury
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Dzięki nowym zasadom funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych więcej pieniędzy z naszych składek będzie można inwestować na giełdzie. Nawet dwa razy więcej niż dotychczas. W przypadku kobiet przełożyć się to może na emerytury wyższe o 8 procent niż w obecnym modelu. Mężczyźni zyskać mogą nawet do 13 procent.

Projekt ustawy usprawniającej działania OFE będzie - jak mówił wczoraj rzecznik rządu Paweł Graś - elementem zapowiadanej na jesień _ ofensywy legislacyjnej _. Więcej szczegółów na początku miesiąca wyjawił w rozmowie z Money.pl autor zmian, szef doradców premiera Michał Boni.

- _ Mamy pomysł by w przypadku młodych ludzi do około 80-85 proc. środków można było inwestować na giełdzie, resztę w obligacje skarbu państwa. Z latami te proporcje zmieniały by się, a na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego byłby to już wyłącznie bezpieczny sposób lokowania oszczędności _ - tłumaczył Boni.

Byłaby to radykalna zmiana, bo obecnie OFE mogą inwestować w akcje do 40 procent posiadanych aktywów. Money.pl wyliczył jak może zmienić się emerytura w przypadku mężczyzny i kobiety jeśli zgromadzone podczas kariery zawodowej środki byłyby przez większość czasu inwestowane agresywniej niż obecnie, a przez ostatnie 10 lat głównym celem zamiast pomnażania środków byłaby ich ochrona.

Aktywa OFE w sierpniu wynosiły 201,1 mld złotych.

Zakładamy, że przyszły emeryt zaczyna odkładać na emeryturę w wieku 25 lat i na początku zarabia przeciętną pensję w gospodarce (drugi kwartał 2010 - 3197 złotych brutto), która co roku rośnie o 2,5 procent. W tej sytuacji jego emerytura, według obecnie obowiązujących zasad, wyniesie brutto 4908 złotych w przypadku mężczyzny i 2449 złotych dla kobiety. Tak znaczne różnice są wynikiem tego, że mężczyzna przechodzi na emeryturę o 5 lat później, a statystycznie żyje krócej.

Mężczyźni zyskają znacznie więcej. Bo żyją krócej

Podobne dysproporcje będą występować również po ewentualnych zmianach. Jednak i mężczyźni i kobiety na nich skorzystają. W przypadku mężczyzny emerytura wzrośnie do 5558 złotych, a dla kobiety wyniesie 2645 złote brutto. Oznacza to, że będzie ona wyższa odpowiednio o 13 i 8 procent.

Ile wyniesie emerytura*
* * kobieta mężczyzna
przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce w momencie przejścia na emeryturę zł1 7589 8507
prognoza emerytury na obecnych zasadach zł2 2448 4908
prognoza emerytury po zmianach zł3 2645 5558
o ile wzrośnie emerytura po zmianach (proc.) 8,0 13,2
  • obliczenia Money.pl 1 - wynagrodzenie rośnie o 2,5 proc. w skali roku (w II kw. wyniosło 3197 zł brutto) 2 - roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 4 proc. 3 - roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 7 proc., a w ostatnich 10 latach 3 proc.

Warto jednak pamiętać, że są to kwoty nominalne, które będą wypłacane za kilkadziesiąt lat, nie można ich więc wprost porównywać z obecnym poziomem płac. W naszym modelu emerytura mężczyzny będzie stanowić 65 proc. jego ostatniej pensji brutto, a w przypadku kobiety 35 procent. Porównując do wynagrodzenia netto proporcje wzrastają - emeryci nie płacą składek emerytalnych - odpowiednio do około: 78 proc. i 43 procent.

Pieniądze starszych inwestowane będą ostrożniej

Propozycji zmian przyklaskuje twórca reformy emerytalnej z 1998 roku prof. Marek Góra. Jego zdaniem dzięki temu, że na 10 lat przed przejściem na emeryturę OFE będą inwestować zgromadzone środki tylko w bezpieczne instrumenty powoduje, że znacznie zostaje ograniczone ryzyko utraty znacznej części zgromadzonych na koncie emerytalnym środków w wyniku krachu na rynkach finansowych, które mogłyby nastąpić przed przejściem na emeryturę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;dla;money;pl;w;tym;roku;zmiany;dzialania;ofe,101,0,672869.html) Boni: W tym roku zmiany działania OFEPodobnego zdania jest Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - _ To dobry pomysł. Proponowane zmiany współgrają z rosnącą z wiekiem awersją do ryzyka - _ uważa. Dodaje jednak, że takie rozwiązanie trudno będzie wprowadzić w życie. - _ Taka operacja byłaby skomplikowana pod względem technicznym zarówno dla samych funduszy jak i ZUS-u _ - podsumowuje Jankowiak.

Zmian nie chce natomiast komentować Ewa Lewicka-Banaszak, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. - _ Nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem nowych rozwiązań, do czasu zakończenia rozmów ze stroną rządową nie komentujemy sprawy _ - wyjaśnia prezes.

Komentarz Money.pl

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t102245.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rok;pracy;wiecej;to;emerytura;wyzsza;o;300;zlotych,164,0,647332.html) Rok pracy więcej to emerytura wyższa o 300 złotych Rozpoczął się kolejny festiwal pomysłów na zmiany w emeryturach. Money.pl analizuje jakie mogą mieć skutki dla naszych portfeli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/dodatkowy;milion;do;emerytury;to;mozliwe,85,0,588885.html) Dodatkowy milion do emerytury? To możliwe Odkładając 100 zł miesięcznie po kilkudziesięciu latach możemy mieć drugą emeryturę.

Po planach wykorzystania części funduszy emerytalnych do łatania dziury budżetowej rządzący w końcu planują zrobić coś, co może przynieść przyszłym emerytom korzyści.

Choć sam pomysł _ bezpiecznego inwestowania _ w ostatnich latach pracy nie zapewni nam emerytury równej ostatnim otrzymywanym pensjom, to z pewnością wielu potencjalnym emerytom pozwoli na spokojniejszy sen bez obaw, że gromadzone podczas całej kariery zawodowej środki chwilę przed jej zakończeniem wraz z krachem na giełdzie skurczą się o kilkadziesiąt procent.

Mimo wszystko nie pokładałbym bezwzględnej ufności w państwowych pomysłach. Z jednej strony wciąż nie poznaliśmy jeszcze wszystkich szczegółów, więc _ niespodzianek _ może być całkiem sporo. Z drugiej, nawet przy optymistycznych założeniach przechodząc w stan zawodowego spoczynku miesięczne środki do dyspozycji spadną o jedną czwartą. Bez dodatkowego oszczędzania lepiej nie będzie.

emerytury
fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)