Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

"Sołtys plus" przegłosowany. Chodzi o dodatek w wysokości 300 zł

11
Podziel się:

Sejm decydował dzisiaj w sprawie poselskiego projektu ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Nowe przepisy mają zagwarantować sołtysom w wieku emerytalnym dodatek w wysokości 300 zł.

"Sołtys plus" przegłosowany. Chodzi o dodatek w wysokości 300 zł
Sołtysi dostaną dodatek w wysokości 300 zł (Getty Images, Lukas Knop)

Sejm poparł w piątek trzy z siedmiu poprawek Senatu do ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ustawa zostanie przekazana do podpisu prezydenta, ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Przypomnijmy, że projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada świadczenie w wysokości 300 zł dla sołtysów, którzy są w wieku emerytalnym i sprawowali swoją funkcję przez co najmniej osiem lat. Pieniądze mają być wypłacane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn).

Co roku 1 marca ma być waloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Maksymalny limit wydatków budżetowych w projekcie ustalono na niespełna 74 mln zł w 2023 r. W kolejnych latach ma rosnąć od ponad 162 mln zł w 2024 r. do prawie 233 mln zł w 2032 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
złodzieje
10 miesięcy temu
A emerytury wdowiej dalej nie ma, gdzie zmarli emeryci zostawili swoje pieniądze
Róża
11 miesięcy temu
Rządzący są " prawymi " i "sprawiedliwi " i dlatego trzeba dać biednym a ci co pracowali całe życie niech płacą podatki, leczą się prywatnie bo na NFZ to w kolejce trzeba czekać rok. Dobrze że niedługo wybory.
Jaga
11 miesięcy temu
Mąż był sołtysem 4 kadencje tj 16 lat, bez 300zl by się obył, ludzie to jest kolejny ochłap przedwyborczy , a ceny wzrosły 3 krotnie. Szkoda zdrowia żeby to komentować, ....,
Nick
11 miesięcy temu
Skoro wszystkim rozdają to dlaczego nie dadzą tym co na to wszystko pracują.
Żona
11 miesięcy temu
Mąż ma 62 lata w tym 42 lata pracy ciężkiej fizycznej 2 lata wojska w stanie wojennym, choroby ale renta się nie należy, praca już też nie bo nie daje rady więc co pytam co w Polsce w takim przypadku co? Pytam rządzących Pana Morawieckiego i Pana Kaczyńskiego gdzie jakaś ochrona dla takich ludzi? A może w tym państwie takim pozostaje tylko sznur?