Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KARN
|
aktualizacja

Koniec "13" i "14" emerytury? Ekspert ma inny pomysł na emerytów

172
Podziel się:

Eksperci proponują zmiany w dodatkach dla emerytów. Ich zdaniem trzynaste i czternaste emerytury powinny zniknąć. Co w zamian? O tym mówił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Koniec "13" i "14" emerytury? Ekspert ma inny pomysł na emerytów
Eksperci proponują zmiany w 13. i 14. emeryturach (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

- W miejsce tych dodatków należałoby podnieść emerytury i renty - stwierdził Lasocki w rozmowie z "Faktem". Zmiana miałaby polegać na rozdzieleniu należnej seniorowi kwoty z trzynastek i czternastek na 12 miesięcy i doliczeniu jej do otrzymywanego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

W praktyce emeryt otrzymujący na rękę 1638 zł miesięcznie dostałby dodatkowe 246 zł netto do emerytury. Kwota zmieniałaby się wraz z wysokością otrzymywanego świadczenia. Jak twierdzi "Fakt", rozwiązanie zaproponowane przez dr Tomasza Lasockiego mogłoby przynieść świadczeniobiorcom większy zysk z waloryzacji.

Ile wyniosą czternastki w 2024 r.?

Z przeprowadzonych przez Piotra Juszczyka, głównego analityka inFaktu, obliczeń wynika, że emeryci, którzy pobierają minimalną emeryturę, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, tzw. "czternastkę", w kwocie 2179 złotych "na rękę". Dodatkowo, ze względu na fakt, że "czternastka" jest wypłacana razem z regularnym świadczeniem emerytalnym, w miesiącu wrześniu otrzymają oni łącznie 3800,17 złotych netto.

Emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 2750 złotych brutto, otrzyma niższą "czternastkę" niż senior, który co miesiąc otrzymuje 2250 złotych brutto. W pierwszym przypadku dodatkowe świadczenie wyniesie 2123,50 złotych netto, a w drugim - 2093,50 złotych netto. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na wprowadzenie przez poprzedni rząd w ramach Polskiego Ładu emerytur bez podatku do kwoty 2500 złotych brutto. Jeżeli emerytura przekracza tę kwotę, trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Zasada "złotówka za złotówkę", która obowiązuje w systemie emerytalnym, sprawia, że emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 3000 złotych brutto, otrzyma "czternastkę" w kwocie 2014,50 złotych netto. Natomiast w przypadku emerytury o wartości 4000 złotych brutto, dodatkowe świadczenie wyniesie już tylko 1224,50 złotych netto.

Najniższe dodatkowe świadczenie, tzw. "czternastkę", otrzymają emeryci, których regularne świadczenie wynosi 5000 złotych. W ich przypadku "czternastka" wyniesie dokładnie 39,50 złotych "na rękę". Z kolei seniorzy, którzy pobierają emeryturę w wysokości 6000 złotych brutto, nie otrzymają "czternastki" wcale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
Markiz
wczoraj
Gdzie Panie prawniku jest emerytura Wdowia ,jak była obiecana ,jak jest u Niemców, więc odwal się od 13 i 14.Tylko tym się zajmij "prawniku", bo matematykiem ani Ekonomistą nie jesteś
Mak
wczoraj
Nie wierzę Tuskowi ,On dla emerytów nic nie zrobi.Ale dołoży kasy tym którzy pracowali w Policji,Prawniokom,jednym słowem tym ,którzy byli w BUDŻETÓWCE. TYLKO Należy przypomnieć Panu Prawnikowi ,że Nie jest Żadnym Ekonomistą.A Panu prawnikowi Nalezy przypomnieć jak za rządów Tuska i jego podobnych,UMOWY ŞMIECIOWE TO BYŁ STANDARD OCZYWIŚCIE Z WYJATKIEM BUDŻETÓWKI.
Halo
2 tyg. temu
Lepsze rozwiązanie niż że dotychczas ale zrobić nie gadać
Hjb
2 tyg. temu
Lepsze to niż jednorazowy zasiłek który nie jest waloryzowany
Dobra zmiana
2 tyg. temu
Nie żadne 13,14 tylko coroczna waloryzacja emerytur wskaźnikiem relacji jej wysokości do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z dnia nabycia uprawnień emerytalnych !
...
Następna strona