Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KUC
|
aktualizacja

Środki w OFE po rozwodzie na pół. Rzecznik Finansowy tłumaczy

35
Podziel się

Podział majątku po rozwodzie dotyczy również oszczędności zgromadzonych w OFE czy na subkoncie w ZUS - przypomina Rzecznik Finansowy. Wiele jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Środki w OFE po rozwodzie na pół. Rzecznik Finansowy tłumaczy
Po rozwodzie podzielić trzeba się też podzielić pieniędzmi z OFE (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJOZAkB

W przypadku rozwodu jednym z najbardziej pracochłonnych procesów jest podział majątku. Dom, mieszkanie, samochód, oszczędności czy inne wartościowe przedmioty to nie wszystko. Podziałowi w takiej sytuacji podlega również to, co na koncie emerytalnym - czy to w OFE, czy na subkoncie w ZUS albo w PPK.

Oczywiście pod warunkiem, że małżonkowie nie ustanowili przy okazji ślubu rozdzielności majątkowej. Przypomina o tym ekspert Rzecznika Finansowego. Do biura Rzecznika trafia w ostatnim czasie coraz więcej tego typu pytań.

Przy wspólnym majątku działa to tak, że każda złotówka, o którą wzbogacił się jeden z małżonków, automatycznie w połowie będzie należała do drugiego z nich.

bDJOZAkD
Zobacz także: Osiem tysięcy firm w ogóle nie stworzyło PPK. Mogą liczyć na ulgowe traktowanie

- W przypadku oszczędności emerytalnych nie oznacza to jednak konieczności ich podziału idealnie „po połowie”. Można dokonać podziału całego majątku (np. oszczędności, ruchomości, nieruchomości itp.) w taki sposób, aby bez konieczności dzielenia po połowie każdego składnika majątkowego, możliwe było równe podzielenie całego majątku - tłumaczy Mariusz Deniusiuk, z biura Rzecznika Finansowego.

bDJOZAkJ

Dodatkowo przepisy przewidują, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. - Przy ocenie uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym – wyjaśnia ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJOZAle
prawo
prawo rodzinne
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Damian
2 miesiące temu
Polecam bank ziemski, w tym bezprawiu to możesz co najwyżej liczyć na siebie i rodzine. Państwo Cię okradnie w pierwszej kolejności, podatkami, opłatkami, biurwokracja, bo a nuz się gdzieś pomylisz, a potem udaje, ze „coś daje”. Sumaryczne podatki to już z 80% tego co wypracujemy. To co, mamy do 99% dojść i wtedy zbudujemy magiczny socjalizm? Ludzie, nigdzie na świecie to nie zadziałało. Najpierw okradnie się bogatych, teraz czas na średnich, potem każdy będzie miał równo, czyli go...
Ppp
2 miesiące temu
Jaki podział ? Czego ? W OFE nie ma już pieniędzy od kiedy Sasin szefuje spółkom skarbu Państwa.
123
2 miesiące temu
GDZIE SĄ MOJE PIENIĄDZE Z OFE!!!!
bDJOZAlf
Lucek
2 miesiące temu
Rozumiem dziedziczenie w razie śmierci, ale to już przesada, z jakiej paki!?
Zmiana
2 miesiące temu
rozdzielność majątkowa powinna być obligatoryjna - po co te całe zamieszanie później przy rozwodach?
...
Następna strona