Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KUC
|
aktualizacja

Środki w OFE po rozwodzie na pół. Rzecznik Finansowy tłumaczy

35
Podziel się:

Podział majątku po rozwodzie dotyczy również oszczędności zgromadzonych w OFE czy na subkoncie w ZUS - przypomina Rzecznik Finansowy. Wiele jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Środki w OFE po rozwodzie na pół. Rzecznik Finansowy tłumaczy
Po rozwodzie podzielić trzeba się też podzielić pieniędzmi z OFE (money.pl, Rafał Parczewski)

W przypadku rozwodu jednym z najbardziej pracochłonnych procesów jest podział majątku. Dom, mieszkanie, samochód, oszczędności czy inne wartościowe przedmioty to nie wszystko. Podziałowi w takiej sytuacji podlega również to, co na koncie emerytalnym - czy to w OFE, czy na subkoncie w ZUS albo w PPK.

Oczywiście pod warunkiem, że małżonkowie nie ustanowili przy okazji ślubu rozdzielności majątkowej. Przypomina o tym ekspert Rzecznika Finansowego. Do biura Rzecznika trafia w ostatnim czasie coraz więcej tego typu pytań.

Przy wspólnym majątku działa to tak, że każda złotówka, o którą wzbogacił się jeden z małżonków, automatycznie w połowie będzie należała do drugiego z nich.

Zobacz także: Osiem tysięcy firm w ogóle nie stworzyło PPK. Mogą liczyć na ulgowe traktowanie

- W przypadku oszczędności emerytalnych nie oznacza to jednak konieczności ich podziału idealnie „po połowie”. Można dokonać podziału całego majątku (np. oszczędności, ruchomości, nieruchomości itp.) w taki sposób, aby bez konieczności dzielenia po połowie każdego składnika majątkowego, możliwe było równe podzielenie całego majątku - tłumaczy Mariusz Deniusiuk, z biura Rzecznika Finansowego.

Dodatkowo przepisy przewidują, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. - Przy ocenie uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym – wyjaśnia ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo rodzinne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
jaa
2 lata temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Pzreczytajcie książ ke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
jhg
2 lata temu
GDzie sa moje pieniadze z OFFE oddajcie nam emerytom na prywatne konta
andy
2 lata temu
jakie OFE, PiS przeżarł resztki OFE i bye bye
absurd -
2 lata temu
wariactwo. skoro mąż/żona zatrudniony jest na umowie o pracę, a składki opłaca pracodawca i to on ustala wynagrodzenie to jakim cudem mąż/żona ma się dzielić? W jaki sposób mąż/żona przyczyniła się do wypracowania zysku, że trzeba się dzielić?
olo
2 lata temu
OFE to największy przewał zrobiony na Polakach po 1945 r. Pamiętam jak w 98 r siedząc przy kawie z kolegą dyskutowaliśmy o tych OFE. Kolega powiedział ,jest prawie 19 ,20 funduszy OFE z tego może 3 ,4 to są mocni gracze. Reszta to "towarzystwo " ,które chce zrobić kasę. Po prawie 20 latach działalności na rynku OFE pozostało 2 czy 3 fundusze . Reszta po krótkiej ,dłuższej działalności "sprzedała " swoich członków silniejszym graczom .Słyszalem ,że nawet Episkopat Polski miał udziały w Funduszu "Pocztowym". OFE działają w wiekszości państw europejskich . Jednak w przeciwieństwie do Polski tam państwo ma wgląd w co i gdzie fundusze inwestują . Wytłumaczenie tego jest banalnie proste i logiczne . Gdy fundusz nie trafnie zainwestuje pieniądze swoich członków i padnie to do kogo o pomoc zwrócą się jego członkowie ,obywatele państwa? Do państwa aby im dało na "życie". W Polsce gdy tylko rządzący mówili,że chcą mieć wpływ na inwestowanie pieniędzy obywateli zaraz podnosił się krzyk pod niebiosa na czele z Balcerowiczem,że to jest jakaś "bolszewicka interwencja w prywatny biznes. No i co spokojnie po malutku po cichońku "zlikwidowano " OFE .Obecnie wprowadza się nowy pomysł z jakimiś funduszami pracowniczymi czy coś w tym rodzaju
...
Następna strona