Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Pensje dla sołtysów. Mają się zrzucić wszyscy podatnicy

130
Podziel się:

Po czym można poznać, że zbliżają się wybory samorządowe? Po pączkujących pomysłach, które mają ulepszyć życie lokalnych społeczności. Takich, jak pomysł wypłacania diet sołtysom, z którym wystąpił PSL. Nie jest to pierwsza taka inicjatywa ludowców. Bardzo podobną zgłosili już rok temu. I nic z tego nie wyszło.

Pensje dla sołtysów. Mają się zrzucić wszyscy podatnicy
(Karol Makurat/REPORTER)

Po czym można poznać, że zbliżają się wybory samorządowe? Po pączkujących pomysłach, które mają ulepszyć życie lokalnych społeczności. Wypłacania diet sołtysom chce PSL.

Projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich trafił do Sejmu w zeszłym tygodniu. Podpisali się pod nim posłowie PSL i Unii Europejskich Demokratów. Ludowcy proponują, by sołtysi mogli otrzymywać diety i zwrot wydatków na podróże służbowe. Mieliby też dostawać pensję - połowę minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie dla sołtysów miałoby też być uwzględniane przy wyliczaniu wysokości emerytury.

Ma to kosztować budżet państwa ponad pół miliarda złotych rocznie.

"Sołtys pełni bardzo ważną rolę w społecznym życiu wsi. Jest nie tylko reprezentantem sołectwa, lecz także inicjatorem przedsięwzięć służących społeczności wiejskiej. Cieszy się autorytetem i społecznym uznaniem. Istotą wnoszonego projektu ustawy jest dowartościowanie i wzmocnienie pozycji sołtysa i rady sołeckiej" - piszą autorzy projektu w uzasadnieniu.

Ludowcy proponują także, by podatnicy mogli przekazywać na rzecz sołectwa 1 proc. swojego podatku.

W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Ich wynagrodzenie zależy od gminy, w której działają. W niektórych wsiach jest symboliczne, w innych przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia. Dlatego proponowane przez PSL rozwiązanie nie wszystkim będzie na rękę.

Zobacz także: Obejrzyj także: Wojna ze "śmieciówkami" może sparaliżować sądy

Co ciekawe, bardzo podobne rozwiązanie ludowcy próbowali przeforsować już półtora roku temu. Do Sejmu trafiło w listopadzie 2016 r. Tam też była propozycja wynagrodzenia dla sołtysów w wysokości połowy pensji minimalnej. Tylko szacowane koszty były nieco niższe, bo i pensja minimalna była mniejsza.

Projekt żył raptem dwa miesiące, bo już w styczniu przepadł w pierwszym czytaniu głosami posłów PiS. Ale PSL się nie zraża i występuje z pomysłem jeszcze raz. Na razie projekt czeka na opinię sejmowych legislatorów i Biura Analiz Sejmowych.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(130)
Sołtys'owa
5 lata temu
Należy przede wszystkim rozgraniczyć pojęcie SOŁTYS i ROLNIK. Współczesna wieś to nie tylko rolnicy. Ja jestem sołtysem nie będąc rolnikiem. W naszej gminie mamy 600 zł rocznie za bycie Sołtysem plus inkaso od podatku. Na początku roku muszę dotrzeć do każdego domu (ponad 100) i wręczyć nakaz podatkowy. Poczta dostaje 5 zł od listu, sołtys NIC :( Potem 4x w roku przychodzą do mnie ludzie zapłacić podatek - trzeba wtedy być dostępnym (wyjazd kilkudniowy odpada). Głownie osoby starsze, które uważają za obowiązek zapłacić u Sołtysa. W ramach swojej funkcji zwołuję i prowadzę ok.4-5 zebrań rocznych, na którym planujemy jak rozdysponować środki wiejskie. Za realizację tych uchwał jestem odpowiedzialna JA. Zebrać oferty, wybrać najkorzystniejszą i przeprowadzić realizację (czy to zakup czegoś, remont drogi czy wycieczka). Zawsze trafią się niezadowoleni.... ale decyduje większość i nawet absurdalny pomysł trzeba zrealizować. Mamy "wiejski" plac zabaw, czyli ludzie oczekują ode mnie dbania o niego. Społecznie go kosimy i zabieramy śmieci do domu (bo nie ma umowy na wywóz odpadów). Staramy się o środki z UE, z różnych fundacji na rozwój wsi. Organizujemy dzieciom zabawy, zajęcia kreatywne, wyjazdy edukacyjne... Lubię swoją pracę jako SOŁTYS, ale w rozliczeniu roku na pewno dokładam ze swoich do tej funkcji (paliwo, telefony, urlop na ogarnięcie spraw sołeckich itp.). Miło by było być trochę docenionym. Może połowa najniższej krajowej to przesada...bo ruszy wyścig szczurów na funkcję sołtysa. Można by narzucić gminom minimalne wynagrodzenie dla Sołtysów np. 200 zł miesięcznie, albo "płatne od mieszkańca". Bo są wsie po 3000 mieszkańców i po 30....
Elvis
5 lata temu
Przecież nikt ich nie zmuszał siła aby zostali sołtysem !!! Widziały gały co brały...
Maria
5 lata temu
Może i są sołtysi z inicjatywą. Ja takich nie znam. Zajmują się zbieraniem podatków. Teraz każdy ma konto bankowe i powinien sam płacić jak ja to robię od 21 lat.
Zyzio
5 lata temu
PSL niech PŁACI ze swojego
zyga
5 lata temu
Może niech jeszcze dołożą sołtysom 2 asystentów i będzie OK.40- dzieści tysięcy ludzi (sołtysów) to liczne grono na głosy które liczy PSL więc jest o co się bić...
...
Następna strona