Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

"Sołtys plus". Senat proponuje nawet 500 zł dodatku dla osób z najdłuższym stażem

18
Podziel się:

PiS chce dawać 300 zł miesięcznie sołtysom, którzy są w wieku emerytalnym i sprawowali swoją funkcję przez co najmniej osiem lat. Senatorowie podczas środowego posiedzenia zaproponowali, by ci, którzy sprawowali tę funkcję najdłużej, dostawali nawet 500 zł.

"Sołtys plus". Senat proponuje nawet 500 zł dodatku dla osób z najdłuższym stażem
Senatorowie proponują, by sołtysi z najdłuższym stażem dostawali nawet 500 zł dodatku (WP, Tomasz Sąsiada)

Podczas środowej dyskusji na posiedzeniu plenarnym Senatu została zaproponowana poprawka, zgodnie z którą dodatkiem zostałyby też objęte osoby, które pełniły funkcję sołtysa przed 1990 rokiem - uchwalony przez Sejm projekt wyklucza bowiem te osoby. Inna poprawka proponuje zróżnicowanie wysokości świadczenia - od 300 do 500 zł w zależności od liczby lat sprawowania tej funkcji.

Wcześniej, podczas posiedzenia senackich komisji rolnictwa i samorządu terytorialnego, senatorowie zaproponowali trzy poprawki. Zgodnie z jedną z nich świadczenie miałoby przysługiwać, gdy osoba pełniła funkcję przez okres co najmniej osiem lat, a nie w okresie "co najmniej dwóch kadencji, nie mniej niż przez osiem lat" - tak jak jest to obecnie sformułowane. Argumentem do zmiany przepisów było to, że długość kadencji w poszczególnych sołectwach jest różna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Casus włoski w Polsce? "Ludzie będą sprzedawać domy w wyludnionych miasteczkach za 1 zł"

Teraz ustawa wróci do prac połączonych komisji: rolnictwa oraz samorządu terytorialnego w celu ustosunkowania się do poprawek. Głosowanie nad nimi odbędzie się pod koniec tego posiedzenia Senatu - zgodnie z planami potrwa ono do czwartku.

Ustawa, która ma wprowadzić dodatek dla sołtysów, została uchwalona przez Sejm 14 kwietnia. W tym kształcie przewiduje ona miesięczne świadczenie pieniężne dla sołtysów w wysokości 300 zł. Warunek: muszą oni sprawować tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie krócej niż 8 lat. Pieniądze mają być wypłacane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn).

Posłowie pracowali nad czterema różnymi projektami zgłoszonymi przez rząd, Senat, Solidarną Polskę i Koalicję Polską. Wiodącym projektem był ten rządowy. Zapowiedź projektu ze strony rządu złożył w marcu premier Mateusz Morawiecki.

"Sołtys plus" ma być waloryzowane

Świadczenie na wniosek osoby uprawnionej ma być wypłacane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i finansowane z budżetu państwa. Co roku 1 marca ma być waloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Maksymalny limit wydatków budżetowych w projekcie ustalono na niespełna 74 mln zł w 2023 r. W kolejnych latach ma rosnąć od ponad 162 mln zł w 2024 r. do prawie 233 mln zł w 2032 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Jan
rok temu
o dziwo senat nic nie proponuje dla emerytów, a wdowom i wdowcom co proponuje 300 zł ? ZENADA !
bronek
rok temu
Senat to może chcieć i to wszystko!!
Nick
rok temu
Jedni gorsi od drugich psia ich mać. Na kogo głosować na jesieni? Czy będzie jeszcze kiedykolwiek w Polsce rozsądna partia, dbająca o przyszłość naszego państwa i o tych obywateli, którzy to wszystko utrzymują, a nie TYLKO o wynik najbliższych wyborów? Partia liberalna gospodarczo i światopoglądowo, premiująca pracę, a nie nieróbstwo, gwarantująca konstytucyjną pełna rozdzielność kościoła od państwa, również finansową? Póki co nie ma nawet cienia takiej partii, czekam dalej.
kiedy ----
rok temu
PIS - NIE zrewaloryzował progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku ! Emeryci stracili na waloryzacji w 2022 r. i w 2023 r. pytanie kiedy wyrównanie, kiedy dodatek inflacyjny !
set
rok temu
Wg starego powiedzenia, "dziel i rządź" dobrze ich wyszkoliłem co?xD