Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie liczba głodowych emerytur. Najniższe to kilka groszy miesięcznie

Co szósty Polak, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, otrzymuje świadczenie poniżej ustawowego minimum. Powodem jest brak składek i wystarczającego stażu pracy – tak wynika z raportu ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Najniższe emerytury w Polsce to kwoty w wysokości: 4, 5 i 6 groszy.

Aż 227 tysięcy emerytów pobiera świadczenia w wysokości "niższej niż najniższa", czyli otrzymują mniej niż wynosi minimalna emerytura gwarantowana przez państwo. Obecnie jest to 1100 złotych brutto miesięcznie (934,60 zł na rękę). W ciągu ośmiu lat liczba najniższych świadczeń wzrosła ponad dziewięciokrotnie.

Najniższa emerytura w ubiegłym roku wyniosła 2 grosze. Takie świadczenie otrzymała mieszkanka Lubelszczyzny. Udowodniła jeden dzień ubezpieczenia. W tym roku najniższe emerytury to kwoty w wysokości: 4, 5 i 6 groszy miesięcznie. Z czego wynikają tak niskie emerytury? W przypadku 51,6 procent emerytów niskie świadczenia to efekt nie odprowadzania składek na ZUS po 1998 roku.

Z danych ZUS wynika, że najniższe emerytury otrzymują osoby, które nie posiadają wymaganego stażu pracy. Przez to nie mogą się one ubiegać o świadczenie na poziomie emerytury minimalnej. Staż ubezpieczeniowy wynosi obecnie dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat dla okresów składkowych i nieskładkowych. Emerytury "niższej niż najniższa" pobierają przede wszystkim kobiety (85 proc.). Wynika to z faktu, że mają one ustawowo niższy wiek emerytalny niż mężczyźni.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, emerytura, najniższa emerytura, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

ZK590Trzeba było pracować 40-50 lat i zostać emerytalnym krezusem z emeryturą 2200 złotych. Nastała moda, że nie należy pracować bo i … Czytaj całość

13-05-2019

kleomenesPrzecież wszyscy wiemy jak wyglądały czasy zaraz po przewrocie czyli po 1989 roku. Totalne przyzwolenie władz na masowe przechodzenie na renty i … Czytaj całość

13-05-2019

czekającyIle procowałeś taka emerytura, jak za mało to do opieki społecznej

Rozwiń komentarze (167)