Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu

0
Podziel się:

Grad szybko zyskałby ponad 100 miliardów złotych.

Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu
(kprm.gov.pl)

Wcale nie trzeba obniżać składki płynącej do funduszy emerytalnych, by uratować budżet państwa. Ogromne pieniądze leżą w spółkach Skarbu Państwa. Wystarczy, by rząd po nie sięgnął.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t134801.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/emerytury;po;zmianach;beda;nizsze;nawet;o;15;procent,21,0,791061.html) Emerytury po zmianach będą niższe nawet o 15 procent
Rząd liczy na to, że zmniejszenie składki odprowadzanej od Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 do 2,3 procent da budżetowi ponad 190 miliardów złotych oszczędności w ciągu najbliższych 10 lat. Tymczasem przeciwni zmianom ekonomiści podkreślają, że jest kilka innych sposobów, by znaleźć pieniądze na załatanie dziury w państwowej kasie.

Jednym z nich, forsowanym przez prof. Leszka Balcerowicza, jest przyspieszenie prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Jak wyliczył Money.pl, sprzedaż pakietów tylko tych firm już notowanych na warszawskim parkiecie przyniosłaby budżetowi ponad 100 miliardów złotych, czyli ponad połowę kwoty, na jaką liczy rząd po zmianach w OFE. Dzięki temu można by oszczędzić nasze składki emerytalne.

Akcje dużych spółek zejdą _ na pniu _

**[

]( # )Pałka: Czas sprzedawać spółki zamiast zabierać emerytury
Na warszawskim parkiecie jest w tej chwili notowanych 15 spółek, w których Skarb Państwa ma udziały. Wśród nich aż 8 wchodzi w skład indeksu największych firm WIG20, a ich udział w wartości wszystkich blue chipów przekracza 60 procent.

Największy pakiet akcji Skarb Państwa wciąż ma w Polskiej Grupie Energetycznej, która zadebiutowała na GPW jesienią 2009 roku. Na sprzedaży pozostałej części akcji PGE po obecnej cenie budżet miałby szansę nawet na prawie 30 miliardów złotych. Kwoty przekraczające 10 miliardów złotych dałaby dodatkowo sprzedaż pakietów PKO BP, PGNiG, PZU oraz KGHM.

Udział Skarbu Państwa w spółkach notowanych na GPW
spółka udział (procent) wartość pakietu (mld zł)
PGE 69,29% 29,86
PKO BP 40,99% 21,78
PGNiG 72,47% 16,16
PZU 45,18% 13,34
KGHM 31,79% 10,72
PKN Orlen 27,52% 5,89
Enea 52,92% 5,16
Tauron 41,96% 4,62
Lotos 53,18% 2,84
Puławy 50,67% 1,05
GPW 34,99% 0,66
Police 59,43% 0,48
Ciech 36,68% 0,26
Hardex 22,89% 0,01
Elektrociepłownia Będzin 5,00% 0,01
RAZEM 112,84

Źródło: Money.pl na podstawie obliczeń własnych po kursach zamknięcia z 15.03.2011.

Warto pamiętać, że Skarb Państwa ma duże udziały nie tylko w spółkach notowanych na GPW. Na przykład ma 84-procentowy pakiet w spółce energetycznej Energa, za którą PGE chciała zapłacić 7,5 miliarda złotych. Do tego dochodzi warty nawet 1,5 miliarda złotych pakiet w Banku Gospodarki Żywnościowej. Z kolei dokończenie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, według raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, mogłoby budżetowi przynieść dodatkowe 1-1,2 miliarda złotych.

Rzecz jasna, powodzenie sprzedaży akcji spółek Skarbu Państwa w największej mierze zależałoby od popytu ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych, czyli właśnie funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. Ich przedstawiciele przyznają, że zainteresowanie z pewnością byłoby spore. Są jednak pewne zagrożenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t41077.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczmarek;parcie;na;wyniki;zabija;prywatyzacje,10,0,546826.html) Kaczmarek: Parcie na wyniki zabija prywatyzację
- _ Już ubiegły rok pokazał, że wszystkie akcje oferowane przez Skarb Państwa schodzą na pniu _ - przyznaje w rozmowie z Money.pl Marek Mikuć, prezes Allianz TFI. - _ Trzeba jednak pamiętać, że szybka sprzedaż zbyt dużych pakietów mogłaby sprawić, że fundusze, by wszystkiego nie udźwignęły, a po drugie doprowadziłaby do spadków na rynku. Dlatego wszystko musiałoby być rozłożone w czasie _ - podkreśla Mikuć. Dodaje, że Skarb Państwa musiałby również zaoferować funduszom cenę co najmniej o kilka procent niższą od aktualnego kursu na giełdzie.

