Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

ZUS szykuje roczną waloryzację. Emerytura wyższa nawet o 500 zł

66
Podziel się:

W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta. Składki emerytalne i kapitał początkowy za rok 2023 będą waloryzowane wskaźnikiem 114,87 proc., natomiast subkonto - wskaźnikiem 109,91 proc. - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS szykuje roczną waloryzację. Emerytura wyższa nawet o 500 zł
W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta (East News, Marek Bazak, Zofia Bazak)

1 czerwca to dzień, w którym ZUS co rok waloryzuje środki odłożone na naszych kontach. Osoby, które planują przejście na emeryturę z wnioskiem do ZUS powinny poczekać do lipca. Świadczenie może być wyższe nawet o kilkaset złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

ZUS co roku waloryzuje środki na kontach ubezpieczonych - tak, by nie traciły na wartości przez inflację. Waloryzacja przeprowadzana jest 1 czerwca i dotyczy wszystkich pieniędzy, uzbieranych na naszym koncie. Waloryzowane są także środki na subkoncie ZUS, czyli z OFE, co dotyczy wszystkich urodzonych po 1968 roku.

W Monitorze Polski właśnie zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rodziny, Pra pracy i polityki społecznej z 20 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 rok (poz. 382). Konta emerytalne ZUS zostaną zwaloryzowane o 14,87 procent.

Nieco niższa będzie waloryzacja kapitałów zgromadzonych na subkoncie. O ile zatem wzrosną emerytury od czerwca?

"Fakt" pokazał to na przykładzie 70-latka, który posiada na koncie ZUS 600 tys. zł. W maju, przed waloryzacją otrzymałby 3389 zł emerytury. Po waloryzacji jego środki wzrosną do 686 tys. zł, co oznacza, że dostanie 3875 zł brutto emerytury, czyli niemal o 500 zł więcej.

Przypomnijmy. Zapisane na kontach i subkontach pieniądze po osiągnięciu wieku emerytalnego są podstawą do obliczenia wysokości emerytur. Informacje o wysokości zgromadzonych składek można sprawdzić online na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Wyższa emerytura. Zasada jest prosta

ZUS kwotę zgromadzonego kapitału dzieli przez średni czas dalszego trwania życia, który liczy się od momentu przejścia na emeryturę. Zasada jest prosta: im wyższy zgromadzimy kapitał i im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe. Po czerwcowej waloryzacji zgromadzony kapitał będzie wyższy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Pytam
2 tyg. temu
Jaka.jest wysokość waloryzacji kapitalu poczatkowego za 1 kwartal 2024r ktoś wie?
Marek Kraków
3 tyg. temu
Pytanie Ponieważ nie pracuje w Polsce od 12 lat Sprawdziłem wczoraj swój kapitał początkowy w ZUS 206000zl i subkonto 47000zl i OFE 6700zl Jak policzyłem przez kalkulator wyszło mi 2100 emerytury Wprowadziłem że nie będę pracował w Polsce do 65 roku życia /12 lat pracy w Polsce lata 90 dość wysokie zarobki średnia krajowa / Czy to możliwe że emerytura może wynosić 2100? Po 12 latach?
Staruszek
3 tyg. temu
Proszę przyrownac średnia emeryturę do średniej płacy i ocenić wtedy waloryzację emerytury i kapitału
Staruszek
3 tyg. temu
Emeryturę wysoką daje OFE to oznacza ze pieniądze na koncie ZUS były źle inwestowane przez Rząd
Apel do
3 tyg. temu
Uszanowanie Zamieszczam tu Apel do Rządu Polski i Unii Europejskiej Pilne Proszę o najszybsze Wprowadzenie Stałego Dochodu Gwarantowanego w każdym kraju Unii Europejskiej i W Polsce .. Zmiany zachodzące Pogłębiają Wykluczenia społeczne Wykluczenia ekonomiczne Wyliczenia cyfrowe Tym bardziej dla osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo stopnia Umiarkowanego Po wypadkach komunikacyjnych czy drogowych W drodze do pracy z pracy Obecnie ledwo funkcjonują fizycznie jak finansowo i są spychani Wykluczani społecznie ,finansowo .. Dojście do bezpośredniego leczenia z roku na rok coraz gorzej Godnego Życia .. W tym do ulg wszelkiej maści Skoro dziś nie otrzymują świadczeń z tego tytułu Tylko zwykłe okresowe renty które nie wystarczają nawet na tydzień funkcjonowania Co do nagonki ..że mają pracować To na siłę tych osób nie uzdrawiajcie na papierku Efekt końcowy może być Tragiczny w skutkach dla tych osób poszkodowanych Tym bardziej że są grubo po 50+ Dodam że w małych miasteczkach osadach wsiach Pracy dla zdrowych osób Nie było i nadal nie ma Emigracja c d ..? Wyludnia się dany obszar kraju Zostaje garstka ludzi .. Czy do tego dążycie dziś ?
...
Następna strona