Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Seniorzy czekają na dodatkową emeryturę. W piątek "czternastki" na kontach

1251
Podziel się:

- Obiecaliśmy 14. emeryturę i ona w ciągu najbliższych dni pojawi się na koncie, albo przeniesie ją listonosz - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z seniorami. Jak uściśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, pierwsi emeryci otrzymają ją już w piątek.

Seniorzy czekają na dodatkową emeryturę. W piątek "czternastki" na kontach
Premier Mateusz Morawiecki i prezes ZUS Gertruda Uścińska (KPRM, KPRM)

Premier obiecał poprawę sytuację seniorów. - Prócz 13. i 14., które realizujemy, chciałbym przypomnieć o wielkiej obniżce podatku dla emerytów. 90 proc. emerytów skorzysta na tych zmianach - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z seniorami.

- To kolejny dobry dzień dla seniorów - dodała minister rodziny Marlena Malag. - Przedstawiliśmy plan, w którym waloryzujemy emerytury, wprowadzamy kolejne projekty wsparcia dla seniorów - 13 i 14 emeryturę. To dodatkowe 36 mld zł dla seniorów wygospodarowane w tym trudnym czasie pandemii.

Prof. Uścińska, prezes ZUS, dodała, że już jutro część osób otrzyma 14. emeryturę. - Te osoby, które mają termin wypłat 1 listopada, już w piątek otrzymają 14. emeryturę na konta.

Jak przypomniała, czternastka to łącznie 11 mld zł, które trafiają do emerytów.

Wypłaty tzw. czternastek mają się zacząć w listopadzie. Ile wyniesie dodatkowe świadczenie? Będzie to dokładnie 1022, 88 zł. netto.

Kto dostanie 14. emeryturę?

Jednak w przeciwieństwie do 13-stej emerytury obowiązuje tu kryterium dochodowe.

Oznacza to, że 14-stkę w pełnym wymiarze liczyć mogą jedynie emeryci, których świadczenie nie przekracza 2251 zł netto. Jeżeli ktoś ma wyższą emeryturę, 14 emerytura zostanie uszczuplona.

Osoby z emeryturą powyżej 3300 zł już nie zobaczą emerytury na koncie.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

"Czternastek" nie otrzyma około 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia.

Niestety w przyszłym roku emeryci nie będą mogli liczyć na taki dodatkowe środki. To świadczenie będzie wypłacone tylko raz i tylko w listopadzie 2021.

"Czternastka" przyznawana jest z automatu i nie trzeba składać o nią żadnego dodatkowego wniosku. Otrzymają ją osoby, które na dzień 31 października będą miały prawo do emerytury lub renty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1251)
Pracujący bez...
3 lata temu
A 13 i 14 dla ludzi którzy ciężko pracują obecnie to będo?
wardy
3 lata temu
Zawsze to coś ale lepiej jednak pomyśleć o dodatkowym odkładaniu na emeryturę już teraz niż potem liczyć na takie dodatki spinające budżet. Ja mam trochę odłożone na lokacie i w ppk też oszczędzam
tylko tyle
3 lata temu
Kraj rządzony przez Hunów
qumac
3 lata temu
Jak inflacja zamieni się w hiperinflację to nawet 18-stka wam nie pomoże. Bez stabilnego pieniądza nie ma mowy o oszczędzaniu i realnej wymianie dóbr i usług. Rozumiał to Balcerowicz a nie rozumie tego Kaczyński i powtarza to samo co robiła z godpodarką PRL- owska komuna i to się dobrze nie skończy.
marek56.b
3 lata temu
Żadna w tym zasługa pisiaków i Morawieckiego tylko tak ułożył się kalendarz. Żeby dostać emeryturę na 1 listopada to przelew musi nastąpić 29 października. Ja dostaję 5 każdego miesiąca lecz czasami dostaję 3 jak 5 wypadnie w niedzielę lub w świąteczny poniedziałek.
...
Następna strona