Z kolei Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI przypomina, że chęć przyspieszenia prywatyzacji przy udziale inwestorów instytucjonalnych wymagałaby również zmian w prawie. Obecnie maksymalny udział OFE w akcjonariacie spółki nie może przekraczać 5 procent, a TFI może mieć najwyżej 10 procent papierów spółki. - _ To ogranicza możliwości inwestycyjne funduszy. Nawet gdyby chciały lokować więcej środków w akcjach, to ograniczenia im na to nie pozawalają _ - podkreśla Rusak.

Na razie dywidendy zamiast sprzedaży

Wygląda jednak na to, że resort skarbu zamiast przyspieszyć prywatyzację w tym roku zamierza skupić się na dywidendach ze spółek. Przynajmniej 30 procent zysku za 2010 rok mają wypłacić Tauron i Enea. Z wypowiedzi wiceministra skarbu Jana Burego wynika także, że dywidenda z PGE może sięgnąć nawet połowy zysku za ubiegły rok.

Dywidendę zamierza rekomendować także zarząd PZU, który jednocześnie chce zmienić swoją politykę i wypłacać akcjonariuszom więcej niż 45 procent zysków. Zgodnie ze strategią banku 40-procentową dywidendę może wypłacić natomiast PKO BP. Z kolei KGHM może wypłacić dywidendę sięgającą nawet połowy zysku. Przy powyższych założeniach tylko wypłata zysku z tych trzech spółek przyniosłaby budżetowi w tym roku niemal 5 miliardów złotych.

Jak sprawdził Money.pl, w ostatnich dziesięciu latach budżet dostał największe dywidendy od PZU oraz KGHM. W obu przypadkach sięgnęły prawie 5 miliardów złotych. Hojny był również bank PKO BP, z którego do budżetu od 2000 roku trafiły prawie 3 miliardy złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Skarbu Państwa.

W poprzednich latach nie bez znaczenia były również dywidendy ze spółek paliwowych jak PKN Orlen. Zdecydowanie mniej hojna była druga spółka paliwowa Lotos, która od 2000 roku wypłaciła do budżetu zaledwie siedem milionów złotych z tytułu podziału zysku.

Prywatyzacja to nie jedyny sposób, by ratować budżet

Ekonomiści wskazują, że pieniądze w kasie państwa można znaleźć nie tylko obniżając składki do OFE, czy przyspieszając prywatyzację. Można również zdecydować się inne działania dość proste do wprowadzenia w życie.

- _ To, co można zrobić natychmiast, to przywrócenie składki rentowej do 13 procent. Pozwoliłoby to zaoszczędzić rocznie około 16 miliardów złotych _ - przed kilkoma dniami mówił w rozmowie z Money.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. - _ Co prawda kosztowałoby to każdego pracownika około 13 złotych miesięcznie, ale jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze od rozbrajania systemu emerytalnego _.

Z kolei według wyliczeń Business Centre Club wprowadzenie jednej 19-procentowej stawki VAT pozwoliłoby zaoszczędzić około 13 miliardów złotych rocznie, poczynając od 2013 roku. Dodatkowy miliard złotych dałaby likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane.

Ekonomiści widzą jeszcze inne działania, które mogłyby dać oszczędności. Wśród nich wymieniają: ograniczenie zatrudnienia w administracji publicznej, zmianę zasad wypłacania zasiłku pogrzebowego, reformę systemu świadczeń socjalnych oraz zmianę sposobu waloryzacji rent i emerytur.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;zyj;szybko;umieraj;mlodo;stracisz;mniej;pieniedzy,95,0,773471.html) Pałka: Żyj szybko, umieraj młodo. Stracisz mniej pieniędzy Emerytalne plany rządu to kolejny zamach na nasze portfele.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)