Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

"Sołtys plus". Mateusz Morawiecki zapowiada specjalny dodatek do emerytury

627
Podziel się:

W Dniu Sołtysa Mateusz Morawiecki zapowiedział 300 złotych dodatku do emerytury dla sołtysów. Tym samym przebił propozycję koalicyjnej Solidarnej Polski, która chce dawać 200 złotych. Premier zapowiada, że projekt ustawy "wkrótce ujrzy światło dzienne".

"Sołtys plus". Mateusz Morawiecki zapowiada specjalny dodatek do emerytury
"Sołtys plus". Mateusz Morawiecki zapowiada 300 zł dodatku do emerytury (PAP, PAP/Darek Delmanowicz)

- Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami. Ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Jasła. Swoją deklarację złożył w Dniu Sołtysa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

Premier przebija propozycję Solidarnej Polski

Pomysł premiera przebija to, co zapowiedzieli w sobotę przedstawiciele koalicyjnej Solidarnej Polski. Na sobotniej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak i poseł Norbert Kaczmarczyk zaproponowali 200 zł dodatku emerytalnego.

Marcin Warchoł poinformował, że Solidarna Polska przygotowała już projekt ustawy w tej sprawie. 200 zł dodatku miałoby trafiać do każdego sołtysa, który pełnił funkcję przez co najmniej dwie kadencje. - Dodatek będzie przyznawany przez organ emerytalny na wniosek sołtysa, zero formalności - mówił Warchoł.

Rozwiązanie zaproponowane przez Solidarną Polskę to formalnie projekt noweli ustawy o samorządzie gminnym. Jak wynika z projektu, "roczny koszty proponowanych rozwiązań w 2024 r. może wynieść 19 mln 106 tys. 400 zł". Przyjęto, że uprawnionych do świadczenia będzie 7961 osób.

Apele o dodatek były już wcześniej

Z kolei w styczniu do Senatu trafiła petycja złożona przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, dotycząca wprowadzenia specjalnego dodatku do emerytury dla sołtysów. Autorzy wniosku podkreślają w uzasadnieniu, że byłaby to "rekompensata za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji".

Dodatek miałby być wypłacany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Jego kwota wynosiłaby 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdą kadencję, maksymalnie - 10 proc. najniższej krajowej. Obecnie minimalna płaca w Polsce wynosi 3490 zł, a od 1 lipca ma wzrosnąć do 3600 zł brutto. Nie wiadomo, kto miałby wypłacać dodatek. Co ważne, projekt zakłada także, że sołtysi byliby traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Byliby oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i otrzymywaliby dietę.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(627)
Toko
rok temu
Tak naprawdę dziś sołtys na wsi jest niepotrzebny, kiedyś za komunę nawet świadectwo musiał wypisać.Dziś wszystko w gminie się płaci, załatwia.
Mnm
rok temu
A może by tak dać ten dodatek honorowym dawcom krwi......a nie sprzedawać krew dla zysku .....ale wiadomo sołtys na wsi to wyborca .
T34y
rok temu
No prosta droga do Grecji jeszcze dodatek za umycie rączek, wejście po 3 schodkach itd
Ibisz
rok temu
Niebiescy 400!!!
www
rok temu
Premier obiecał w 2017 roku dla Pań dalej pracujących dodatkowe bonusy i do dziś nic nie dostały . Od roku 2022 r. seniorzy pracujący mają ulgi, a co z tymi Paniami co posłuchały Pana Premiera i pracowały 2 czy 3 lub 4 lata dłużej. Kolejna obietnica nie spełniona bo żadnego dodatku nie dostały. Skończył się na obietnicach obietnicach
...
Następna strona