Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Dodatek do emerytury dla sołtysów? Petycja w Senacie. Oto kwota

139
Podziel się:

Do Senatu trafiła petycja złożona przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, dotycząca wprowadzenia specjalnego dodatku do emerytury dla sołtysów. Autorzy wniosku podkreślają w uzasadnieniu, że byłaby to "rekompensata za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji". O sprawie pisze dziennik "Fakt".

Dodatek do emerytury dla sołtysów? Petycja w Senacie. Oto kwota
Petycja ws. dodatku do emerytury dla sołtysów trafiła do Senatu (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

"Sołtys wybierany jest przez mieszkańców sołectwa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, wykonuje swoje obowiązki społecznie, często udostępnia swoje mieszkanie podczas pełnienia funkcji. Praca sołtysa jest także niebezpieczna, łączy się z odpowiedzialnością za zebrane cudze pieniądze" - głosi treść petycji złożonej do Senatu przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, którą cytuje "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

Dodatek emerytalny dla sołtysów. Oto ile miałby wynieść

Autorzy wniosku podkreślają, że dodatek do emerytury lub renty dla sołtysów byłby dowartościowaniem ich "ciężkiej i często niewdzięcznej pracy" oraz "rekompensatą za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji sołtysa.

Dodatek miałby być wypłacany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Jego kwota wynosiłaby 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdą kadencję, maksymalnie - 10 proc. najniższej krajowej. Obecnie minimalna płaca w Polsce wynosi 3490 zł, a od 1 lipca ma wzrosnąć do 3600 zł brutto. Nie wiadomo, kto miałby wypłacać dodatek. Co ważne, projekt zakłada także, że sołtysi byliby traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Byliby oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i otrzymywaliby dietę.

"Fakt" wskazuje, że w Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów, większość z nich to kobiety. Na razie nie wiadomo, kiedy Senat miałby zająć się projektem.

Waloryzacja emerytur 2023

Przypomnijmy, że emerytury i renty corocznie od 1 marca podlegają waloryzacji. O jej wysokości decyduje inflacja w gospodarstwach emeryckich z poprzedniego roku (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realny wzrost płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
Sołtyska
9 miesięcy temu
O co taki krzyk bardzo mało sołtysów otrzymało ten dodatek bo prawie wszystkim którzy aby otrzymać go musieli mieć 8lat kadencji a gminy skracając kadencję pozbawili ich tego bo sołtysom brakuje po 2 lub 3 dni do 8 lat
zuza
rok temu
Nie pracują bezinteresownie, otrzymują prowizje od zebranych podatków
gorszy sort
rok temu
Reszcie jak rozumiem ufunduje kolejny podatek....bo ze swoich przecież nie da....
Gadzetgadzet
rok temu
Dodatek dla byłych emerytów PSP .
Gadzetgadzet
rok temu
Niepełnosprawnych nie mają . Mylą chorych z emerytami i rencistami od urodzenia chorych mało jest .
...
Następna strona